Niin siis kysymys onkin jo tossa otsikossa :)
Kauhee ongelma kumman ostas eli nyt kertokaa käyttökokemuksia, plussia ja miinuksia!! Rupee käymään kaukalo pieneksi ja olis pikainen tarve uudelle istuimelle :)
Kiddy guardian pro vai recaro young sport???
8
768
Vastaukset 8
- turvallisuutta
Kiddy Quardian Pro oli se katastrofi turvavyöllä kiinnitettynä viimeisissä Saksan ja Ruotsin testeissä. Recarossa taas on viisipistevyöt ja ne on se kaikein huonoin ratkaisu turvallisuuden kannalta kasvot menosuuntaan. Mikset osta vaikka Cybex Pallas istuinta. Se on kuitenkin selvästi turvallisempi ja se on menestynyt kaikissa testeissä. Siinä on korkeampi palkki kuin Kiddyssä ja se ottaa törmäyksessä vastaan laaejmmalta alalta rasitukset kuin muut palkki-istuimet. Hintakaan ei ole huikea. Katso vaikkapa Hobbarista tai Lasten Ozista, jos ei omasta kylästä löydy.
- Mariella10
Meillä on molemmilla lapsilla recaro young sport istuimet ja suosittelen ehdottomasti! Hyvä ja tukeva istuin, helppo asentaa TUKEVASTI ja huiput sivutörmäyssuojat :)
- Mariella10
Edelliseen lisäystä kun unohdin mainita, että 1-2 vuotiaana oli Brio Zento selkämenosuuntaan istuin ja Recaroon siirryttiin kun se jäi pieneksi eli n. 2 vuotiaana.
- hmphh
Oletko perehtynyt Recaron törmäystesteihin. Siihen loppuu hehkutus.
- minttuei1
Onko tällä pallaksella
http://www.vauvamaailma.com/shop/kauppa10/products.php?&action=show&id=4788&show=all
ja junolla suurta eroa
http://www.vauvamaailma.com/shop/kauppa10/products.php?&action=show&id=5185&show=all- ''''''''''''''''''''
Pallas-fix on hyväksytty 9-36 kg ja Juno-fix 9-18 kg. Juno-fixistä ei tule turvavyöistuinta. ja sen on siksi halvempi.
- Tyttö
Olisiko kellään linkkiä testeihin joissa tietoa tuosta Kiddystä ja/tai Cybexistä, en onnistu jostain syystä millään Googlella löytämään. Itsellä meillä on tuo Cybex ja ollaan kyllä oltu tyytyväisiä.
- testattu on
Arviiota löytyy esim. www.autoliitto.fi. Siellä julkaistaan Euroopan autoliittojen EU:n kuluttajaviranomaisten tekemä EurTest testasusarja, joka on tällä hetkellä kokonaisuutena tiukin testi Euroopassa ja jossa tehdään myös sivutörmäystestit.
Samat tulokset olivat maksullisina Kuluttajviraston sivuilla.
paras testattu on CYBEX Juno-fix, toiseksi paras CYBEX Pallas 2-fix
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3271598Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311299Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5071247- 651021
- 74980
- 53766
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M110733Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen75732Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl468657Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän38648