Rullaverho.

KAIHDIN EI TOMI.

Minulta tippui rulla verho ja samalla se rullaverhon jousi systeemi ei enää suostu toimimaan . Miten sen vois virittää uudestaan pelittämään ?

8

24047

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkkimies

      Siitä on purkautunut se jousen jännitys. Teepä tälleen:
      1. Laita se verho kannakeisiinsa, sitten se todennäköisesti valuu itsekseen ikkunan eteen.
      2. Kun verho on ikkunan edessä lähde rullaamaan sitä kangasta sen verran ylöspäin, että se lukittuu.
      3. Sitten nosta se verhon jousipää (yleensä oikeanpuoleinen pää) irti kiinnikkeestä. Jos teit tämän 2. kohdan "lukitsemisen" oikein, jousi ei purkaudu (kuulet äänestä, jos se purkautuu). Jousi ei siis saa purkautua.
      4. Rullaa verhoa niin, että se jousipää on irti kannakeestaan käsin rullalle muutamia kierroksia, (esim. 5 aluksi). Sitten laita verho takaisin paikoilleen ja kokeile, (jousen pitäisi olla kirisitynyt vähän) Jos verho ei palaudu tee kohdat 2-4 uudestaan, toista niin monesti, että jousi toimii hyvin.

      5. Jos jousi on liian tiukka, voit löysätä sitä tekemällä tämän toisinpäin, eli rulllaa alaspäin verhoa 4. kohdassa

      Näilläpä pitäisi taas toimia, jos ymmärrät ohjeeni

      • RULLA VERHO

        Kiitos vinkistä TOIMII !


      • Anonyymi

        Ai että kun onnistui tälle neuvolla!!!👍👍👍


      • Anonyymi

        Itse olen säädellyt rullaverhoja ihan kannakkeesta irrottamatta, kun mahtuvat kasaanrullattuna pyörimään ylhäällä itsensä ympäri. Kun on tarvinnut löysätä niin olen pyöritellyt ylhäällä "ylös"päin ja kun kiristää niin "alas"päin. Välillä aina testaten kunnes tuntuu sopivalta. Pyrkinyt säätämään jännityksen mielummin juuri ja juuri riittäväksi, koska aiemmin pari kertaa säikäyttänyt yöllä kun verho on räpsähtynyt ylös ihan itsekseen.


    • nyppylanka
    • Anonyymi

      Rullaverho ei pysy alhaalla. Mikä neuvoksi?

      • Anonyymi

        Ensiksi voisi kysyä että onko ollut irti? - ja laitettu takaisin väärään asentoon


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensiksi voisi kysyä että onko ollut irti? - ja laitettu takaisin väärään asentoon

        Joo oli irti ja jousi taisi liikkua. Ja nyt ei mene ylöskään. Loistavaa toimintaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe