1v synttärit

hei!
kertokaapa mitä hyviä täytteitä olisi 1vuotiaan kakkuun?niin että
se maistuu niin synttäri sankarille että myös aikusillekkin:)
481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No riippuu nyt vähän siitä, mitä vauva on tähän mennessä syönyt ja mitä hänelle saa tarjota? Jotkut ovat tolkuttoman tarkkoja sokerista, jotkut rennompia. Minä ehkä tekisin vähän vähempisokerisen kakun marjatäytteellä (esim. vadelmia ja mustikoita), päälle ehkä rahkasta ja kermasta joku seos, jos vauva on jo maitotuotteisiin tottunut.

Äänestä

Tähän asti syönnyt makeat niillä piltti soseina hedelmä/marjaja luumu
muuten syönnyt kasvis/liha/kala/kana ruokia.
Kyllä hapan maitotuotteisiin on jo jonkun verran totuteltu,toisin varovasti mennään edelleen et nyt annan vasta 3t lusikallista piimää yleensä.Ens kuussa saadaan tietää onko allerginen millekkään,mutta neuvolassakin epäili lääkäri että ei ole.
Vuoden ikäsenä alotan totuttaan kevytmaitoon et korvikkeen sekaan vähän.
Ajattelin että saahan pikkunen jo vähän syödä omaa synttäri kakkuansa,ei tietenkään masua täyteen mut jonkun verran maistiaisia siitä sekä kuiva kakuista tai pullasta,ihan pikkusen pullaa on jo maistanutkin ja kyllähän jos oisi allerginen maidolle,kananmunalle yms..nii oisi siitäkin oireillut jo.Olisiko joku hedelmä sose sinne kakun väliin hyvää?tai siis marjoja ja vaik ananasta ja sit päälle ja reinoille kerma/rahka.kyllä aijon olla sokerista tarkka mutta saahan sitä nyt synttäreillä vähän herkutella vaikka sokeria olisikin.

Äänestä

Marjoja, banaania, pilttiä, kermarahkaa, hilloa, ananasmurskaa, persikkamurskaa, vanukasta...

Äänestä

Meidän synttäreillä oli ihan tavallinen täyskäri, mutta kas kummaa, ei maistunut Juniorille lainkaan :D Olimme päättäneet, että luvan kanssa saa omissa juhlissaan pienen palan maistaa (muuten emme anna mitään sokerisia juttuja vielä), mutta hyh! Eipä uponnut :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


synttärit tulossa kirjoitti:

hei!
kertokaapa mitä hyviä täytteitä olisi 1vuotiaan kakkuun?niin että
se maistuu niin synttäri sankarille että myös aikusillekkin:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu