Talvivaaran tulvaongelmaan ratkaisuja?

http://www.sotkamolehti.fi/Uutiset/1194790258535/artikkeli/louhoksen vedet estavat malmintuotannon.html

Miten olisi lainata Vuokatin rinteiden lumitykkejä kevät- ja kesäkäyttöön?
Rupeaisi vesi haihtumaan, mutta mihin hintaan?
477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Johan ne koetti tuota, sumuttivat koko syksyn, vaan ilimat oli niin viileet, että ei ollu vastaavaa hyötyä.

Äänestä

Entäs talvella? Ei kun paskavedet paskalumeksi tykeillä ja sitten lumi VR-rahtina Espooseen?
Tai sitten vaan myrkkyliemet rikkihapporekkojen ja -junien paluukuormaksi sinne mistä myrkkyjen paerusaine, rikkihappo, tuodaan?

Äänestä

Paskeaveit ei lopu tuolta millonkaan. Sitä tulee niin kauan kun kaivos pyörii. Ja Kajjjaunin kaatopaikka paskovaa toisesta suunnasta saman seuvun vesiä.

Äänestä

Muuten hyvä, mutta taitaa tykki saostua tukkoon sulfaateista aika nopeasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kelpaako vinkki? kirjoitti:

http://www.sotkamolehti.fi/Uutiset/1194790258535/artikkeli/louhoksen vedet estavat malmintuotannon.html

Miten olisi lainata Vuokatin rinteiden lumitykkejä kevät- ja kesäkäyttöön?
Rupeaisi vesi haihtumaan, mutta mihin hintaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu