maataloon töihin

patepk

olen menossa maito tilalle töihin mikä olisi palkka ilta ja aamu navetoinnista ja muista kone hommista! onko mahdollista että perin tilan kun tilalla ei ole jatkajaa!

10

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sukutilalla

      2 euroa tunti. Ja et voi periä.

    • Isäntänä

      Näissä kannattaa käyttää järkeä. Itse nuorena työläisperheen poikana menin kunnan 10 suurimman tilan joukkoon kuuluvalle tilalle kesätöihin. Palkasta neuvoteltiin ja sanoin isännälle että maksa mitä tahdot jos olet työhön tyytyväinen. Pitkää päivää ahkerasti painettiin ja valmista tuli niin isäntä ei kehdannut olla maksamatta kunnon palkkaa. Mutta suunnitelmani oli alusta pitäen saada talon tytär ja ainoa lapsi puolisokseni. Siinä onnistuinkin ja nyt tila on hallussani. 350 ha metsää ja 180 ha peltoa sekä jonkin verran rantatontteja. Ja mikä parasta tila on velaton. Suosittelen tätä toimintatapaa varauksetta muillekin. Kannattaa kokeilla.

    • vaikeeta on

      Jos tilalla ei ole tytärtä niin on mahdotonta jollei vanhaemäntä.........

      • ,,,,,,,,,,,

        Ei se nyt ihan mahdotontakaan se periminen ole, jos testamentti laaditaan. Rintaperillisiä maatalon omistajilla jos on, niin heillähän sitten on se lakiosuus, ja jos eivät sitä halua myydä niin voipi mennä vaikeaksi.

        Palkka noilla yleensä on kitulias, mikään tes ei sido. Teetetään pitkää päivää ja lomaa saa heikosti kesällä, tai yleensäkään milloin itse haluaisi. Ei puhettakaan mistään ylityölisistä.


      • Älä naurata,
        ,,,,,,,,,,, kirjoitti:

        Ei se nyt ihan mahdotontakaan se periminen ole, jos testamentti laaditaan. Rintaperillisiä maatalon omistajilla jos on, niin heillähän sitten on se lakiosuus, ja jos eivät sitä halua myydä niin voipi mennä vaikeaksi.

        Palkka noilla yleensä on kitulias, mikään tes ei sido. Teetetään pitkää päivää ja lomaa saa heikosti kesällä, tai yleensäkään milloin itse haluaisi. Ei puhettakaan mistään ylityölisistä.

        palkka on mitä sovitaan, työ helppoa ja vapaata runsaasti ja ylityöt tuplana selvänä rahan käteen, joten turhaan provon kirjoitit.


      • geokokki
        Älä naurata, kirjoitti:

        palkka on mitä sovitaan, työ helppoa ja vapaata runsaasti ja ylityöt tuplana selvänä rahan käteen, joten turhaan provon kirjoitit.

        Kyllä se noin vain menee. Hyvä sulle jos olet saanut hyvän sopimuksen, suurinta osaa suoraan sanottuna kusetetaan.


      • Valehtelt,
        geokokki kirjoitti:

        Kyllä se noin vain menee. Hyvä sulle jos olet saanut hyvän sopimuksen, suurinta osaa suoraan sanottuna kusetetaan.

        laki sitoo työnantajaa ja palkat voidaan ulosmitata korkojen kansa, vaikka vuosia jälkikäteen..


    • 7-8 euroa tunnille. Kaikki on mahdollista jatkossakin. Parhaan tilin saat olemalla palkkarenkinä.

    • --------------------

      Minä olen itsenäisenä yrittäjä laskuttanut 22eur/h alv tiloilta.Joistakin kuten konetöistä olen laskuttanut 25eur/h alv.Jos taas viet verokortin,niin 10-12eur/h on yleinen mitä tilat ovat maksaneet verokorttimiehille.Tietysti palkka on neuvottelu kysymys,mutta älä lupaa liian halvalla,ettei tule tavaksi.

      • poju

        Itse olin yhdessä talossa lomittamassa, niin palkka oli 12€/h plus matkakorvaukset ja ilta viikonloppulisät. Mutta,lomituspalvelun kautta olinkin siellä..kannattaa yrittää päästä lomotuspalvelun kautta sinne taloon jos rahan perässä olet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      67
      2591
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1660
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1545
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1228
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1071
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      974
    Aihe