Canon G1X

reissupokkari?

Onko kenelläkään kokemuksia Canon G1X kamerasta?
Harkitsen ko. kameran hankintaa.

12

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • G mies
    • Poershot

      Digikuvalehdessä arvostettiin Canon G15 jopa paremmaksi. Se voitti pokkaritestin.

      • Jos tarkoitus on kuvata hämärässä G1X voittaa kirkkaasti. Lähikuvaetäisyys toki on vain 20 cm. Se riittää hyvin esim. lehtiartikkelien kuvaamiseen. Varsinaiseen makrokuvaukseen kannattaa kuitenkin hankkia lähilinssi, ettei tarvitse olla kiinni kohteessa. Näissä testeissä usein on mitä ihmeellisimpiä painotuksia, jotka eivät välttämättä ole samat kuin käyttäjällä. G15 on vähän välinputoaja G1 X:n ja S110:n välillä.

        Nämä kamerat ovat kompakteja, eivät pokkareita. Pokkari on pieni taskuun helposti mahtuva kamera. Tuossa Digikuva testissä ideana oli kakkoskamera järkkärin rinnalle. Siihen G1X voi olla hieman turhan iso.


    • Canonisti minäkin

      Monen vuoden kokemuksella G9:stä, joka on kooltaan vastaava, voin kertoa sen sopivan ihan hyvin taskuun. G9:n heikot kohdat ovat kenno ja sekä mekaaniesti että optisesti korkeintaan keskinkertainen objektiivi. G1X:n kenno on parempi. Valitettavasti objektiivia ei ole parannettu vastaavasti.

      Erityisen ongelmalliseksi on osoittautunut objektivin mekaaninen rakenne. Se ei kestä pölyä. Objektiivi suorastaan imee rakenteensa vuoksi pölyä sisäänsä, kuten halpis zoomit aina.


      • Canonisti minäkin
        okaro kirjoitti:

        G1X on kyllä aika lailla suurempi tuon suuremman kennon takia.

        http://camerasize.com/compact/#191,257,ha,f

        Erityisesti tämä päältä oleva vertailu osoittaa kokoeron:

        http://camerasize.com/compact/#191,257,ha,t

        http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=fujifilm_xpro1&products=canon_g1x&products=canon_g15&products=canon_g9&sortDir=ascending

        G1X:stä on kokemusta vain sen verran, mitä kaupassa räpeltäessä on tullut. Se kiinosti, mutta objektiivi ei ollut riittävän suorituskykyinen. Päädyin lopulta Fujin X Pro1:een, joka korvaa sekä järjestelmäkameran että osin pokkarin minulla. Pokkarin toki vasta, kun pannari on julkaistu.


    • Harkitse rauhassa

      ja harkitessasi voit kanniskella puolen kilon voipakettia tai jotakin muuta samankokoista ja -painoista esinettä taskussasi 5 tuntia päivässä ja mieti sitten olisiko sille joku kevyempi vaihtoehto...

      • Hyvä vertaus. G1 X on nimenomaan kompakti. Sen koko on samaa luokkaa kuin klassisten filmikompaktien. Sitä ei pidä huomaamattomasti mukana.


      • Canonisti minäkin
        okaro kirjoitti:

        Hyvä vertaus. G1 X on nimenomaan kompakti. Sen koko on samaa luokkaa kuin klassisten filmikompaktien. Sitä ei pidä huomaamattomasti mukana.

        Ei mahdu simmareihin, mutta jo puvun takin povarissa saatikka päälystakin taskussa G1 X:n kokoluokka on jo ihan ok.


      • Canonisti minäkin kirjoitti:

        Ei mahdu simmareihin, mutta jo puvun takin povarissa saatikka päälystakin taskussa G1 X:n kokoluokka on jo ihan ok.

        Ei todellakaan ole. Se on samankokoinen kuin GIII QL. Kamera on yli kuusi senttimetriä paksu. Se ei todellakaan ole mikään pokkari.


    • ketjun aloittaja

      Kiitos kommenteista. Kameran koko tosiaan arveluttaa. Täytyy kuljettaa sitä puolen kilon voipakettia viikon verran povitaskussa ja tehdä päätös sen jälkeen. Luulen kuitenkin, että tulen ostamaan kameran sen koosta huolimatta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe