Niin siis kysymys onkin jo tossa otsikossa :)
Kauhee ongelma kumman ostas eli nyt kertokaa käyttökokemuksia, plussia ja miinuksia!! Rupee käymään kaukalo pieneksi ja olis pikainen tarve uudelle istuimelle :)
Kiddy guardian pro vai recaro young sport???
8
685
Vastaukset
- turvallisuutta
Kiddy Quardian Pro oli se katastrofi turvavyöllä kiinnitettynä viimeisissä Saksan ja Ruotsin testeissä. Recarossa taas on viisipistevyöt ja ne on se kaikein huonoin ratkaisu turvallisuuden kannalta kasvot menosuuntaan. Mikset osta vaikka Cybex Pallas istuinta. Se on kuitenkin selvästi turvallisempi ja se on menestynyt kaikissa testeissä. Siinä on korkeampi palkki kuin Kiddyssä ja se ottaa törmäyksessä vastaan laaejmmalta alalta rasitukset kuin muut palkki-istuimet. Hintakaan ei ole huikea. Katso vaikkapa Hobbarista tai Lasten Ozista, jos ei omasta kylästä löydy.
- Mariella10
Meillä on molemmilla lapsilla recaro young sport istuimet ja suosittelen ehdottomasti! Hyvä ja tukeva istuin, helppo asentaa TUKEVASTI ja huiput sivutörmäyssuojat :)
- Mariella10
Edelliseen lisäystä kun unohdin mainita, että 1-2 vuotiaana oli Brio Zento selkämenosuuntaan istuin ja Recaroon siirryttiin kun se jäi pieneksi eli n. 2 vuotiaana.
- hmphh
Oletko perehtynyt Recaron törmäystesteihin. Siihen loppuu hehkutus.
- minttuei1
Onko tällä pallaksella
http://www.vauvamaailma.com/shop/kauppa10/products.php?&action=show&id=4788&show=all
ja junolla suurta eroa
http://www.vauvamaailma.com/shop/kauppa10/products.php?&action=show&id=5185&show=all- ''''''''''''''''''''
Pallas-fix on hyväksytty 9-36 kg ja Juno-fix 9-18 kg. Juno-fixistä ei tule turvavyöistuinta. ja sen on siksi halvempi.
- Tyttö
Olisiko kellään linkkiä testeihin joissa tietoa tuosta Kiddystä ja/tai Cybexistä, en onnistu jostain syystä millään Googlella löytämään. Itsellä meillä on tuo Cybex ja ollaan kyllä oltu tyytyväisiä.
- testattu on
Arviiota löytyy esim. www.autoliitto.fi. Siellä julkaistaan Euroopan autoliittojen EU:n kuluttajaviranomaisten tekemä EurTest testasusarja, joka on tällä hetkellä kokonaisuutena tiukin testi Euroopassa ja jossa tehdään myös sivutörmäystestit.
Samat tulokset olivat maksullisina Kuluttajviraston sivuilla.
paras testattu on CYBEX Juno-fix, toiseksi paras CYBEX Pallas 2-fix
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksoisliekki-ihmiset
Kun olette tavanneet kaksoisliekkinne, miltä se on tuntunut? Ole tosi utelias tietämään.2051403Milloin olette tavanneet ekaa kertaa?
Ap vastaa: Viime keväänä maalis/huhtikuun vaihteessa se varmaan oli.831273- 191069
Lupaa mulle nainen rakas
Että otat minuun heti yhteyttä jos jotain sattuu. Pyydän, että et kuvittele olevasi yksin. Minä haluan olla sinulle joku50968Oletko jo saanut apua mt-ongelmiisi?
Ja onko harhat helpottuneet? Vieläkö tunnet että sinua seurataan, ja kotonasi käydään poissa ollessasi?146904Et voi pettää minua nainen
Niin kauan kun ei olla yhdessä. Silti tykkään sinusta. Ehkä me vielä päädymme yhteen, mutta en voi toivoa sulta nyt mitä73904Rikos keskellä päivää Suomussalmella
Kaksi henkilöautoa törmäsi Suomussalmella viitostiellä taajaman kohdalla, kun kuljettaja ajoi yllättäen STOP-merkin taka39896Autoilijan epäillään ajaneen useiden ihmisten päälle Ylöjärvellä Mikkolantiellä
Suora lähetys kello 10.40: Ilves/2 isännöi Tampere Unitedia harjoitusottelussa – katso peli selostettuna Ihmiset: Toimi35862- 48810
- 49737