Jonain päivänä saan kostoni tavalla tai toisella. Te jotka olette tehneet minulle näin paljon vahinkoa saatte tuta raivoni. Jotkut sanovat että puheeni ovat vain uhoa teille sanon. Että vaikka en ole vielä tehnyt mitään se ei tarkoita ettenkö tulisi tekemään. Sinä päivänä kun uskallan ottaa riskin poliisien suhteen veri tulee virtaamaan tavalla tai toisella
RandomTyyppi
324F
3115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Juuh okei
Pelottavaa kerrassaan
Halu kostaa on täysin ymmärrettävää ja oikeutettua kiusatulle, itsekin on siitä kokemusta, siis sekä kiusaamisesta että kostonhalusta. Mutta harkitse vielä.
Itse nimittäin käsitin, että kostosta on oikeastaan kiusaajalle enemmän hyötyä ja minulle haittaa kuin toisin päin. Suurimmasta osasta kiusaajista tulee joka tapauksessa alkoholisteja, ns. tiskirättejä hellan ja nyrkin välissä (tytöt), narkkareita yms. Kiusatuilla sen sijaan on usein paremmat eväät menestyä elämässä, jos vain todella jaksavat. Ja minusta sinun kannattaisi jaksaa. Kiusatuilla on hankalaa (kiusaamisesta johtuvat mahd. mielisairaudet, lähes varmat traumaoireet ja kaikki muu paska) mutta sellainen kokemus voi jossakin vaiheessa elämää olla myös eduksi, sillä silloin myös kestää stressiä yms. paremmin, ja on ylipäätään enemmän kokemuksia. Jos kiusattu todella haluaa, hänestä voi tulla huippumenestyjä, kiusaajasta harvemmin.
Jos kostat, kiusaaja vain toteaa: ''Vitun hullu nörtti, kato nyt miten se. . .'' Tai mikäli olet tappanut hänet, toteaa ympäristö samoin. Samalla myös hankaloitat työtä koulukiusaamisen ehkäisemiseksi, sillä kostosi luo entistä huonompaa mainetta kiusatuille, jotka vain ilmaisevat pahaa oloaan. Sinä joudut vankilaan ja mielisairaalaan, ja loppuelämäsi on pilalla.
Joten ei kannata, jos suoraan sanon. Ja sanon tämän siis itsekin rankasti kiusattuna. Mutta ymmärrän kyllä sinua täysin. Mutta siitä huolimatta, parhaiten kostat menestymällä. Usko huviksesi.