Miten saitte/saisin äidin ja isän suostuu marsuihin?

napsu23

Miten teijän vanhemmat, esim. 8-10v. Nimittäin, täytän n. 3-4,5 kuukauden päästä 10v. Miten saitte vanhemmat suostuu, äiti nyt sanoo vaan jtn., Ihan sama, Kun han iskä suostuu, niin voisin EHKÄ MINÄKIN SUOSTUA!! AATELKAA SUOSTUA! Se on tälläselle ISOLLE MARSUFANILLE ISO SANA!! Mutta äiti sano sen tahallaan, mutta yritti näyttää siltä kuin olisi ollut ns. pökerryksissä/nukkunut/puoliksi nukkumassa/puoliksi nukkunu, tai nukkunut koko, ajan ja muka unissaan sanois :D ;D ;D :D:D ;D. Mutta se tietää että iskää ei helposti suostutella! Ja mulla on n. parin/1-5/muutaman, päivän päästä allergia-testi, ja aattelin että jos en oo/olekkaan/ole allerginen, niin voisin ottaa kunnolla asian selville. Mitä jos he eivät sen ns. allergia-testin jälkeen suostukaan?! (Jos mulla ei ole allergiaa!!:):):)):)):):):):)):)):)):):)).). Mitä sitten teen/Mitä sen jälkeen teen?!


- Ihan normist (ei, ehkä ei, ehkä joo :o :O.)
- Alan vinkumaan. (Aika turhaa ;).)
-Pyydän nimppari-/nimi-päivä-/nimppu-lahjaksi?( tuskin saisin :( ;( ;) :).)
- Pyydän synttäri-lahjaksi?!. (Voisi toimia ;):).)



Mitä teen?! "Juuri nyt?!" :););):):);).).)999

11

1887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • napsu23

      Siis tarkoitin tietty/tietysti miten saisin marsun ;):).

      • napsu23

        Kiitos, jo näin, etukäteen., kaikille vastanneille, vastaajille! Sä siellä ruudun TAKANA ;D ;) :)., Vastaa jos on edes jtn asiaa! Pliis/Pliide vastailkaa/vastatkaa!!!


    • Marsu<3

      No kerro iskälle niiden hyvistä puolista:) mulla ainakin tepsi tuo;)

    • marsukass

      Uaaahah onk sulla mitäääään kokemusta lemmikkien hoidosta???? Itellä on kaheksan marsua ja ollu jo mooonta vuotta...Mutta kun!!!!!!! Oon huomannu, että marsu on helposti sellanen eläin että siihen kyllästyy. (Ite en kyllästynyt!) Että esim koira kun on melkee koko ajan liikkessä, leikkii ja näi nii siihe ei välttii kyllästy nii helpodsti. Ja, jos äitis ja isäs on noin tollasii...epäinostuneita, niin jaksaisko ne ottaa sitä suurinta vastuuta marsuista, joka kuuluu vanhemmille. JA muistatithan, että ,marsuja tulee aina OLLA VÄHINTÄÄN KAKSI????? Näin alkuun suosittelen kahta, en suurempaa määrää! Tietoa marsuista:
      http://www.karvakorvat.fi/pages/hoito-ohjeet/marsu.php
      www.karvakorvat.fi/pages/hoito-ohjeet/marsu.php
      http://www.marsuyhdistys.net/ruokinta.htm
      Tuossa joitain sivuja, lue huolella, ja opiskele marsutietoa, ennen kuin hankit marsu7n!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Vaikka marsu on pieni ja suloinen ja suht kiltti eläin, se ei silti ole täysin helppohoitoinen!!! Onnea jos saat marsuja:) Muista ottaa kaksi tyttöä. älä ota ekoiksi marsuiksi poikia, niin sujuu paremmin!
      Tässä vielä kivoja nimiehdotuksia, jos sitten saat marsuja! :D
      http://rio.suntuubi.com/fi/Jyrsijöiden nimipäivät/

    • nipsu23

      On mulla KOKEMUSTA! Oon opiskellu oottaass..... marsuista, kaneista, hamsuista, kissoista ja koirista hepat ja ponit eli n. 4 vuotta! P.S Napsu23 on mun toinen "tyyppi" tällä suomi24:sessa.

    • bobo

      sanot vaik et maksat ite ja et synttäri/joulu lahjaks (no joo jouluu on pitkä aika) ja lupaat hoitaa ne ja lupaat kans vaik pitää huonees aina siistinä ja tehä kotitöitä a täällee! mä sain sillee mun eläimet!

      • Anonyymi

        Entäs oon siis ite hommaamas marsu mut entäs jos mennää vaik lomalle nii minne ne sit menee


    • Anonyymi

      Voit suostutella heidät kaavalla:

      Miksi haluat marsun?

      Mitä tekisit että saisit marsun?

      Marsut ovat minulle...

      Kirjoita toi ^ paperille ja lue se vanhemmillesi.
      |

    • Anonyymi

      No mä vaan kysyin joka päivä et saanko ja piirtelin niistä jotain kuvia😂😂ja sit sain😂

    • Anonyymi

      Hei


      Oot liian nuori.hoito rankaa 2 tai 3 kertaa viikossa häkin siivous.syö viikossa heinäbäälin on lauma eläin.
      Kynsien leikuu sairaudet jne eläin lääkäri 160-1000perkäynti marsuja itse maksaa 75 ta 100e (terveenä) häkki vähintään 120 cm muuten liian pieni.marsu syö 98% heinää ×pelletit =50€
      Etä Juu.siinä vasta osa 1tyttö ja 1poika=EI
      kaksi tyttöä 1 poika(leikatun) =Joo tai 2 tyttöä /poikaa Joo kynnet noin 2-3 viikon välein olen ite 13 ja sano minun sanoneen tää on rankaa mulla on nyt 3 marsua

    • Anonyymi

      Ja marsut ei oteta :koska mä haluun!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      3225
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1849
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1799
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1674
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1584
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1500
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1369
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1268
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1122
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1105
    Aihe