Mikäli kenenkään korviin kantautuu, että kuluvan vuoden aikana olisi missään päin Suomea syntymässä (vahinko- tai tahallinen) cockapoo-pentue, yksi koiraa jo vuosia harkinnut perhe löytyisi täältä.
Vaikeinta vuosia kestäneen harkinta-ajan jälkeen näyttääkin olevan vihdoin se itse koiran löytäminen, kun vihdoin ajankohta on oikea, ja koiratyyppi saatu päätettyä. Suomesta kun ei cockapoo-mixiä oikein mistään löydy.
Cockapoo
17
7511
Vastaukset
- Plyssä
http://www.jandazcockapoos.co.uk/
Eurobreederin listoilta bongattu asiallinen kasvattaja. - cocka1
Miksi juuri cockapoo ? Sitten kyselet mahdollisia vahinko pentuja, eihän ne silloin ole cockapoo vaan ihan puhtaasti sekarotuisia ! Cockapoo on monen sukupolven jalostuksen tulos. Niillä testataan ainakin pra , eli silmät. En sitten tiedä muista sairauksista, lonkat ym. ???
- Vain koira puuttuu
Hmm, en tunne nyt teknisesti oikeaa nimitystä, mutta eikö silloin puhuta cockapoosta, jos cockeri ja puudeli (minkä tahansa kokoinen villakoira) saavat pentueen? Saattaahaan siis olla joskus, että tuo saa alkunsa vahingossa ja on ihan ensimmäisen polveen mix-pentue tässä tapauksessa.
Tiedän kyllä sen, että niiitä muissa maissa ainakin kasvatetaan "rotumaisesti". - cocka1.
Vain koira puuttuu kirjoitti:
Hmm, en tunne nyt teknisesti oikeaa nimitystä, mutta eikö silloin puhuta cockapoosta, jos cockeri ja puudeli (minkä tahansa kokoinen villakoira) saavat pentueen? Saattaahaan siis olla joskus, että tuo saa alkunsa vahingossa ja on ihan ensimmäisen polveen mix-pentue tässä tapauksessa.
Tiedän kyllä sen, että niiitä muissa maissa ainakin kasvatetaan "rotumaisesti".Kaikki "vahingossa" syntyneet näiden rotujen(cockeri ja puudeli) pennut ovat seropeja !
Esimerkiksi labradoodle ja vielä vähemmän Australian labradoodle,
EI ole pelkkä labradorin ja puudelin sekoitus, vaan rotua on alettu kehittämään jo 1970-luvulla !
Eli on monen sukupolven, tarkoin valittujen ja terveystutkittujen jalostuskoirien ja rodusta oikeasti kiinnostuneiden kasvattajien aikaansaama rotu !
Koirat ovat siis erittäin tarkoin terveystutkittuja ja lisäksi omaavat aivan valloittavan luonteen ja siitä syystä ovat ihania perhekoiria, oppivat nopeasti ja niiden kanssa voi harrastaa vaikka mitä....suosittelen! - Vain koira puuttuu
cocka1. kirjoitti:
Kaikki "vahingossa" syntyneet näiden rotujen(cockeri ja puudeli) pennut ovat seropeja !
Esimerkiksi labradoodle ja vielä vähemmän Australian labradoodle,
EI ole pelkkä labradorin ja puudelin sekoitus, vaan rotua on alettu kehittämään jo 1970-luvulla !
Eli on monen sukupolven, tarkoin valittujen ja terveystutkittujen jalostuskoirien ja rodusta oikeasti kiinnostuneiden kasvattajien aikaansaama rotu !
Koirat ovat siis erittäin tarkoin terveystutkittuja ja lisäksi omaavat aivan valloittavan luonteen ja siitä syystä ovat ihania perhekoiria, oppivat nopeasti ja niiden kanssa voi harrastaa vaikka mitä....suosittelen!Ok. Tuon tiesinkin, että kyseessä on monissa muissa maissa tunnustettu ja kasvatettu rotu, mutta tuotapa en tiennyt, että ensimmäisen polven mixiä ei voi tai sovi silloin tällä annetulla "rotunimellä" kutsua.
Jotenka siis, tarkennan alkuperäistä kommenttiani; haluaisin perheeseemme löytää cockapoon, tai jollen mistään, lähinnä kai ulkomaiselta kasvattajalta, löydä cockapoota, sekarotuinen mix:kin terveistä villakoira- ja cockerivanhemmista meille sopii. - hjallis
ite olet vahinko lonkkavikainen kierosilmä :)
- Camilla78
Haluan Cavapoo!!!!
- mitesteillä
Millasia ovat luonteeltaan ja terveydeltään nämä cocapoot?
Onko vanhemmat terveitä,vai omista roduistaan jalostuksesta terveyden takia poissuljettuja? Esim. kives,hammas,väri,häntämutka,luonne,viallisia.
Oletteko nähneet ostaessanne suvun terveystodistuksia,tai edes vanhempien?
Olen kiinnostunut ,mutta mietin näitä terveys juttuja.Ja onko niistä yleensä näyttöä samoin kun puhtailla koirilla.Puhtaistahan on helppos tarkastaa jalostustietokannasta mitä tuloksia ovat saaneet.
Jos mitään näyttöä ei ole,en ota riskiä ottaa sairaasta suvusta koiraa,silloin valitsenkin mielummin sen rotupuhtaan.- Tarja
Mulla itsellä on cockapo elokuun lopulla täyttää kaksi vuotta narttu nimeltään Yasmin Isabella.Tähän asti ollut terve häntämutka on mutta ei haittaa.Energinen aivan uskomaton koira ollut.Olen nähnyt molemmat vanhemmat ja ovat puhdasrotuisia cockeri ja kääpiövillakoira.Jos saisin jotain tai löytäisin niin ottaisin toisen.Väritys on vaalea jossa ruskehtavaa hieman mutta pääosin ei ihan valkoinen vaalea kumminkin.Painaa 7.5kg ja säkä noin 35cm.Koira on kuin ajatus.Riistaverinen tuosta on tullut lintujen perään menee.Oppivainen vaikka on energiaa muille jakaa niin osaa rauhoittua.Metsässä saa juosta irrallaan niin hetken on väsynyt mutta normaalilla hihna lenkityksellä et saa väsymään vaikka on pieni koira.Suosittelen :)
- Tarkkausta
Ota rotuyhdistyksen kautta, esim. Englannissa on nähtävästi cockapoo ja cavapoille omat yhdistykset sekä harrastajajärjestöt. Ruotsissa on kuulemma yksi cockapoo kasvattaja myös. Taustatyö on hyvä tehdä ja jutella eri harrastajien kanssa, eli silmät sekä korvat avoimena. Parasta on jos pääsee paikan päälle näkemään kasvattajan, tilat sekä emon (oli maa mikä vain)
- Ämmä Kelä
Me ihastuimme cockapoohon, ja löysimme apulasta ilmoituksen, jossa näitä suloisuuksia kaupattiin. Kävi kuitenkin monen mutkan kautta ilmi, että kasvattaja ei ollut luotettava, joten haikein mielin luovuimme pennusta. Ehdimme jo kuviakin saada. En osannut kuvitella, että nykypäivänä ei enää koiraakaan uskalla ostaa keneltä tahansa. Tälläkin ihmisellä oli lapsia, ja puhelimessa kaikki kuulosti olevan ok. Ainoa mikä alkuun ihmetytti, oli se, että myyjä ei tuntunut olevan kiinnostunut siitä, minkälaiseen kotiin pentu olisi tulossa. Onneksi olin ensikertalaisena niin perinpohjainen, että selvitin kasvattajan taustat (sen jälkeen, kun tajusin numeron olevan prepaid- liittymä, ja ihmettelin, miksi hänellä oli niin kiire päästä pennuista eroon). En halua kannattaa pentutehtailua, vaikka niin kovasti sitä pentua mieli tekikin.
- Eri rotu ?
"Aitoja" cockapoo pentuja ei myydä Apulassa (Suomessa ?) !
Jos sellaisia myydään niin ovat puhtaasti SEKAROTUISIA, eli cockerspanielin ja puudelin sekoituksia !!!! Sama koskee goldendoodelia ja labradoodelia !
Sitten on myös olemassa aivan ihana rotu (kaverilla ihkuihana pentu): Australian labradoodle joka on monen vuosikymmenen jalostustyön aikaansaama rotu. Kasvattajat noudattavat tarkkoja jalostus- ja terveystutkimussääntöjä ja määräyksiä.... Ei ole mikään hirmu yleinen tässä maassa...tiedän ainoastan muutaman !?- hnatu
milloin "aidosta" cockapoosta on Suomessa tullut rotu, kun edelleenkin taitaa olla niin että jopa puhdas mutta paperiton cockeri tai puudeli tai mikä tahansa rotukoira luokitellaan sekarotuiseksi jos papereita ei ole. Mielenkiintoinen on tuo lause, että ovat "puhtaasti SEKAROTUISIA, eli cockerspanielin ja puudelin sekoituksia", jää vain ihmetys että mikä sekoituksia ne aidot cockapoot sitten ovat ellei juuri näiden rotujen yhdistelmiä?
- F formulaa
hnatu kirjoitti:
milloin "aidosta" cockapoosta on Suomessa tullut rotu, kun edelleenkin taitaa olla niin että jopa puhdas mutta paperiton cockeri tai puudeli tai mikä tahansa rotukoira luokitellaan sekarotuiseksi jos papereita ei ole. Mielenkiintoinen on tuo lause, että ovat "puhtaasti SEKAROTUISIA, eli cockerspanielin ja puudelin sekoituksia", jää vain ihmetys että mikä sekoituksia ne aidot cockapoot sitten ovat ellei juuri näiden rotujen yhdistelmiä?
Tuolla on mielenkiintoinen artikkeli ''designer' rotujen luokituksesta ja geneettisestä taulukosta (F1 jne.)
http://www.dogbreedinfo.com/designerdogs.htm
Puhutaan cockapoiden kohdallakin F1 ja F2 kannoista
- Sessan13
minä olen jo vähän aikaa ajatellut cockapoota! Meillä on villakoiranarttu joka on saanut yhden (SKL) rekisteröydyn pentueen pari vuotta sitten. Olen etsimässä mustaa cockerspanieli urosta ja jos löytyisi oikea yksilön niin olen kiinnostunut tehdä cockerpoopentueen. Olen ollut yhteydessä Ruotsiin missä on enemmän tämän ns rodun kasvattajia. Ehkä tämän kautta löytyisi hengenheimolaisia?
- koiramme
minä ajattelen cockapoota nytkin, tuossa se pyörii jaloissa ja taitaa olla vielä paskahätä.
- Asiallinen mixaus
Englannin yhdistys:
http://www.cockapooclubgb.co.uk/
http://www.poodogs.co.uk/
http://www.wellbredpets.com/Cockapoo-stud-dogs.html
http://www.stewspoos.com/studs
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931462
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138923- 85892
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?57883- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255693Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10690Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä334664Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58654Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74626