Olen Vuescan 9:n onnellinen käyttäjä. Tässä tapauksessa "onnellinen" ei tarkoita höyrähtänyttä tai pimahtanutta käyttäjää, vaan todellakin onnellinen OSTAJA-omistaja!
Käytössäni on Epsonin 4xxx skanneri, jolla onnistu skannailla eri kokoisia filmejä, kuten kinodia/nega, 6x6, 6xxx, laaka.. ym negoja. Nyt kysynkin _Kokeneilta_ käyttäjiltä, millä asetuksilla olette päätyneet filmejänne skannailemaan?
Oma koneeni jaksaa vääntää isojakin kuvatiedostoja, jos siis 1-2Gt kuvat lasketaan isoiksi. 16bit/c modessa skannatuista negakuvistakin tulee helposti järkkykokoisia.
Eniten kiinnostaa skannata negoja "raw" -tilaan, eli en käytä skannatessa mitään icc-profiileita.
Miten siis SINÄ skannailet?
Vuescan 9 + 6x6, 6x9 negat
19+4
3
482
Vastaukset
- Dol Biong
Skannailen PLUSTEK OpticFilm 120 skannerilla
- 13+1=14
PLUSTEK OpticFilm 120 "..densiteettiarvo 4.01" *reps*
- hemmynen
Minä skannan dia digillä. Mukavan pieniä .DNG filuja tuloksena. 50 MB
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986278KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3505764Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602763Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072198Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071888- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331088