kuvia irkkukatoista

Stjärna42

Muutama kuva irlantilaisten katto”maalareiden” puuhista vuodelta 2011. Paikka eteläsuomi. Kaikki kuvat ei omasta katosta joten siksi kuvia on sensuroitu tarkoituksena hävittää ikkunat ja parvekkeet. Toivottavasti kuvalinkit toimii.

Tästä se lähti, sopimus Acrypol Longlife Specialistien kanssa. http://i.imgbox.com/adiwLs4y.jpg .Äkkipäätään uskottavan näköinen paperi. Mikä siinä. Kaverit katolle ja hommiin. Työn aikana tulos näyttää vähän epätasaiselta, kyllä se siitä tasoittuu kun se kuivuu? Mutta ei. Tältä se näytti kun ”maali” oli kuivunut : http://i.imgbox.com/abdwcMf9.jpg . Lähempää tarkasteluna, ”maali”kerroksen paksuudessa oli isoja eroja josta tulee tuo epätasaisuus, myös huonot pohjatyöt näkyy ”maalin” läpi. Katto sinänsä on oikean ammattilaisen tarkastama ja kuulemma hyvässä kunnossa, vaikka ei tästä kuvasta uskoisi.

Tällaisella rekisterikilvellä kaverit ajoi : http://i.imgbox.com/adsJvlCB.jpg . Omituista oli, että sinä aikana kun kaverit hääräsi kattojen kimpussa, ei tuota rekkarin sotkuisuutta huomannut kukaan paikallaolija. Huomasin sen vasta kun zoomasin tätä kuvaa. Nythän sotkuisuus on ihan selvä. Alku on 05-MH-, loppu on vähän epäselvä, veikkaan 6323. Eka nolla on ollut joskus myös 8 ja viitosesta on yritetty tehdä kuutosta.

Sen verran saatiin selville että aine jota käyttivät, ei ollut maalia vaan Aquaseal nimistä ainetta. On siitä jotain mainintaa netissä, mutta aika vähän. Yksi maininta on, että aine on tasakatoille. Tässähän ei nyt ihan tasakatosta ole kyse.

Vielä kerran. Saman ikäiset katot, maalattu saman kesänä, toinen irkkutyylillä ja toinen pintamestareilla. Ei ole tarkoitus mainostaa ketään (paitsi ehkä rehellistä suomalaista työtä), pointtina on havaita ”irkkulaatu” ja pohtia mitä siitä kannattaa maksaa.

Irkkumaalarit : http://i.imgbox.com/ackNOhdv.jpg
Pintamestarit : http://i.imgbox.com/abgmcu6B.jpg

Irkkujen sotkut siivottiin sittemmin, ja katot näyttävät nyt paremmalta. Näissä on yksi ongelma se että huijausta alkaa epäillä yleensä kun on myöhäistä. Siksi yritän itse paukuttaa päähäni, että koskaan ei saa tehdä näiden ostopäätöstä nopeasti ilman parin päivän harkintaa, vaikka kuinka olisi edullinen tarjous, kun ollaan seudulla vain viikko ja/tai edellinen keikka peruuntui. Ja jos kiertää veroja, on ilmanmuuta huijari ja ne karkoitetaan tontilta välittömästi.

13

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osui ja upposi.

      Varoittava esimerkki tämäkin!

      Katto alkoi ovelta ovelle kaupustelevien Irlantilaisten katonpesijöiden työn jälkeen vuotaa, heidän esitteessä olevaan numeroon ei koskaan vastattu eikä firmaakaan löytynyt mistään. Kutsuttiin paikallinen yrittäjä katsomaan miten juuri kunnostettu katto voi vuotaa. Katto kunnostettiin samana vuonna kun edellisessäkin kirjoituksessa mutta toisen Irlantilaisen porukan voimin, jokainen voi päätellä yrittäjän ottamista kuvista kannattiko säästää muutama satanen ja maksaa puhtaana käteen Irlantilaisille "kattoammattilaisille". Voitte vain kuvitella kuinka harmitti kuulla/ nähdä kuvista katton todellinen kunto.
      Alla linkki ovelta ovelle kaupustelevien Irlantilaisten tekemään kattoon.

      http://www.helpberg.fi/kohde.php?kohde=58

    • housuis.

      Tätä me vähän pelättiinkin kun lehestä luimme kirjoittelua Irlantilaisista katonpesijöistä viime kesänä. Meillekkin pamahtivat yhtäkkiä oventaakse ja esiintyivät todella ammattilaisina. Noiden kuvien jälkeen oikein pelottaa mennä lumien lähettyä katsomaan mikä on meiän talon katon kohtalo? Näin jälkikäteen on helppo todeta että tulihan ostettua ehkä hiukan hepposin perustein heiltä työ.

    • sisso ja sössi

      Halpaa ja hyvää työnjälkeä ei oikein meinaa saada millään täältä Suomesta, vielä kun siihen lisää nuo Irlantilaiset katonpesijät jotka tekivät käteiskaupala on soppa valmis. Eipähän tartte penätä yhteiskunnalta kotitalousvähennyksiä eikä Irlantilaisilta katopesijöiltä takuuta työlle, ne kaverit ovat kadonneet kuin pieru saharaan.

    • tiilikaton maalaus

      Samaan lankaan tuli mentyä meilläkin, kauhulla odotamme lumien sulamista.
      Eikös noita hujjareita voi saa millään edesvastuuseen tekemistään?

    • taustat selville.

      Viron pojjaat kävivät tuossa viimekesänä meillä ja kolhivat rouvan auton, kun kyselimme pojilta että mites toi auto nyt sitten korjataan sanoivat että heillä ei ole vastuuvakuutusta jotenka miettivät yönyli. NOH sitä porukkaa ei sitten näkynytkään enää seuraavana päivänä eikä puhelimeenkaan sitten vastattu! Lopun hommasta tekikin sitten ihan toinen porukka ja autonkin jouduin laittamaan omasta kaskosta! Tarinan opetuksena oli se että ottakaa selvää firman taustoista ja kysykää kuka homman oikeasti tulee tekemään.

      • jhkkkc

        en kyllä usko että sulla on edes autoa saati rouvaa yrität vaan mustamaalata virolaisia keksityillä jutuillas


    • maine kuralla.

      Onneksi te Virolaiset olette jo itse ryssineet maineenne ja yhtyen tausta selville kirjoittajaan kannattaa TODELLAKIN katsoa firman taustat ennen kun tilaa mitään Virolaisilta "ammattilaisilta" !!!

    • ATK-tukihenkilö

      Jos painaa suoraan jutun linkistä saan ilmoituksen "hotlinkin full size images has been disabled", mutta jos copy & pastetan kuvan osoitteen toiseen browseriin niin silloin toimii.

    • nou atk tuki

      Kuullostaapas monimutkaiselta tuo atk-tukihenkilön tuki.
      onnex ei ole tarvetta atk-tukihenkilölle.

    • Suomalaisen puolesta

      Kohta tulee Irlantilaiset taas hommiin!
      Olemmekos taas valmiina hujjattavaksi?

    • Naura omaa partaa

      Ei voi muuta kun nauraa teille pässeille.

    • Halapa on hyvvääää!

      Tärkeintä on saada HALVALLLAAAAAAA!

      Ketä kiinnostaa työn laatu? Ei ketään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      270
      4683
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2841
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1419
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe