Minulta tippui rulla verho ja samalla se rullaverhon jousi systeemi ei enää suostu toimimaan . Miten sen vois virittää uudestaan pelittämään ?
Rullaverho.
8
23289
Vastaukset
- vinkkimies
Siitä on purkautunut se jousen jännitys. Teepä tälleen:
1. Laita se verho kannakeisiinsa, sitten se todennäköisesti valuu itsekseen ikkunan eteen.
2. Kun verho on ikkunan edessä lähde rullaamaan sitä kangasta sen verran ylöspäin, että se lukittuu.
3. Sitten nosta se verhon jousipää (yleensä oikeanpuoleinen pää) irti kiinnikkeestä. Jos teit tämän 2. kohdan "lukitsemisen" oikein, jousi ei purkaudu (kuulet äänestä, jos se purkautuu). Jousi ei siis saa purkautua.
4. Rullaa verhoa niin, että se jousipää on irti kannakeestaan käsin rullalle muutamia kierroksia, (esim. 5 aluksi). Sitten laita verho takaisin paikoilleen ja kokeile, (jousen pitäisi olla kirisitynyt vähän) Jos verho ei palaudu tee kohdat 2-4 uudestaan, toista niin monesti, että jousi toimii hyvin.
5. Jos jousi on liian tiukka, voit löysätä sitä tekemällä tämän toisinpäin, eli rulllaa alaspäin verhoa 4. kohdassa
Näilläpä pitäisi taas toimia, jos ymmärrät ohjeeni- RULLA VERHO
Kiitos vinkistä TOIMII !
- Anonyymi
Ai että kun onnistui tälle neuvolla!!!👍👍👍
- Anonyymi
Itse olen säädellyt rullaverhoja ihan kannakkeesta irrottamatta, kun mahtuvat kasaanrullattuna pyörimään ylhäällä itsensä ympäri. Kun on tarvinnut löysätä niin olen pyöritellyt ylhäällä "ylös"päin ja kun kiristää niin "alas"päin. Välillä aina testaten kunnes tuntuu sopivalta. Pyrkinyt säätämään jännityksen mielummin juuri ja juuri riittäväksi, koska aiemmin pari kertaa säikäyttänyt yöllä kun verho on räpsähtynyt ylös ihan itsekseen.
- nyppylanka
- Anonyymi
Rullaverho ei pysy alhaalla. Mikä neuvoksi?
- Anonyymi
Ensiksi voisi kysyä että onko ollut irti? - ja laitettu takaisin väärään asentoon
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ensiksi voisi kysyä että onko ollut irti? - ja laitettu takaisin väärään asentoon
Joo oli irti ja jousi taisi liikkua. Ja nyt ei mene ylöskään. Loistavaa toimintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353