Saako avoimessa naisia?

insinörtti­

Kuulin tuossa kaverilta, että avoimessa käy opiskelemassa pääsääntöisesti naisia ikähaitarilta 20-30, jopa 70% kurssilaisista on ollut (kuulemma) ihan menevän näköisiä muijia!

Siksi haluaisinkin tiedustella kuinka todennäköistä on solmia ihmissuhteita avoimessa. Tahtoisin pitkästä aikaa pidempiaikaista suhdetta ja mielellään sellaisen ihmisen kanssa joka jakaa kiinnostuksen kohteeni. Tietysti toivoisin kumppanini kykenävän myös ajattelemaan itsenäisesti ja "järkevästi". Baaripokauksista ja nettideittailusta tahtoo jäädä käteen vain tyhjä arpa. Voisi kuvitella että vapaaehtoisesti opiskelevalla naisella olisi elämänarvot aikalailla kohdallaan ja kaikki inkkaritkin kanootissa...

Tietysti porukka ei ole siellä etsimässä ihmissuhteita, mutta taitaa tuo olla aika hyvä seula etsiä sopivia kumppaneita kun en opiskeluaikana älynnyt sitä tehdä.

Mielipiteitä?

3

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karvaasti pettynyt

      Riippuu ehkä siitä, millä tavalla kiinnostamaasi ainetta voi opiskella.

      Itse olen syksystä asti opiskellut poliittista historiaa Turun avoimessa, ja ikävä kyllä ainakin siellä toisiin ihmisiin tutustuminen on (omien kokemuksieni perusteella) käytännössä mahdotonta. Syy on se, että kurssit ovat koostuneet lähinnä pelkästään kirjatenteistä (syksyllä oli pari luentokurssia), joka on tarkoittanut sitä. että jokainen on opintojensa kanssa täysin yksin, eli kaikki vain lukevat kirjoja omin avuin omalla ajallaan ja menevät sitten kerran kuussa yliopistoon tenttimään näitä kirjoja. Toisia opiskelijoita en ainakaan itse ole nähnyt muulloin kun näissä tenteissä ja sitten satunnaisissa n. joka toinen kuukausi järjestettävissä n. tunnin kestävissä ns. "ryhmätapaamisissa". Nämä ryhmätapaamisetkin ovat tarkoittaneet lähinnä sitä, että niissä käydään opinto-ohjaajan kanssa pinnallisesti läpi sitä, mitä jonkun tulevan tenttiävän kirja sisältää, ja koostuvat lähinnä opinto-ohjaajan yksinpuhelusta. Mitään ryhmätehtäviä, tai vastaavia ei ole ollut yhtään.

      Opinto-ohjaaja kyllä syksyn alussa ensimmäisessä ryhmätapaamisessa totesi pariin kertaan kuinka olisi hyvä, jos opiskelijat pystyisivät jollain tavalla verkostoitumaan keskenään, koska silloin opinnot olisivat helpompia, kun niitä voi yhdessä kavereiden kanssa pohtia. Tämä on varmasti totta, mutta herää väistämättä kysymys miten muka ainakaan tässä oppiaineessa voi mitenkään toisiin tutustua, kun opinnotkin koostuvat avoimessa pelkästään kirjatenteistä jolloin toisia ei juurikaan näe. Tutkintopuolella kuitenkin järjestetään kaikenlaisia bileitä, kissanristijäisiä ja muita juttuja, joissa on helpompaa ottaa toisiin kontaktia. Muutenkin kaikki ovat siellä ns. samassa veneessä opintojen suhteen.

      Yhteenvetona sanoisin, että ainakin minulle avoin yliopisto on uusien sosiaalisten suhteiden solmimisen mahdollisuuden kohdalla osoittautunut todella pahaksi pettymykseksi. Tämäkin tuleva kevät tulee koostumaan pelkästään puuduttavista kirjatenteistä. Luentoja ei enää ole yhtään.

      Saataa kuitenkin olla mahdollista, että jossain toisissa oppiaineessa toisten kanssa ollaan enemmän tekemisissä, koska olen kuitenkin kuullut, että joku on saanut avoimestakin ystäviä/parisuhteen. Toki kyseessä saattaa olla pelkästä tuuristakin.

      Eli suosittelen avointa ehkä pienellä varauksella.

      • pause2

        et tullut ehdottaneeksi opintopiirin perustamista? Kirjatentteihin yksin lukeminen on puuduttavaa, porukassa kun pohtii, tajuaa asiat ihan eri lailla ja sen, mitä olen kuullut, niin arvosanatkin ovat olleet opintopiiriläisillä hyvät, koska asioita on tosiaan mietitty yhdessä ja monelta kantilta. Ja siinähän sitä sitten tutustuukin ihmisiin.... ;)

        Itse aion mennä avoimeen (jos en tulevana, niin seuraavana syksynä), mutta sellaiselle linjalle, että kokonaisuuteen kuuluu yhdessä oppimista olennaisena osana. Motivaationa on kylläkin kiinnostus aineeseen, ei niinkään puolisoehdokkaiden tapaaminen; ihme kyllä löysin miesystäväni täältä suomi24:n deittipalstalta. :)


    • Avoimessa opiskellut

      Melko yksinäistä avoimessa opiskelu voi tosiaankin olla. Itsekkin olen opiskellut avoimessa valtio-oppia (Turussa), ja ei muita opiskelijoita tosiaan tahdo nähdä, kuin joissain ryhmätapaamisissa, ja itse tenteissä. Luennoille myös avoimen opiskelijat voivat toki mennä, mutta sinne kokemuksen mukaan melko harva avoimen opiskelija pääsee, koska ne ovat (luonnollisesti) päiväaikaan, ja avoimen opiskelijat käyvät silloin töissä. Itse pääsin luennoille (koska se sopi työnantajalleni), ja ei siellä muita avoimen opiskelijoita näkynyt (olin siellä ainoa avoimen "ryhmästäni"), joten heihin ei voinut tutustua, ja en sitten tiedä kannattaako avoimen opiskelijan mennä tekemään tuttavuutta luentosalissa vieressä istuvan päiväpuolella opiskelevan opiskelijan kanssa, kun ei tutkintopuoleista opiskelijaa välttämättä kiinnosta tutustua johonkin avoimessa olevaan henkilöön, kun hän saa omasta ainejärjestöstäkin niitä ihmissuhteita.

      Sanoisin, että avoimesta voi saada uusia tuttavuuksia vain, jos siellä on ryhmätehtäviä (meillä ei sellaisia ollut yhtään), tai on niin supersosiaalinen ja itsevarma ihminen, että toiset avoimen opiskelijat kiinnostuisivat. Itse en kyllä sellaiseen sosiaalisuuteen kykene.

      Omalla kohdallani ainoa mahdollisuus on vain yrittää päästä päiväpuolelle (joko pääsykokeen tai avoimen väylän kautta), jossa voi sitten bileiden ja ainejärjestön kautta tutustua ihmisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      22
      4074
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      32
      3468
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3304
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      12
      3278
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2889
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      23
      2645
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2350
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2331
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2155
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1747
    Aihe