Minuuttiveloitus?

Joskun pari vuotta sitten Joulun tienoilla minulle mainostettiin Teliaa paljon Radiolinjaa halvempana.Ajattelin kokeilla.Kuuluvuus oli perseestä ja verkonvalinnasta piti valita Tele2.En tiedä mikä verkko se oli, mutta kuulin,että se ottaisi jotain välistä??

Suurin yllätys tuli kuitenkin, kun luin jostain pienellä min.puheluvaloituksen olevan 1 minuutti.Eli kun soitin eukolle,että pistäs safkaa tulemaa niin puhelun hinnaksi tuli operaattorin hinnaston mukainen minuuttiveloitus 5 sekunnin puhelusta.

Käyttääkö joku operaattori vielä moista?
6704
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ainakin elisalla taitaa olla puhelun aloitus 8 centtiä jos ei ole muuttunut.(kertokaa jos on)

Äänestä
  • Älä puhu paskaa, sekuntiveloitus ollut iät ajat.

    Äänestä

  • Jusa kirjoitti:

    Älä puhu paskaa, sekuntiveloitus ollut iät ajat.

    TeliaSonera varmasti ihan ok pulju, mutta v.2004 joulukuussa kun Telia lupasi 500 eurolla puheaikaa päätin kokeilla sitä.Taisiko olla joku mainos josta jälkeäpäin luin pienellä olevan hinnan jossa luki min.veloitus 1 minuutti.Soitin asiakaspalveluun jossa asia vahvistettiin.Liittymä meni vaihtoon (normaalisti rätinälinjan laskut 30-50,telian laskut +50%)

    Äänestä

  • Jusa kirjoitti:

    Älä puhu paskaa, sekuntiveloitus ollut iät ajat.

    elisalla on käyttää markkinoinnissa vain nimeä KOLUMBUS...liittymä on K3 ja jokaisen puhelun aloitusmaksu on 8 centtiä sekuntti veloitus=minuutti hinta ... että näin JUSA

    Äänestä

Noissa on minimiveloitus 1 minuutti/puhelu.
Mutta eipä noita enää myydäkään. Ja nyt, kun nuo ovat dna:n liittymiä, soita aspaan (041 041 4041), voit sopia liittymätyypin vaihdosta sinulle paremmin sopivaan. (esim dna Vakio M/L)

Äänestä
  • Ensinnäkin kaikki dna041-liittymät ei ole ex-Telia City liittymiä, Telialla oli seuraavanlainen liittymäpaletti laitan sulkuihin uudet nimet.

    Postpaid- eli laskutusliittymät:

    Telia City (dna041 City)
    Telia Plus (dna041 Plus)

    Telia-liittymä (dna041-liittymä)
    Telia Dual (dna041 Dual)

    Prepaidin edeltäjät:
    Telia City Kortti (dna041 City Kortti)
    Telia Dual Kortti (dna041 Dual kortti)

    Em. liittymistä Cityssä, Plussassa ja Telia-liittymässä on puheluissa 1 min minuuttiveloitus ja sen jälkeen sekuntiveloitus, Dualissa velotaan puhelun todellisen keston mukaan eli sekuntiveloituksella jos puhelu kestää 2 sek. niin veloitetaan vain 2 sek.

    Hyvä tietää: nuo dna041-nimitykset ja liittymätyypit tulevat uudistumaan ja dna041-nimi jää pikkuhiljaa unholaan, samalla haudataan kaikki vanhat liittymätyyppien nimet, palvelut ym. uudistuvat myös. Eli:

    1.9.2004 alkaen ---

    dna041 City ja dna041 Plus liittymät, liittymät yhdistetään ja nimeksi tulee dna Mini, siis tavallaan uusi liittymätyyppi emo-dnalle, palvelut muuttuvat samanlaisiksi kuin dna 044-liittymissäkin (mm. VIP-palvelu loppuu, asiakkaat saa käyttöönsä Oma dna-palvelun, vastaaja muuttuu jne.), Rinkiä tähän dna Miniin ei voi kytkeä. Liittymätyyppiä ei myöskään voi ostaa mistään. Hinnat eivät muutu. Sim-kortit ja puhelinnumerot säilyvät ennallaan!

    dna041 Dual ja dna041-liittymä liittymät, ei muutu pelkästään nimi, vaan nuo liittymätyypit lopetetaan KOKONAAN ja vaihdetaan automaattisesti dna Vakio M-liittymiksi, tästä johtuen palvelut muuttuvat samanlaisiksi kuin dna 044-liittymissäkin (mm. VIP-palvelu loppuu, asiakkaat saa käyttöönsä Oma dna-palvelun, vastaaja muuttuu jne.), ja mikä asiakkaalle hienoa, hinnat alenevat (!!!) Vakio M:ssähän on halvemmat hinnat kuin noissa lopetettavissa liittymätyypeissä. Sim-kortit ja puhelinnumerot säilyvät ennallaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pena kirjoitti:

Joskun pari vuotta sitten Joulun tienoilla minulle mainostettiin Teliaa paljon Radiolinjaa halvempana.Ajattelin kokeilla.Kuuluvuus oli perseestä ja verkonvalinnasta piti valita Tele2.En tiedä mikä verkko se oli, mutta kuulin,että se ottaisi jotain välistä??

Suurin yllätys tuli kuitenkin, kun luin jostain pienellä min.puheluvaloituksen olevan 1 minuutti.Eli kun soitin eukolle,että pistäs safkaa tulemaa niin puhelun hinnaksi tuli operaattorin hinnaston mukainen minuuttiveloitus 5 sekunnin puhelusta.

Käyttääkö joku operaattori vielä moista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu