Meillä on käytössä OO:n versio 2.0 joka oli vuonna 2006 lehden kylkiäisenä. Tähän saakka se on pystynyt tekemään kaiken mitä olemme osanneet tarvita. Nyt tuli eteen sellainen piirre ettei sen PDF-muunnin osaa muuttaa OTF-fontteja. Ongelma ei ole iso mutta kysytään kuitenkin: kuinka suuri ero on OO kakkosen ja OO kolmosen välillä? Erityisesti onko kolmosesta jätetty pois jotain jotan kakkosessa on?
Tulee näet mieleen WS seiska vuodelta 1992 jonka makrokieli teki makrojen laatimisen ja laukaisun paljon kankeammaksi kuin viitosessa... Pystyimme sentään ohjelmoimaan uudelleen F1:n ja F10:n joita ei periaatteessa voinut ohjelmoida uudelleen...
Versio 2 ja versio 3
5
143
Vastaukset
Jos ei ole mitään erityistä syytä olla päivittämättä ajantasaiseen versioon, niin se kannattanee tehdä. PDF-vienti on minulla toiminut hyvin. Ohjeissa on asiasta lisää tietoa suomeksi.
- Hiski+naapurin.kissa
Alkuperäinen ongelma ratkeis kun löytyi http://www.freefontconverter.com/ joka muuntaa OTF:t sujuvasti TTF:ksi. Ankarasti etsimällä löysimme jopa koneiston jolla saimme vanhan GeoWorksin fontit TTF:ksi! Ei taida olla ihan yleistä - eihän niillä paljon käyttöarvoa olekaan mutta kuriositeetteina ne ovat ihan hauskoja.
Nyt tuli eteen toinen ongelma: miten OO kopioidaan koneesta toiseen? Siinä missä WS siirtyi pelkällä hakemiston kopioinnilla usbin kautta, OO nykyohjelmien tapaan näyttää levittelevän osiaan pitkin kiintolevyä. Ellei sopivaa keinoa löydy niin joudumme asentamaan OO:n rompulta uudelleen - ja huhkimaan viikon jotta saamme oletusarvot ja työkalurivit ja koko höskän oman makumme mukaiseksi ja se on niin valtava urakka ettemme millään välittäisi. - ...oooOOOooo...
Katso tämä onko tästä apua.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/5487918 - Hiski+naapurin.kissa
Oliko pelissä kohtalon sormi tai varvas kun osuimme paikalle melkein heti...
Täytyy kokeilla - kiitoksia löydöstä. http://www.openoffice.org/development/releases/eol.html
Jos käyttää vanhentunutta Openofficea koneessa, jossa ei ole nettiyhteyttä, ei vanhentuneen ohjelman käytöstä ole kovinkaan helposti mitään tietoturvariskiä.
Jos koneessa on nettiyhteys, tietoturvariski kasvaa edelliseen verrattuna, mutta saattaa sitli pysyä siedettävänä, riippuen miten sitä konetta käyttää.
Joka tapauksessa jos ylläolevilla ohjeilla on saanut asetukset kohdilleen toiseen koneeseen, niin siihen voisi asentaa uusimman version. Ei tarvitsisi temppuilla PDF-viennin kanssa eikä muutenkaan pelätä.
Version 4.0.0 lataamisen voi suorittaa täältäkin:
http://www.openoffice.org/fi/lataa.html
Jos nettiyhteys on hidas, niin sitten kannattaa jättää lataaminen sellaiseen ajankohtaan, ettei ole tarvetta nettiyhteydelle samaan aikaan muutamaan tuntiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282517- 1142116
- 1221799
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?951787Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91537Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161391128Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891031Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu18981Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35977