Hei. Olen ajatellut teettäväni talvikko uroksellani ja naaralla poikasia..kunnes ensin löydän tarpeeksi ihmisiä, joille voisin myydä poikasia ja tietenkin sitä tietoa!
Minulla olisikin muutamia kysymyksiä, joihin haluaisin vastauksen.
1. Miten parittelu tapahtuu ja kuinka kauan se kestää? Laitetaanko talvikot samaan häkkiin asumaan ja kuinka kauaksi aikaa ?
2. Kuinka monta poikasta talvikolle keskimäärin syntyy?
3. Sujuuko synnytys usein ongelmitta?
Minulla olisikin muutamia kysymyksiä, joihin haluaisin vastauksen.
1. Miten parittelu tapahtuu ja kuinka kauan se kestää? Laitetaanko talvikot samaan häkkiin asumaan ja kuinka kauaksi aikaa ?
2. Kuinka monta poikasta talvikolle keskimäärin syntyy?
3. Sujuuko synnytys usein ongelmitta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minkä ikäinen olet? Jos hamsterisi ovat vasta ensimmäisesi. Älä tee please.
Naaras voi kuolla synnytykseen ja se on kivuliasta sille.
1. en ole itse kovin kokenut parituksesta mutta varmaan pari tuntia. En laittaisi samaan/toisen omaan terraan vaan kuljetus boxiin.
2. 1 tai 2?
3. naaras tai poikanen/poikaset voivat kuolla tai vahingoittua.
Kuinka paljon sulla on kokemusta hamsterien perushoidosta? Ovatko hamsterisi perimältään terveitä, jalostukseen sopivia?
Olethan tietoinen hybridiongelmasta? Etenkin jos hamsterisi ovat eläinkaupasta, ne luultavasti eivät ole laisinkaan talvikoita vaan hybridejä, joita ei pitäisi lisäännyttää, tai puhtaiden hamsterilajien olemassaolo saattaa vaarantua kokonaan.
http://www.hamsteriyhdistys.fi/hamsteritietoa/hoito-ohjeet/hybridit/
Kasvattamisesta esim täällä:
http://www.kolumbus.fi/satumetsan/docs/TALVIKKO.poikasten.hoito.html
http://www.hamsteriyhdistys.fi/foorumi/index.php?board=35.0
Suosittelen, että jos nykyiset hamsterisi eivät ole jalostuskelpoisiksi ostettuja, hankit myöhemmin esim. viralliselta kasvattajalta sellaisen. Viralliselta kasvattajalta saat myös tarvittaessa apua askarruttaviin kysymyksiin. Lähiseudun kasvattaja saattaisi myös antaa teille sijoitukseen jalostuskelpoisen talvikon, jolloin kasvattaja hoitaa parinvalinnan, astutuksen ja kotien etsimiset, ja saatte itse keskittyä söpöihin poikasiin ;)