Nizzan historiallinen puoli?

Nice

Hei!

Olemme miehen kanssa suunnitelleet matkaa Nizzaan, tosin vasta elokuussa. Mieheni on hurahtanut historiaan ja minä rantaloman kiireettömyyteen. Tarkoitus olisi siis viettää 2 viikkoa etelän lämmössä siten, että molemmat pääsisivät nauttimaan omalla tavallaan.
Mieheni olisi jo pää kolmantena jalkana menossa Roomaan, mutta kun itse kävin siellä juuri 2 vuotta sitten, niin hinku olisi kovasti mennä muualle. Ja Roomassahan ei rantalomaa paljon vietellä.
Nizzassa olen käynyt n.17 vuotta sitten, ollessani 10-vuotias. Siitä asti olen aina pitänyt sitä ihanimpana paikkana missä olen koskaan käynyt. Onkohan aika kullannut muistot? Hope not.

Kysymys kuitenkin on;
Löytyykö Nizzasta/lähistöltä riittävästi näkemistä Rooman raunioihin rakastuneelle historiafriikki-miehelleni? Emme siis kaipaa museoita, vaan jotain aidompaa. Esimerkiksi sotien runtelemat nähtävyydet tai vuosituhansia vanhat monumentit, sekä tarinat näiden takana ovat se juttu mitä nyt niin kovasti koitan kaivaa Nizzan lähistöltä. Koitan siis saada mieheni ymmärtämään, että Nizza on hänenkin mielestään paras paikka, mihin kesälomalla kannattaa lähteä :)

Vai olisiko joku ihan toinen kaupunki tai maa, mihin meidät lähettäisitte?

Viime vuonna poikettiin keväällä Barcelonassa ja syksyllä Sisiliassa... Niihin ei siis tänä vuonna...

Kiitos jo etukäteen!

4

315

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lähes ranskatar

      Nizzan historia ei ole Rooman kaltainen, mutta jos miehesi on kiinnostunut arkkitehtuurista, belle epoque -ajoista ja tyylikkään matkailun historiasta - tai taidehistoriasta - sitä alueella riittää. Melkein kyllä sanoisin, että kuvailusi mukaan Nizza ei ole miehesi lempikohde.

      Nizzaan kannattaa lähteä avoimin mielin, nautiskelemaan, kävelemään ja aistimaan, ei raunioita kuvailemaan. Jos roomalaisia raunioita haluaa nähdä, kannattaa matkustaa junalla Arlesiin tai jos vanha kivi kiinnostaa yhä vaan, suunnatkaa retkelle paavien kesäkaupunkiin, Avignoniin. Ylipäänsä alueen kirkot ovat todella upeita.

      Nizzasta on kohtuullinen matka myös Italian puolelle Genovaan. Se on kaupunki, joka kiehtoo merellisen historiansa ja omalaatuisen tunnelmansa vuoksi.

    • nice..

      Kiitos tuhannesti! Juuri tuollaista Arlesin kaltaista kaupunkia oltiin vailla. Saa mieskin pienen palan Roomaa ja minä IIISON palan Nizzaa. Huikeaa! Kiitos!!!!!

      • toinen "hurahtanut"

        Minä taasen olen ajatellut toteuttaa tällaisen loman. Otamme päämajapaikaksi Montpellierin, jossa uskoisin olevan jo itsessään paljon nähtävää hienon arkkitehtuurinsa vuoksi ja myös historiallistakin näkemistä löytyy. Kaupungissa on viihtyisä ilmapiiri (näin olen ymmärtänyt) ja upeat rannat lyhyen bussimatkan päässä.
        Montpellieristä on lyhyt matka Nimesiin, joka on sitten todella historiallinen.Nimesissä voisi viettää 2-3 yötä ja tehdä sieltä päivämatkan niin Arlesiin kuin Avignoniinkin. En pysty kertomaan ajankohtaa, milloin tämä toteutuu, mutta elämys se olisi varmasti miehellesikin. Kannattaa selvittää alueen nähtävyyksiä ja historiaa etukäteen. Varmasti alkaa kiinnostamaan.


    • nicematin

      Musée d'archéologie de Nice / Musées et expositions / Culture ...
      www.musee-archeologique-nice.org

      Terra Amata
      www.musee-terra-amata.org

      historiaaaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1279
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      87
      1190
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      641
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      588
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      21
      566
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      523
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      495
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      479
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      17
      470
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      462
    Aihe