Tekijänoikeuksista kansalaisaloite

Sikamaster

Lex Karpelaa ollaan ruuvaamassa historiaan kansalaisaloitteen voimin. Jää Chisugatet ja muut tekijänoikeusjärjestöjen kohtuuttomuudet historiaan jos, ja kun, tämä menee läpi.

Käy allekirjoittamassa aloite osoitteessa:
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/70

14

283

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hukattua tietoa

      Aloitteesta puuttuu tärkein eli mielettömän pitkän suoja-ajan lyhentäminen. Ainakin pitäisi vaatia teoksen rekisteröintiä, jos sillä halutaan rahastaa kymmeniä vuosia. Samalla pysyisi selvillä, kenellä teokset oikeudet todella ovat. Vuosimaksulla katettaisiin kustannukset ja samalla suoja rajoittuisi vain niihin teoksiin, joiden hyödyntäminen todella tuottaa tekijälle jotakin. Ja tekijällä olisi myös motivaatio pitää teoksensa yleisön saatavissa.

      Onhan naurettavan ja säälittävän rajoilla, että toistasataakin vuotta vanhat tavanomaiset lehtijutut ovat tekijänoikeuden suojassa ja estävät lehtien digitoinnin verkkoon. Puhumattakaan vuosikymmenien takaisista äänilevyistä, jotka eivät silloin menestyneet eivätkä myisi nytkään. Ei tällaisilla voi kukaan ansaita, sillä useimmat teokset ovat armottomasti vanhentuneet jo muutaman vuoden jälkeen. Mutta yritäpäs levittää niitä verkossa niin saat Kotilaisen kimppuusi.

      • lfkjgldkj

        Miksi ihmessä joku haluaisi levittää vuosikymmeniä sitten tehtyjä äänilevyjä, jotka eivät menestyneet silloin eivätkä menestyisi nytkään? Jotain niissä on arvokasta, jos haluat levittää niitä verkossa ja tekijälle kuuluu silloin korvaus.

        Tekijänoikeus kestää normaalisti 70 vuotta tekijän (=se henkilö, joka sen on tehnyt eli luonut) kuolemasta. Se on aineetonta omaisuutta, joka tekijän kuollessa periytyy hänen perillisilleen. Vastustatko muitakin perintöjä?


    • porsaille reikiä

      Tämä uusi kansalaisaloite on ihan susi, toivottavasti eivät saa nimiä kasaan. Nykyinen laki paljon parempi.

      " Samalla lakiin lisätään myös artistien oikeus kieltää järjestöiltä kanteiden nostaminen yksittäisiä kansalaisia vastaan."
      Jos tuo toteutuu, niin seuraavaksi kananmunia kaupasta varastelevat vaativat kanojen omistajille oikeuden estää kanteiden nostamisen. Ja jos joku farmari kieltäytyy kunniasta, niin eiköhän se keskustelupalstoilla julisteta ahneeksi paskiaiseksi.

      Ei taida oikein löytyä mitään mikä "pyrkii parantamaan artistien ja muiden sisällöntuottajien asemaa".

      • ttppii

        "Jos tuo toteutuu, niin seuraavaksi kananmunia kaupasta varastelevat vaativat kanojen omistajille oikeuden estää kanteiden nostamisen. Ja jos joku farmari kieltäytyy kunniasta, niin eiköhän se keskustelupalstoilla julisteta ahneeksi paskiaiseksi."

        No mutta eihän nykyisenkään lain mukaan tarvitse maksaa kananmunantuottajalla rahaa, jos sattuu tekemään ostetuista munista munakkaan, ja myymään sen eteenpäin. Miksi uusi laki sitten koskisi kananmunia, kun nykyinenkään ei koske?


      • Chisun oma poliisi

        > Ei taida oikein löytyä mitään mikä "pyrkii parantamaan artistien ja muiden sisällöntuottajien asemaa".

        Sitä on parannettu muiden kustannuksella 90-luvulta lähtien yhtä mittaa. Muille on jäänyt maksajan ja rikollisen osa.


      • ne on ahneita

        Artistit ja sisällöntuottajat ovat ahneita paskoja. Chisugate osoitti miten pikkutyttöä raiskataan tekijänoikeudella yksinkertaisesta varkaudesta. Antakaa lasten pölliä netistä rauhassa.

        Fuck you artists!


    • .15.

      17757 allekirjoitusta, hienoa!

    • .kansalaisaloite

      36 124 allekirjoitusta kasassa, armoton loppukiri päällä, nyt kaikki mukaan!

    • ta_daa1

      Karsea lakiehdotus. Älkää allekirjoittako!!!

    • anonyymi8

      43 527. Allekirjoittakaa!

    • eikäy..

      Jos tämä menee läpi, allekirjoitan peruuttamisen puolesta.

      Ehdotusta lobattu fanaattisesti, mutta ilmeisen pienellä joukolla. Rahaakin on palanut. Ei kuitenkaan vastaa kenenkään järkevän oikeustajua. Pitäisi muka parantaa tekijän asemaa, todelliset motiivit jossain ihan muualla. Näyttäisi piraattien touhuilta.

    • Kannattaja2013

      Jo 46 500 allekirjoitusta. Eli vielä 3 500 allekirjoitusta vaille - ja aika loppuu
      huomenna.

      Please, allekirjoita, jotta saataisiin kohtuullisempi tekijänoikeuslaki, jossa ymmärretään, mikä on
      rangaistavaa ja mikä ei ja jossa pysytään kohtuudessa, kun
      materiaalia tarvitaan opetukseen ja tutkimukseen.
      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/70

      Miksi allekirjoittaisin? Esitys

      - Pyrkii selventämään tekijänoikeuslain (404/1961) sisältöä

      - Huomioimaan verkkoteknologioiden kehityksen

      - Esittää, että sisältöjen opetus- ja tutkimuskäytöstä ei enää maksettaisi tekijänoikeuskorvauksia.

      - Poistaa mahdollisuuden verkkovalvontaan tekijänoikeuksien valvomiseksi

      - Ehdotetaan otettavaksi käyttöön sopimusehtojen kohtuullistamisen mahdollistava lainkohta, jolla estetään ylimitoitetut pakkokeinot ja vahingonkorvaukset

      - Lisää tekijänoikeusjärjestelmän legimiteettiä.

      - Antaa sisällöntuottajille oikeuden kieltää etujärjestöjä ryhtymästä oikeudenkäynteihin yksittäisiä kansalaisia vastaan

      Nykyinen tekijänoikeuskäytäntö on ongelma siksi, että se on
      1) vaikeasti ymmärrettävä käyttäjille,
      2) ylimitoitettu tutkintakäytännöiltään ja rangaistuksiltaan suhteessa muihin rikoksiin
      3) estää aineistojen opetus- ja tutkimuskäytön ja
      4) vakiinnuttaa ja ylimitoittaa verkon valvontajärjestelmiä, joita voidaan käyttää tulevaisuudessa muihinkin tarkoituksiin, koska ne luovat valvontainfrastruktuurin.

    • voitto piraateille

      Kansa on puhunut: 50 000 ääntä kasassa, eduskunnan on pakko ottaa aloite käsittelyyn. Kansa taisteli, nyt tulee muutos täysin perseellään olevaan tekijänoikeuslakiin. Aitoa talvisodan henkeä, Suomen kansa vastaan teostomafia, TTVK ottaa tässä kansalta sananmukaisesti turpaan kuin Neuvostoarmeija aikanaan.

      Nyt loppuu Chisun ja muiden artistien aivan posketon ahneus, vaikka lailla ruuvaten moinen ihmisten elämän tuhoaminen järjettlmän suurilla tekijänoikeuskorvauksilla. Voitto piraateille!

      TTVK katsokaa tätä:

      http://img5.visualizeus.com/thumbs/05/ab/bird,finger,hate,jesus,middle,finger-05ab79dc6b058216e2e969d471e4d34c_h.jpg

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      55
      1099
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      1023
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      1014
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      910
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      90
      841
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      725
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      655
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      190
      643
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      617
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      603
    Aihe