Hei!
Olemme miehen kanssa suunnitelleet matkaa Nizzaan, tosin vasta elokuussa. Mieheni on hurahtanut historiaan ja minä rantaloman kiireettömyyteen. Tarkoitus olisi siis viettää 2 viikkoa etelän lämmössä siten, että molemmat pääsisivät nauttimaan omalla tavallaan.
Mieheni olisi jo pää kolmantena jalkana menossa Roomaan, mutta kun itse kävin siellä juuri 2 vuotta sitten, niin hinku olisi kovasti mennä muualle. Ja Roomassahan ei rantalomaa paljon vietellä.
Nizzassa olen käynyt n.17 vuotta sitten, ollessani 10-vuotias. Siitä asti olen aina pitänyt sitä ihanimpana paikkana missä olen koskaan käynyt. Onkohan aika kullannut muistot? Hope not.
Kysymys kuitenkin on;
Löytyykö Nizzasta/lähistöltä riittävästi näkemistä Rooman raunioihin rakastuneelle historiafriikki-miehelleni? Emme siis kaipaa museoita, vaan jotain aidompaa. Esimerkiksi sotien runtelemat nähtävyydet tai vuosituhansia vanhat monumentit, sekä tarinat näiden takana ovat se juttu mitä nyt niin kovasti koitan kaivaa Nizzan lähistöltä. Koitan siis saada mieheni ymmärtämään, että Nizza on hänenkin mielestään paras paikka, mihin kesälomalla kannattaa lähteä :)
Vai olisiko joku ihan toinen kaupunki tai maa, mihin meidät lähettäisitte?
Viime vuonna poikettiin keväällä Barcelonassa ja syksyllä Sisiliassa... Niihin ei siis tänä vuonna...
Kiitos jo etukäteen!
Nizzan historiallinen puoli?
4
286
Vastaukset
- Lähes ranskatar
Nizzan historia ei ole Rooman kaltainen, mutta jos miehesi on kiinnostunut arkkitehtuurista, belle epoque -ajoista ja tyylikkään matkailun historiasta - tai taidehistoriasta - sitä alueella riittää. Melkein kyllä sanoisin, että kuvailusi mukaan Nizza ei ole miehesi lempikohde.
Nizzaan kannattaa lähteä avoimin mielin, nautiskelemaan, kävelemään ja aistimaan, ei raunioita kuvailemaan. Jos roomalaisia raunioita haluaa nähdä, kannattaa matkustaa junalla Arlesiin tai jos vanha kivi kiinnostaa yhä vaan, suunnatkaa retkelle paavien kesäkaupunkiin, Avignoniin. Ylipäänsä alueen kirkot ovat todella upeita.
Nizzasta on kohtuullinen matka myös Italian puolelle Genovaan. Se on kaupunki, joka kiehtoo merellisen historiansa ja omalaatuisen tunnelmansa vuoksi. - nice..
Kiitos tuhannesti! Juuri tuollaista Arlesin kaltaista kaupunkia oltiin vailla. Saa mieskin pienen palan Roomaa ja minä IIISON palan Nizzaa. Huikeaa! Kiitos!!!!!
- toinen "hurahtanut"
Minä taasen olen ajatellut toteuttaa tällaisen loman. Otamme päämajapaikaksi Montpellierin, jossa uskoisin olevan jo itsessään paljon nähtävää hienon arkkitehtuurinsa vuoksi ja myös historiallistakin näkemistä löytyy. Kaupungissa on viihtyisä ilmapiiri (näin olen ymmärtänyt) ja upeat rannat lyhyen bussimatkan päässä.
Montpellieristä on lyhyt matka Nimesiin, joka on sitten todella historiallinen.Nimesissä voisi viettää 2-3 yötä ja tehdä sieltä päivämatkan niin Arlesiin kuin Avignoniinkin. En pysty kertomaan ajankohtaa, milloin tämä toteutuu, mutta elämys se olisi varmasti miehellesikin. Kannattaa selvittää alueen nähtävyyksiä ja historiaa etukäteen. Varmasti alkaa kiinnostamaan.
- nicematin
Musée d'archéologie de Nice / Musées et expositions / Culture ...
www.musee-archeologique-nice.org
Terra Amata
www.musee-terra-amata.org
historiaaaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24114045Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu607177Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1996835K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1004726Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744657Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä244575Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos744337Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754112Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1003896- 933701