Jos kaikkea on?

juppeus

Jos kerran kämpässä on tavaraa lattiasta kattoon ja kerjääminen nolottaa niin, onko aivan mahdotonta sanoa asiaa suoraan: Meillä on kaikkea mitä tarvitsemme, mutta tässä maailmassa on monta, jolla ei ole mitään. Ja sitten sanoa, jokun huolellisesti valittu kohde maailmalta.

Luulisi sen tekevän hääväellekin mukavan mielen, jos yhtäkkiä joku afrikkalainen löytölasten ammattiopisto saisi pikavoiton joltakin juhlaporukalta?

3

1005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mika

      En ole vielä tähän päivään mennessä nähnyt yhtään kovin järkevää lahjaa. Siitä lähtien kun kuulin, että joillakin ihmisillä on oikein lahjalista johonkin kauppaan, olen kammonnut koko ajatusta.

      Omissa häissäni tulee olemaan lahjan tuontikielto. Sen sijasta porukka saa tuoda syötävää ja ohjelmanumeroita. Itse vihaan väen väkisin lahjan keksimistä, joka yleensä menee aina per....lleen. Mitä ihmeen iloa on kaikista kipoista ja kapoista joita sukulaiset syytävät lahjapöydät täyteen - "tosiajatuksella keksitty lahja".

      Hääporukan kanssa yhteisesti annettu hyväntekeväisyyslahjoitus osoittaa inhimillisyyttä sekä sen, että ihmisillä on jotain muutakin elämässään kuin roina - jota kyllä ehtii keräämään lopun ikänsä.

      Rahalahjoitus on HYVÄ idea!

    • avokki

      parasta mitä tällä palstalla on ikinä kuultukaan!
      Mutta tässä on yksi vika...rahat ei tuu ittelle...siksi ei saa kannatusta, luulen...
      ;))

    • kaaso

      kiitän ja kumarran; ja ainakin tämä vieras kaivaisi kuvettaan anteliaammin kuin yleensä jos kohde olisi lapset!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      88
      1737
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1242
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      71
      937
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      732
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe