Asuntoa ostaessasi.

TANSSIHULLU-50n

Mihin asunnossa kiinnität huomiosi kun olet sitä ostamassa.esim vaikka asunto olisi vanha puutalo asunto tai joku muu?

7

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sijainti

      Sijainti, sijainti, sijainti.

    • Siivoan omaa kotiani

      Sijainti, hyvät esittelykuvat ja asunnon tuoksu ja siisteys.

      Jos jo kuvista näkyy likaisuus ja epämääräisyys, en mene edes katsomaan. Jos ovelta tuoksuu tupakka, vanha ruoka ja lika, käännyn ovelta ympäri.

      Ihmettelen niitä ihmisiä, joiden asunnot ovat myyntikuvissa kuin sikolättejä. Eikö välittäjä voisi kertoa että siisti koti myy paremmin?

      • Tarkkana....

        No naisen näkökulmasta varmaan noin...:)


    • Tarkkana...

      Sjainti tärkeintä. Sen jälkeen talon tekniikka eli rakennuksen kunto. Jos talonyhtiö niin taloyhtiön toimivuus ja hoito. Tietenkin pohjaratkaisu pitää olla ok. Se että onko epäsiisti ja nuhruinen ei väliä sillä ne hoituu pikkurahalla. Vialliset talonrakenteet ei. Näitä ongelmayhtiöitä (mitään ei hoidettu) ja huonokuntoisia taloja jon nähty riittävästi kun asunnonvaihto meneillään.

      • Hyvältä paikalta

        Vanhoissa taloyhtiöissä on aina menossa joku korjaussuunitelma. Sijainti on tärkein kriteeri minulle asuntoa ostaessa.


      • Tarkkana....
        Hyvältä paikalta kirjoitti:

        Vanhoissa taloyhtiöissä on aina menossa joku korjaussuunitelma. Sijainti on tärkein kriteeri minulle asuntoa ostaessa.

        !!Vanhoissa taloyhtiöissä on aina menossa joku korjaussuunitelma!!

        Hieno jo on suunitelmia ja toteutuneita korjauksia. On yhtiöitä missä mitään ei ole hoidettu talon valmistumisesta lähtien eikä edest lakisääteistä 5-vuotis sunnitelmia tänäpäivänäkään. Löysimme ennen joulua aivan upealla sijainnilla olevan erillistalon 6 talon osakeyhtiöstä. 300 metriä nykyisestä. Ilmeni ettei mitään oltu tehty 26 vuoteen mitä olisi dokumentoitu jollain tavalla. Jokainen alkuperäisasukas hiemän rääppinyt omaa asuntonsa siveltimellä. Myytäväkin kohde ihan alkuperäiskunnossa. Mitään kuntotarkastuksia tehty ja lopputuloksena se että liki kaikista oli löytynyt jotain kostevaurioita ja myytävästäkin tiedossa että löytyy mikäli tutkitaan. Par nuorempaa parikuntaa korjanneet omaan piikkiin koska kovat riidat yhtiön osallistumisesta siihen. Uudet asukkaat haluttiin selkeästi kustantamaan itse rakennevikoja vaikka yhtiölaki vaatii yhteisvastuuta, Meidätkin kysyttiin kyläilemään naapurille kun saivat selville kiinnostuksemme ja yrittivät isännöitsijän kanssa saada meidät hyväksymään yhtiöjärjestymuotodossa muutoksia jotta olisimme itse täydessä vastuussa rakennevioista jotka huonosti joidettu yhtön hallitus saannut vuosien varrella aikaiseksi. Totesimme vaimon kanssa ettei tässä unelma sijainti ole kaikkea jos kohde mätä. Oikeudenkäyntejä olisi ollut edessa jossain vaiheessa. Erään rakennusinnsin karkea arvio oli että 400 tke lisäksi olisimme saanneet varautua 100 tke rakennuskorjauksiin.


    • Asunnon sijainti ja yhteydet myös julkisilla. Parkkipaikkojen määrä (omalle autolle pihapaikka, vieraille kadunvarsi- tai vieraspaikka). Yhtiön kunto ja huoltohistoria. Yhtiö omalla tontilla. Asunnon pohjaratkaisu ja ikkunoiden suunta (valoisuus ja mahd häiriötekijät). Yhteisten tilojen siisteys. Sinänsä asunnon kunto ei ole ratkaiseva, koska jonkun verran osaan tehdä itse ja tunnen pari hyvää toiminimellä remppaavaa kaveria. Hintapyyntöä vertaisin muihin lähialueen kohteisiin. Tulevien/tehtyjen remonttien määrä. Vastikkeen suuruus (vaikuttaa kokonaiskuluihin, jos/kun lainaa tulee myös maksettavaksi)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      142
      3458
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      70
      2010
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1918
    4. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1859
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      91
      1856
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1704
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1571
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1544
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1360
    10. Ehkä mä ymmärrän sua nyt

      Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä
      Ikävä
      5
      1282
    Aihe