Lähetin vuokranantajalle viestin(kiltin sellaisen):olisiko mahdollista saada sitä öljyä,jotta asunnon lämpötila nousisi 12,4 asteesta ylöspäin.Asunto on ollut perjantaista asti ilman lämpöä(eli se tosi kylmä yö mukaanlukien)ja tietenkin ilman lämmintä vettä.Vastaukseksi tuli,kuinka kallista lämmitysöljy on ,vuokrarahat eivät riitä edes kattamaan menoja(kyseessä on iso liikekiinteistö jossa 2 asuintilaa) ja vuokrankorotus tulossa:eli kun pyysin vuokraan sisältyvää lämpöä,sain tiedon öljyn kalleudesta ja vuokrankorotuksesta.... (tämä oli 1,5 vuoden aikana kahdeksas kerta ,kun lämmöt häviää,aikaisemmin en valittanut) Jatketaan palelemista,voi kun olis kesä
jäädytäänkö vuokranantajan toimesta
6
173
Vastaukset
- 9+6
Jos vuokraisännän suhtautuminen on tuollaista ja noin usein lämmöt katkeaa niin eikö kannattaisi etsiä kämppä muualta?
- Halpa vuokra?
Juurikin näin. Itse olisin jo muuttanut... paitsi jos se vuokra on oikeasti sikahalpa... paljonko on ja kuinka iso kämppä?
- seija 47
meillä on 56 neliötä ja vuokra on 550,-.Huoneisto on keskellä kaarihalleja ja ikkunasta näkyy paperinkeräys kuorma-autojen loputon virta
Riippuu siitä missä kunnassa tuo sijatsee, Helsingissä oli melkein ilmainen tuolla vuokralla.
- öljhgfdeöge
Anna putkien jäätyä ja sepäs on halpaa lystiä. Ota selvää missä läävä on vakuutettu ja tee sinne jo etukäteen ilmoitus tulevasta jäätymisvahingosta, eivät sitten korvaa kun oli kyse vuokranantajan oma moka. Toinen konsti on vetästä roikka taloyhtiön puolelta ja lämmitä niiden sähköllä. Ilmoita tästäkin vakuutusyhtiöön ja sille persaukiselle luumulle jolla ei oo varaa ostaa öljyä.
- seija471
kiitos ihanista vastauksista!jotenkin tuli tunne ,etten ole ihan väärässä valittaessani.Asunto on muuten Järvenpäässä.Eilen tuli sitten öljyä,joten lämpö on palannut,mutta huoltomies oli tosi hauska puhelimessa sanoessaan,ok nyt on taas lämmintä,mutta aloitetaan sama rumba 3 viikon kuluttua,kun tämä öljymäärä on loppu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723033
- 552675
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322285- 792168
- 951976
- 351785
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171517Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301350Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329