Laittialämmitys/Hesarin neuvo väärin

Tänään 22.1.13 neuvottiin hesarissa säästämään säköä säätämällä lattialämmitys pois ppältä kesäksi. Ei kannata! Seurauksena voipi olla koskeusvaurio. Lattialämmitystä täytyy pitää päällä, jotta pinnat kuvuisivat, muuten tulee ongelmia.
9303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Anteeksi vain, mutta miksi lattialämmityksettömiin kylpyhuoneisiin ei tule kosteusvaurioita (tietenkin puhutaan 2000-luvun kylppäreissä, mutta ei se mukavuuslattialämmitys suojaa niitä vanhempiakaan) yhtään sen enempää kuin lattialämmityksellä varustettuihin?.

Äänestä
  • Anteeksi nyt vaan mutt akuka on rakentanut 2000 luvulla kylppärin ilman lattialämmitystä? Varmaan vielä käyttänyt ns. vedeneristyksenä sitten Kiiltoa... Tolla yhdistelmällä tulee varmastyi kosteusvaurio ajankuluessa.

    Äänestä

Säästän "säköä" suljettuani lattialämmityksen turhana jo neljätoista vuotta sitten!

Kuivaan lattian heti suihkuttelun jälkeen. Talossa kaukolämpö.

Ei havaittavissa turhaa kosteutta!

Äänestä
  • Minä säästän sähköä laittamalla pääkytkimen nollille. Säästyy tosi paljon aivan tarpeetonta sähköä niin, että alkaa olla kasapäin tonttjohdossa. Samalla säästyy myös vettäkin, kun mittari jäätyi jo marraskuussa. Tilaan sitten vesilaitokselta uuden toukokuussa. Tulee halvemmaksi uusi mittari vuosittain, kuin turhanpäiväinen lämmittäminen.

    Äänestä

Tosi on, ei tuo saunanpuoli eikä kylppäri ole homeessa ,vaikka ei ole lattialämmitystä ollenkaan. Tuuletus liian huono jos homehtuu tai materiaalit vääriä.

Äänestä

Lattialämmitys turha energiasyöppö. Vesien on tarkoitus mennä vieämäriin, eikä tulla haihdutetuksi huoneilmaan.

Äänestä
  • Niin, tosiaan. Kaikki lämmittäminen kuluttaa energiaa aivan turhaan. Lämmöt pois myös vedestä, niin johan rupesi säästymään. Kannattaa kuitenkin varmuuden vuoksi pitää vesijohdon pääventtiili suljettuna, jos vaikka sattuisi putket jäätymään siellä pesuhuoneessa talvella.

    Äänestä

  • Tiäksää säästöö kirjoitti:

    Niin, tosiaan. Kaikki lämmittäminen kuluttaa energiaa aivan turhaan. Lämmöt pois myös vedestä, niin johan rupesi säästymään. Kannattaa kuitenkin varmuuden vuoksi pitää vesijohdon pääventtiili suljettuna, jos vaikka sattuisi putket jäätymään siellä pesuhuoneessa talvella.

    Kotitalouksien suurin energian kuluttaja on lämmitys. Etenkin lämpimällä säällä. Talvella tietenkin pakko, etenkin jos ei muuta ole, kuin lattialämmitys.

    Äänestä

Hesari on valtaapitävien äänitorvi, joka toitottaa sitä mikä kulloinkin on muodissa tai mitä pidetään totuutena. Tällä hetkellä muodikkainta on hokea mantraa energiasäästöstä. Siksi Hesari kirjoittelee mitä huvittaa. Tähän sortuvat myös monet muut tahot.

Jos yleinen mielipide muuttuisi siten, että riivaaja tosiaan tulee ihmiseen lääkkeiden kautta, niin Hesari olisi toitottamassa sitäkin eturivissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kkkkdyyt kirjoitti:

Tänään 22.1.13 neuvottiin hesarissa säästämään säköä säätämällä lattialämmitys pois ppältä kesäksi. Ei kannata! Seurauksena voipi olla koskeusvaurio. Lattialämmitystä täytyy pitää päällä, jotta pinnat kuvuisivat, muuten tulee ongelmia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu