Rullaverho.

KAIHDIN EI TOMI.

Minulta tippui rulla verho ja samalla se rullaverhon jousi systeemi ei enää suostu toimimaan . Miten sen vois virittää uudestaan pelittämään ?

8

24027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkimies

      Siitä on purkautunut se jousen jännitys. Teepä tälleen:
      1. Laita se verho kannakeisiinsa, sitten se todennäköisesti valuu itsekseen ikkunan eteen.
      2. Kun verho on ikkunan edessä lähde rullaamaan sitä kangasta sen verran ylöspäin, että se lukittuu.
      3. Sitten nosta se verhon jousipää (yleensä oikeanpuoleinen pää) irti kiinnikkeestä. Jos teit tämän 2. kohdan "lukitsemisen" oikein, jousi ei purkaudu (kuulet äänestä, jos se purkautuu). Jousi ei siis saa purkautua.
      4. Rullaa verhoa niin, että se jousipää on irti kannakeestaan käsin rullalle muutamia kierroksia, (esim. 5 aluksi). Sitten laita verho takaisin paikoilleen ja kokeile, (jousen pitäisi olla kirisitynyt vähän) Jos verho ei palaudu tee kohdat 2-4 uudestaan, toista niin monesti, että jousi toimii hyvin.

      5. Jos jousi on liian tiukka, voit löysätä sitä tekemällä tämän toisinpäin, eli rulllaa alaspäin verhoa 4. kohdassa

      Näilläpä pitäisi taas toimia, jos ymmärrät ohjeeni

      • RULLA VERHO

        Kiitos vinkistä TOIMII !


      • Anonyymi

        Ai että kun onnistui tälle neuvolla!!!👍👍👍


      • Anonyymi

        Itse olen säädellyt rullaverhoja ihan kannakkeesta irrottamatta, kun mahtuvat kasaanrullattuna pyörimään ylhäällä itsensä ympäri. Kun on tarvinnut löysätä niin olen pyöritellyt ylhäällä "ylös"päin ja kun kiristää niin "alas"päin. Välillä aina testaten kunnes tuntuu sopivalta. Pyrkinyt säätämään jännityksen mielummin juuri ja juuri riittäväksi, koska aiemmin pari kertaa säikäyttänyt yöllä kun verho on räpsähtynyt ylös ihan itsekseen.


    • nyppylanka
    • Anonyymi

      Rullaverho ei pysy alhaalla. Mikä neuvoksi?

      • Anonyymi

        Ensiksi voisi kysyä että onko ollut irti? - ja laitettu takaisin väärään asentoon


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensiksi voisi kysyä että onko ollut irti? - ja laitettu takaisin väärään asentoon

        Joo oli irti ja jousi taisi liikkua. Ja nyt ei mene ylöskään. Loistavaa toimintaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      80
      4697
    2. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      215
      4611
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      68
      2398
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      75
      2386
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      60
      2316
    6. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      67
      2147
    7. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      53
      1886
    8. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      28
      1527
    9. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      110
      1348
    10. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      117
      1328
    Aihe