Kissan virtsavaivat

hansuli00

Kissani alkoi yhtäkkiä pissailla minne sattuu ja rupesi juomaan normaalia enemmän sekä käymään laatikolla tosi usein. Vein sen eläinlääkäriin ja kisu sai antibioottikuurin. Pissailu loppui heti, virtsa muuttui melkein hajuttomaksi, ( ennen tosi voimakas haju) mutta runsas juominen jatkuu. Nyt on viimeset päivät kuuria jäljellä ja kissa pissasi taas matolle.
Luulin että kuuri tehosi kun heti noi oireet loppuivat ja kisu voi hyvin, mutta nyt ihmetyttää toi runsas juominen(kuppi tyhjä koko ajan) ja nyt taas nuo pissit vääriin paikkoihin. Mikähän sillä on vialla?

5

996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voisi olla..

      Voi olla munuaisongelmia. Meillä kissa alkoi juoda todella paljon ja pissata todella paljon. Ultraäänitutkimuksessa näkyi että virtsakivi oli tukkinut yhden virtsatiehyeistä niin että sen puolen munuainen ei toiminut juuri ollenkaan. Kissan munuainen ei siis kyennyt "tiivistämään" virtsaa kuten yleensä, ja siitä suuri virtsan määrä. Ja kun pissaa tuli paljon niin kissa myös joi paljon (aivan älyttömiä määriä). Meillä kissa ei tosin pissinyt muualle kuin hiekkalaatikkoon.

      Kannattaisi ehkä tarkistaa munuaisten tilanne ultraäänellä jos sitä ei vielä ole tehty.

      • 10+2

        Kyllähän se olisi tärkeää viedä kissa eläinlääkäriin perusteellisiin tutkimuksiin joissa munuaisten lisäksi tutkittaisiin mm. virtsa (sokeri, kiteet/sakka/kivat), katsottaisiin tulehdusarvot sekä tsekattaisiin kilpirauhasen toiminta.

        Kissalla voi olla ihan vaan ärhäkkä virtsatietulehdus johon yksi antibioottikuuri ei vielä purrut, mutta voi olla toki jotain muutakin. Oli mitä oli, niin aina on eläimen hyvinvoinnin ja hoidon onnistumisen kannalta parasta mennä eläinlääkäriin ajoissa eikä liian myöhään.

        Yhdellä kissoistani lisääntyneen juomisen syy oli kilpirauhasen liikatoiminta ja vastaavasti vääriin paikkoihin pissaamisessa yhdellä virtsakivet ja toisella -tulehdus.


    • Rita

      Kannattaa ehdottomasti mennä lisätutkimuksiin ! Meillä oli pitkään runsasta juomista,jota ehti olla pitkään,kun luulin että juominen johtuu siitä,että kuivaruoka maistuu paremmin kuin märkämuona.Kissalla oli virtsatulehdus,joka oli levinnyt munuaisiin ja aiheuttanut munuaisten vajaatoiminnan.Nyt on sitten kisu munuais ruokavaliolla ja elinikää ei voi ennustaa.Onneksi on nyt elänyt diagnoosin jälkeen puolisen vuotta....ja toivottavasti paljon on vielä jäljellä.Toistaseksi kisu nauttii elämästä ja voi hyvin.On kamalaa aatella että munuaiset voi lakata toimimasta melko yhtäkkiä :( Kauhea ajatus luopua,mutta pakko kun se aika on :/
      Toivotaan että teillä tilanne ei olisi mennyt siihen pisteeseen.

    • Anonyymi

      Kissallani todettu diabetes. Oli 4 antibioottikuuria tässä lyhyeen aikaan, kun virtsassa sokeria. Ja sokeri taas aiheuttaa bakteerikasvua ja tulehdusta. Edelleen virtsassa sokeria, ennen kuin diabetes saatu hallintaan. Mutta Karpalo + C-vitamiini toimii kissalla erinomaisesti. Pissavaivat loppuvat vuorokaudessa.

      Hyvän olon karpaloa hain cittarista, pillerimuodossa. 1/2 pilleria pieniksi paloiksi herkkujen sisällä joka päivä. Ja ei virtsatiet vaivaa.

    • Anonyymi

      Tollaset sisäkusi kissat pitää laskea ulos tai viedä löytöeläin suojaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe