Kokemusta millä kokemuksella ja koulutuksella voisi päästä ammattikouluun esimerkiksi eläintehoidon opettajaksi? Itse olen eläintenhoitaja sekä sosionomi koulutukseltani. Mitä muuta koulutusta tarvittaisiin työkokemuksen lisäksi? :)
Luonnonvara-alalle opettajaksi??
opettamaan..?
493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tarvitset työkokemuksen, pedagogiset opinnot ja sopivan koulutuksen eli soveltuvan korkeakoulututkinnon, jos sellainen on olemassa. Pedagogisiin on parhaillaan haku käynnissä. https://www.opekorkeahaku.fi/opehaku/ Sieltä löytyy myös koulutusvaatimukset Klikkaa kohtaa Valintaperusteet. Etusivulla on ammatillisten opettajakorkeakoulujen yhteystiedot. Kannattaa kysyä jostain niistä tarkemmat tiedot vaadittavasta koulutuksesta.
Eikös eläintenhoitaja ole maatalousalan perustutkinnon kouluteli usohjelma?
Juu eläintenhoitajaksi voi suuntautua kun lukee maatalousalan perustutkintoa. Ainoa ammattikorkeakoulututkinto taitaa olla agrologi, joka sekin taitaa olla enemmän kotieläin ja maatalouspuolta...?
Ota vaikka sähköpostitse yhteyttä ammattiopistojen eläintenhoidon opettajiin. He ainakin osaavat kertoa, mitä kautta (millaisella koulutuksella ja työkokemuksella) he itse ovat päätyneet opettajiksi.
mitä ihmettä tekee eläinten hoitaja ammatikseen? missä heitä on töissä?