Elikkäs, minulla on kipeä patti alapäässä. Ei varsinaisesti häpyhuulessa, mutta siinä rajalla kuitenkin ja se on erittäin hankaavassa paikassa tehden oloni epämukavammaksi ja se vaikeuttaa kävelyä, istumista ja seisomista. Eli toisin sanoen elämääni. Minulla on ennenkin ollut kerran (vain noin kaksi kuukautta sitten) vastaavanlainen pahkura lähes samassa paikassa (ei aivan yhtä epämukavassa paikassa). Silloin se puhkesi itsestään viikon sisällä ja tiputti verta päivän ajan. En tiedä tuliko siitä paljoa mätää, mutta jos tuli niin se sekoittui vereen enkä siksi sitä niin huomannut. En halua näyttää nykyistä paisettani lääkärille joten odottelen vielä pari päivää sen puhkeamista. Onko veren vuotaminen puhkeamistilanteessa normaalia? Onko se edes mätäpaise vai voiko se olla esimerkiksi jonkin bakteerin aiheuttama? En usko, että kyse on mistään sukupuolitaudista, koska olen vasta kuusitoista enkä ole ollut sukupuoliyhteydessä.
Mätäpaise(ko?) alapäässä
9
3492
Vastaukset
- dsdfdfds
Finni?
- Ei kiva.
Googletapa bartholinin rauhasen tulehdus. Rauhanen on juuri siinä peräaukon-häpyhuulen lopun tienoilla ja kun se tulehtuu, niin siitä voi kehittyä melkoinen patti joka on kipeä. Huonosti jos käy niin olo voi romahtaa ihan parissa tunnissa (minulle nousi ihan parissa tunnissa korkea kuume, olo meni todella huonoksi ja kipeäksi). Antibiootit sain heti mutta eivät auttaneet vaan kolmantena päivänä vietiin jo keskussairaalaan jossa patti puhkaistiin. Koko oli lähempänä kananmunaa.
- Mami 11
Pojallani oli vastaava. Sai antibioottikuurin Kefexin 750 mg, ja patti puhkes seuraavana päivänä antibiootin aloituksesta. Mätää tuli aikas paljon ja koko kylpyhuone haisi aivan järkyttävän pahalle. Poika suihkutteli paisetta ja puristeli tyhjäksi - ja suihkutteli. Söi antibiootti kuurin loppuun, kuten kuuluukin ja vaiva parani eikä uusinut. Tapahtui noin vuosi sitten.
- Nolous hiiteen!
Ihan vaan rohkeasti lääkäriin. Edellisten kirjoittajien vastauksista jo näet, että kannattaa hoitaa, hoitamaton tulehdus voi olla vaarallinen. Tuollaiset jutut ovat hoitajille ja lääkäreille ihan arkipäivää. Siinä ei ole mitään hävettävää.
- Anonyymi
Onko tullut uudelleen? Mulla on peniksen juuressa nyt kananmunan kokoinen märkäpesäke ja todella kipeä. Noloa olisi mennä lääkäriin, tämä on uusiutunut jo lääkekuureista huolimatta. Puristellen sitä iltaisin kun tv:tä katson. Pyyheliina alla ja nyt tulee märkää joka haisee oksettavalle. Yritän omin konstein tällä kertaa.
- Anonyymi
Hieman ihmetyttää miten mies on löytänyt tänne naistentautien palstalle kommentoimaan ja vieläpä melkein seitsemän vuotta vanhaan ketjuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hieman ihmetyttää miten mies on löytänyt tänne naistentautien palstalle kommentoimaan ja vieläpä melkein seitsemän vuotta vanhaan ketjuun.
Eräs pimahtanut isoisä tässäkin palaa vanhoille aloitusoksennuksilleen. Lievä pervessiytensä näkyy kasvavan vuosi vuodelta. Täyttää piakkoin muuten 80v.
' onnenkantamoinen oy
- Anonyymi
Ihan rohkeasti vaan lääkäriin, o vat jo kaikki paiseet nähneet ja niitä puhkoneet. Sama onko mies vai nainen vai sukupuoleton, kun sama vaiva on. Onnea paiseille.
- Anonyymi
Tuli muuten vielä mieleen, että voihan se toki tyräkin olla. Lääkäri tutkii varmasti ennenkuin asettaa diagnoosin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.703831Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883209Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1032483Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151679Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m741475- 981354
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä501296- 551093
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561050Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11031