Suositelkaa minne kannattaisi lähteä! Matkakohteessa oltaisiin 3 yötä plus matkat päälle,suorat lennot. Pariskunta matkalle, pienet lapset kotona, kauan kaivattu yhteinen loma. Itse haluaisin New Yorkiin. Suositelkaa! Aikaero ei ole este. Matkalla haluaisimme huilata, shoppailla, syödä hyvin, nähdä jotain nähtävyyksiä ehkä.
Minne pidennetyksi viikonlopuksi
7
753
Vastaukset
- parga
Ei kyllä kantsi NYCiin lentää noin lyhyeksi ajaksi. Onhan noita kivoja kaupunkeja Euroopassakin. Esim. Rooma, Pariisi, Lissabon.. just name it.
- nyc3
Juu olen samaa mieltä, että NYCiin lentäminen noin lyhyeksi ajaksi on lähes turhaa. Itse olin aikoinaan 10pv ja se oli suht passeliaika. Ehti kiertää kaikkia nähtävyyksiä ihan rauhassa eikä ollut hoppu pois. Kyllä tietty ehkä 7pv:n reissukin alkaa olla jo suht ok pituinen, varsinkin jos aikaeroväsymys ei haittaa.
Tässä muutama oma suosikkini pidennetylle viikonlopulle:
Lontoo, Rooma, Praha, Munchen, Madrid- hhjkerty
Munchenille ääni täältäkin. Berliini voisi olla toinen hyvä kohde, vaikkakaan et sanonut matkan ajankohtaa. Etelämpänä sitten Nizza tai Dubrovnik.
- lomalle
Moskova, Oslo, Kööpenhamiina, Pariisi, Ateena
- Ervo A
Tulimme juuri Wroclawista ja vietimme yön Berliinissäkin. Praha, Budapest, Wien, Bratislava, Varsova, Krakova ja Ljubljana on jo kierretty useaan kertaan, ongelma on valinnan vaikeus kun niissä ei voi olla samanaikaisesti. Esimerkiksi läntiseen Eurooppaan verrattuna rahaa kulutukseen jää ainakin neljännes matkan hinnasta enemmän ja laatu on parempi, me tosin tuon listan lisäksi arvostamme myös konsertteja.
- lonelyrider641
Oma suosikki Lontoo. Kaikille kaikkea. Eka pidennetty viikonloppu tuntui liian lyhyeltä, joten tein niitä vielä 3 lisää ja nyt olenkin jo sitten koko viikon. Jos pidät shoppailusta olet oikeassa paikassa. Kirpputoreista Harrodsiin. Kulttuurinälkäiselle kaikkea näyttelyistä kuuluisiin museoihin ja standup komiikasta maailmankuulu nysikaaleihin. Puistoja riittää joka lähtöön ja ihan vaan hengailu ja Lontoon ilmapiiristä nauttiminen riittää monelle eikä maksa mitään. Myös kulinaristeille löytyy laidasta laitaan tarjontaa. Kaikki maailman keittiöt on tarjolla.
New Yorkiin kannattaa varata vähintään viikko. Muita kivoja pidennetty viikonloppuja voi viettää esim. Prahassa, Barcelonassa tai Pariisissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit856020KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3195117Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei482599Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1091497
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191402Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393