Ihan mielenkiinnosta

Miksi vapaamuurarius olisi joku ongelma kirkolle? Papeilla on työnsä kautta aika vähän poliittista tai taloudellista valtaa. Kirkolle heidän kuulumisensa järjestöön ei ole haitaksi. Siitä voi olla hyötyä, jos kirkolle lobattaisiin lisää valtion rahoitusta. Haittaa siitä ei kuitenkaan ole.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lempeästi ojennettav

      Söin juuri munkkirinkilän ja berliininmunkin. Molemmat aivan tuoreita.

      "Veljet, jos joku tavataan tekemästä väärin, on teidän, joita Henki ohjaa, lempeästi ojennettava häntä. Olkaa kuitenkin varuillanne, ettette itse joudu kiusaukseen. "

      Gal 6: 1

      Muistakaa ojentaa väärintekijöitä lempeästi.

    • eikö mave vieläkään

      Ei kai siitä kirkolle mitään haittaa olekkaan, jos kirkkoa ajattelee vain jonain valtiollisena instituutiona.

      Jos kirkko taas on osa kristinuskoa, niin silloin vapaamuuraius salaseurana ei oikein sovi kuvioon. Salaseura, jossa haetaan omaa hyötyä ja tod.näk. vannotaan muiden jumalien nimiin.

      On aina kakis eri asiaa

      - Kristityt ja seurakunta
      - valtiolliset tai muut kirkko ynnä uskontolaitokset

      Sillloin kun nämä kaksi menee ristiin, voi ristiriita olla sovittamaton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      42
      2918
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      976
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      961
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      931
    Aihe