Kuinka usein

ihan uusi äiti

imetystä vuorokaudessa? Vauvamme on muutamia päiviä vanha ja hänelle on rintamaidon lisäksi määrätty lisämaitoa. Puhutaan aina ns. lapsentahtisesta imetyksestä, kun lapsi haluaa syödä. Mutta mitä kun lapsi haluaa nukkua eikä syödä kovinkaan usein?


Jos 5 kertaa vuorokaudessa hän haluaa rintaa/ruokaa se on jo hyvin. Pitääkö lasta alkaa herätellä syömään? Putooko paino, jos antaa vaan vauvan nukkua kunnes kiljuu nälkäänsä herätessään? Mua huolestuttaa lapsen syömisen vähyys ja ettei hän itse nimenomaan ilmoita mitään halukkuutta syömiseen kovinkaan tiheästi, kuten olen monen muun lapsen lukenut tekevän.

Vinkkejä? Neuvoja. Kiitos.

4

243

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ¤ellu¤

      Synnytyksen jälkeen tayssissa ainakin piti syöttää 3-4 tunnin välein. Kysy vaikka neuvalasta ohjeita, mutta henk.koht sanoisin että toi 4 tunnin välein syöttäminen on hyvä ja tietysti vielä useammin jos vauva haluaa.

    • neuvolaan soittoa

      Minä kyllä sanoisin, että muutaman vuorokauden ikäiselle viisi kertaa vuorokaudessa syöminen on liian vähän. Soita tosiaan neuvolaan, olisi ehkä hyvä päästä punnitsemaan vauva, siinähän se selviää nouseeko paino ja saako vauva näin ollen riittävästi ruokaa. Noin pienellä on niin pieni vatsalaukku, että on ihme, jos maito pitää nälkää niin pitkään.

      • neuvolaan soittoa

        Lisään vielä, että kaikki voi toki olla ihan ok, mutta esimerkiksi ystävälläni oli tuo sama tilanne ja selvisi, että vauva ei jaksanut imeä tehokkaasti, eikä paino noussut. Sen takia vauva oli unelias ja nukkui pitkiä pätkiä. Kannattaa siis tarkistaa tilanne sen painonnousun suhteen.


    • Tisumaitoa

      Onnea vauvasta!

      Vauvat viestivät hyvin monin eri tavoin haluavansa syödä. Ensimmäiset merkit on usein aika huomaamattomia, nälän yltyessä liikehdintä voimistuu ja päätyy lopulta itkuun. Kannattaa tarjota rintaa mahdollisimman aikaisessa vaiheessa. Yleisesti voisi sanoa, että tuon ikäinen syö vähintään 8-12 kertaa vuorokaudessa ja se on siis vähimmäimäärä, useammin saa tietysti myös syödä ja monet vauvat suorastaan "asuvat" rinnalla alkupäivinä. Jotkut vauvat voivat olla aika uneliaita, eivätkä jaksa herätä syömään riittävän usein. Silloin pitäisi herätellä syömään. Tiheät imetykset myös nostattavat maitomäärää, siksikin on tärkeää, että vauva käy usein rinnalla alkupäivinä.

      Tässä on kuvalinkki, jossa pikkuvauvan nälästä viestimisen eri vaiheita:

      http://www.imetys.fi/materiaali/nalkaviestit_A4x2.pdf

      Jos vähääkään huolettaa imetys, kannattaa pyytää apua neuvolasta, synnytyssairaalasta, imetystukipuhelimesta tai imetystukiryhmästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2462
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1642
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1076
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe