Voisko joku joka asiasta tietää paremmin, valaista vähän alottelevaa harrastajaa?
Aluksi ajattelin käydä rata-ammuntoja ja siitä sitten jatkaa toiminta-ammunnan (SRA,IDPA,Practical) puolelle. Kotikaupungissa voi liittyä ampumaseuraan ja käydä kursseja jos jonkinlaista mukaanlukien tuon turvallisen ampujan kurssin. Ja siellä voi harrastaa ampumista vuokra aseilla kun en vielä omaa omista. Kysymys kuuluukin että kuinkahan kauan pitää aktiivisesti harrastaa lajia/lajeja että voi ruveta hakemaan lupaa omiin työkaluihin? kun tulee aika kalliiksi pitkiä aikoja harrastaa noilla vuokra vehkeillä, ja miten tästä eteenpäin harrastusta jatkaa ja kehittää? Ampumaseura lienee hyvä paikka kysellä asioista. Mutta kertokaa toki omia kokemuksia. Kaikki asialliset viestit on enemmän ku tärkeitä. Kiitokset jo etukäteen!
Ampumaharrastuksen aloittamista
14
1777
Vastaukset
- ressu,
Lueskele aikaisempia ketjuja. Siellä on samaa asiaa kerrattu useamman kertaa.
Sinun kannattaisi liittyä reserviläisseuraan. Ressujen jäsenyys ei paljon maksa ja pääset halvalla ampumaan ratavuoroilla. Laina aseita löytyy yleensä reserviläiskivääristä sotilaspistooliin sekä perinneaseisiin. Saat opastusta ja voit suorittaa erillaisia kursseja rennossa porukassa. Toiminnasta saat todistuksen ja ratakäynneistä merkinnät ampumapäiväkirjaan. Tämän jälkeen on helppo hakea lupaa, jos homma vielä kiinnostaa. Samalla olet saanut jonkinlaisen käsityksen siitä, minkälaista kalustoa kannattaa hankkia.- Res. Alik(eisari)
Kuulun reserviläisseuraan ja maakuntajoukkoihin, ainoa homma näissä vaan on että kun rahat on siellä päässä vähissä niin harjoituksia saatika sitten ammuntoja on todella harvassa, mutta näistäkin vähäsistä ammunnoista olen saanut merkinnät kyllä.
- ressu,
Res. Alik(eisari) kirjoitti:
Kuulun reserviläisseuraan ja maakuntajoukkoihin, ainoa homma näissä vaan on että kun rahat on siellä päässä vähissä niin harjoituksia saatika sitten ammuntoja on todella harvassa, mutta näistäkin vähäsistä ammunnoista olen saanut merkinnät kyllä.
Missä päin suomea vaikuta? Ei nuo pv:n rahat ressujen ammuntoihin ainakaan helsingissä mitään vaikuta. Meillä on ratavuoroja vähintään kerran viikossa ja vuoroilla käytössä ressukivääreitä ja pistooleita. Eli harrastamaan pääsee ilman omia aseita ihan hyvin.
Kuinka kauan olet ollut seuran jäsen ja kuinka pitkältä ajalta sinulla on merkintöjä ammunnoista. Oletko käynyt turvallisen ampujan ja SRA kurssin? Oletko osallistunut kilpailuihin? Jos sulla on harrastushistoriaa vuodelta parilta, niin käytännössä saat luvan ihan mihin haluat kunhan parustelet hyvin. Kivääriin taitaa riittää vuosi ja pistoolille pari harrastusvuotta. Kertoja vuodessa min 10kpl. Harrastuskerroiksi lasketaan kaikki ammuntaan liittyvä eli kilpailut, asekoulutukset, toimitsijana oleminen ym.
- perusharrastelija
Jos haluat kehittää itseäsi enemmän ampujana kuin larppaajana niin keskity practical- eli IPSC -ammuntaan. Jos reserviläishommat on lähellä sydäntä, on SRA hyvä vaihtoehto ja ammuntakin ihan järkevää.
Jos taas haluat höpöttää taktisia "viisauksia" ja kuunnella kun toinen toistaan pätevämmät "tactical timmy" -tyypit neuvoo sinulle "tosielämän" niksejä niin IDPA on sinun juttusi.
Bottom line: ihan mikä tahansa noista lajeista parantaa ampuma- ja aseenkäsittelytaitoa. Jopa IDPA, vaikka muuten noloa pelleilyä onkin.- ipscsraidpa
Tiedä nyt noista eri lajeista, mutta en ole koskaan oikein ymmärtänyt verkkarit jalassa singahtelevia IPSC hemmoja, joiden varusteilla ei ole mitään käyttöä radan ulkopuolella........vaikka ampua osaavatkin.
- Arwo
Tosiaan, jos haluat harrastaa ammuntaa ja kehittyä siinä, hakeudu practicalin pariin. Sen sijaan jos unelmoit päästä tositoimiin ja haluat kokea vaarallisia tilanteita radoilla, mene sra toimintaan. Olen nähnyt ja kokenut sra radoilla tilanteita mitä ei saisi olla. Aseita käsitellään tarpeettomasti ja väärissä paikoissa ja mikä pahinta, holtittomasti. Olen nähnyt taulun paikkaajilla runkyt selässä, kourassa. Pelottavaa. Kilpailutilanteen kohde on kuvattu ihmiseksi ja vieläpä tietyn ammatin omaavaksi. Valhettako? Voin seuraavaksi kertoa ajan, paikan, kilpailun ja toimihenkilöiden nimet. Olen siis tutustunut molempiin lajeihin, sra ja ipsc. Ipsc harrastajat ovat tervejärkistä porukkaa ja he harrastavat ammuntaa, muita lähtökohtia ei ole. Kuulin myös, että supo on kiinnostunut sra toiminnasta. Minäkin olisin, jos olisin supossa hommissa.
- perusharrastelija
Paljastit kommentillasi että et ole koskaan nähnytkään IPSC-kilpailuja.
Suosittelen menemistä peruskurssille. Siellä asiat kyllä selitetään.- ipscraridpa
Voisitko kertoa mihin esim. pistooliprakticalin rigiä voi käyttää?
- perusharrastelija
Nimimerkki ipscraidpa, mihin oikein kuvittelet että practical-ampujan rigi on tarkoitettu?
Se on tarkoitettu siihen, että siinä kannetaan pistoolia ja lippaita. Sen ei tarvitse tehdä mitään muuta. Olen kuitenkin siltikin nähnyt useiden ammatiltaan sotilaiden, rajavartijoiden, poliisien ja vanginvartijoiden jne. ampuvan practical-kisassa käyttäen riginään virka-aseen koteloa ja lipastaskuja. Näissä tapauksissa samainen rigi sopii heidän työhönsä myöskin.
Se pointti mitä sinä haet, on että IPDA-pellejen supertaktiset larppauskotelot sopii aseen kantamiseen piilossa vaatteiden alla. Siitä porukasta jota itse olen IDPA-kisoissa tavannut suomessa, ei yksikään kyseistä taitoa tarvitse. He vaan haluavat leikkiä sillä ajatuksella että ovat jotenkin "taktisempia" kun heillä on sellaiset vermeet. Mikään ei estä käyttämästä samoja välineitä practicalisssa.
Seuraavaksi sanot, että se estää kun toisilla on practicalissa nopeammat kotelot. Huono argumentti, koska olen nähnyt niillä työ/turvakoteloilla vietävän practicalissa jopa SM-mitaleita. Se vaan vaatii taitoa ja taito tulee vain harjoittelemalla. Pelkkä itsensä kuvitteleminen taktiseksi superstaraksi ei riitä.
Ymmärrän, jos hävettää mennä practical-kisaan kun ei osaa ampua. Ymmärrän jos haluaa larpata taktikal-leikkejä kavereiden kanssa. Leikkikää rauhassa. Se mitä en ymmärrä, on se että IDPAn harrastajat jaksavat selitellä itselleen niin paljon. Aikuiset ihmiset. Ottakaa mallia reilusti länkkäriampujista ja myöntäkää itsellenne että on kyse elämysleikistä.
Sitten kun haluatte oikeasti oppia ampumaan nopeasti ja tarkasti niin eka tavoite on saada mitalli jostain luokittelukelpoisesta IPSC-kisasta. Onnea matkaan.- ipscsraidpa
Siinähän sen on, että varusteilla ei ole mitään käyttöä taikka ne edes suojaisivat kalustoa. Puhdas ratalaji. En ole oikein koskaan arvostanut mitään viimeisen päälle hifisteltyä ratalajia, joka on vieraantunut liikaa alkuperästään. Praktikaalihan lähti kehittymään toiminnallisesta suorituksesta, mutta sitten se lähti aivan väärään suuntaan. IDPA on vähän sama juttu. Silläkin oli hyvä tarkoitus palata takaisin alkujuurille, mutta lajiin siirtyneet IPSC harrastajat vääntävät sitäkin väärään suuntaan. SRA oli hyvä yritys pitkään, mutta sitäkin on hilattu liikaa puhtaaksi ratalajiksi.
Ammuin yli 20 vuotta sitten produluokassa, joten jonkin verran on kokemusta asiasta.
- perusharrastelija
Lopeta hyvä mies ajoissa tuo höpötyksesi. Viimeistään nyt on varmaa että sinulla ei ole mitään kokemusta practicalista.
Tiedätkö miksi? No siksi että production-luokkaa ei todellakaan ole ollut edes olemassa silloin kun väität siinä kilpailleesi. Älä siis levitä väärää tietoa sen varjolla että väität omaavasi kokemusta asioista. Mene ja häpeä. - ipscsraidpa
En muista kestoneeni kilpailleeni. Mainitsin vai luokan johon aseeni olisi sopinut tänä päivänä. Kuten sanoin moni muukin asia on parissa vuosikymmenessä muuttunut mielestäni huonompaan suuntaan.
Voisitko perustella mikä väittämistäni ei pidä paikkaansa. - Jorma122
Voiko alaikäinen saada luvan rata-aseeseen(jokin kivääri)
- kookletaääliö
Ampuma-aseen hankkimislupa voidaan myöntää vain sellaiselle 18 vuotta täyttäneelle henkilölle, joka on terveydentilansa ja käyttäytymisensä puolesta sopiva pitämään hallussaan ampuma-asetta ja aseen osaa.
Hankkimislupa pistoolia, pienoispistoolia, revolveria tai pienoisrevolveria taikka niiden osaa varten voidaan antaa vain 20 vuotta täyttäneelle henkilölle.
Huoltajien suostumuksella lupa haulikkoon, kivääriin, pienoiskivääriin tai yhdistelmäaseeseen voidaan kuitenkin antaa metsästyslainsäädännön mukaan sallittua eläinten ampumista taikka ampumaurheilua ja -harrastusta varten myös 15 vuotta vaan ei 18 vuotta täyttäneelle henkilölle, joka muuten täyttää luvan saajaa koskevat edellytykset.
Rinnakkaislupa voidaan erityisen painavasta syystä antaa ampumaurheilua ja -harrastusta varten 18 vuotta vaan ei 20 täyttäneelle henkilölle pistooliin, pienoispistooliin, revolveriin ja pienoisrevolveriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713488
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851506Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251249- 1581212
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16943Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk89771- 62745