Latvia juhlii kulttuuria 2014

justers3

Matkamessujen teemoina ensi vuonna palvelu ja Latvia
Part of kerttuvali's adventure in Messut ja Tapahtumat



Matkamessuilla on vuosittain vaihtuva teema, joka pureutuu johonkin matkailun ajankohtaiseen aiheeseen. Ensi vuonna paneudutaan palveluun teemalla At your service. Myös tulevien Matkamessujen partnerimaa paljastettiin tänään messuilla. Vuoden 2014 tapahtuman yhteistyökumppaniksi on valikoitunut Latvia.

Matkailualalla asiakaspalvelun kanavat ovat muuttuneet viime vuosina. Netin käyttö on kasvanut etenkin matkojen suunnitteluvaiheessa, lisäksi useat matkailuyritykset ovat tehostaneet netin ja sosiaalisen median hyödyntämistä asiakaspalvelussa myös matkan aikana. Matkailutoimialalla myös henkilökohtainen palvelu on tärkeää. Ensi vuoden Matkamessujen ohjelmissa etsitään keinoja palveluiden kustannustehokkaaseen kehittämiseen ja markkinointiin. Teeman tavoitteena on myös nostaa esiin uusia palveluinnovaatioita alalta.



Latvia juhlii kulttuuria 2014

Latvian pääkaupunki Riika on Euroopan kulttuuripääkaupunki vuonna 2014. Juhlavuosi avataan Helsingissä tammikuisilla Matkamessuilla, missä Latvia kantaa partnerimaan titteliä. Pääkaupungin lisäksi Latviassa on paljon muutakin nähtävää: 600 linnaa ja kartanoa, 500 km hiekkarantaa sekä kaunista luontoa, kuten pienessä Kuldigan kaupungissa sijaitseva Euroopan levein vesiputous.

Latvia sijaitsee Viron ja Liettuan välissä kaikilla eri mittareilla: maantieteellisellä sijainnillaan, pinta-alaltaan ja väkiluvultaan. Latvia markkinoi itseään lauseella ”Latvia, Best Enjoyed Slowly” (Nauti Latviasta nautiskellen). Maa tarjoaa matkailijoille mahdollisuuden nauttia mm. rauhallisuudesta, luonnosta, pääkaupungin temperamentista, herkullisista ruoista ja rentouttavista kylpylöistä.
- Suomalaiset ja latvialaiset pitävät hiljaisuudesta, ja sitä meillä on tarjota kaupunkien ulkopuolella. Tavoittelemme etenkin yli 55-vuotiaita, jotka haluavat rentoutua lomallaan, sekä lapsiperheitä, joille Latviassa on todella paljon nähtävää, kertoo Marta Tomase, Latvian matkailun kehittämiskeskuksen markkinointiasiantuntija.

Matkasuunnitelmia helpottamaan on tehty ilmainen mobiilisovellus, joka sisältää tiedot mm. 880 nähtävyydestä ja 750 yöpymispaikasta ympäri Latviaa.

Pohjois-Euroopan suurin matkailualan tapahtuma Matkamessut järjestetään seuraavan kerran Helsingin Messukeskuksessa 16.–19.1.2014.





Comments are closed.

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riiassa käynyt

      Kovaa mainosta. Suomi auttaa eli Helsinki, Riikaa pääkaupunkivuoden järjestämisessä. Mistähän syystä?

    • ksusha

      hyvä. kiitos pajon.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      15
      3960
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      225
      1085
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      881
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      836
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      805
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      45
      789
    Aihe