Mallorcalle 1.kertaa- mihin mennä?

Odottelen neuvoja

Kiitos neuvoista jo etukäteen. Lennot varattu, mutta hotellia ja paikkaa googlailtu.
1. Palman kaupunki
2. Jonnekin Palma Novaan tms.
Alcudiaan kallista taksilla.

Hotelleja on, mutta kannattaisko mennä Palman keskustan hotelliin. Kalliita ovat.
Entä lentokentältä Palman keskustaan? Kulkeeko bussi vielä klo 24?
Olisi kiva saada vihjeitä, koska meiltä on jäänyt koko Mallorca käymättä, vaikka ikääkin on jo. Töissä on oltu, nyt eläkkeellä.
Tällä palstalla näkee hyviä ohjeita, joten kiitos!

34

6267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lomalyly.sunt.com

      palmanovaan....
      tai sitten viva ketjun hotellit alcudiassa
      yms
      hyvä tasoiset
      paikkaauringossa.fi
      lisää

    • myötykättiinkovasti

      Playa de Palma on mielestäni kiva alue, jonne pääsee lentokentältä hyvin bussilla. Playa de Palmasta pääsee kätevästi myös bussilla Palman kaupunkiin. Me vuokrasimme polkupyörät ja hyvää rantatietä pitkin ajelimme useasti Palmaan S'Arenalista Palmaan asti rannalla kulkevaa kävely/pyöräilytietä hyvä kulkea. Upea hiekkaranta uimiseen/auringonottoon.

    • Jata

      Oma suositukseni on myös Playa de Palma tai sen piiriin kuuluva Can Pastilla alue. Aueilta löytyvät hyvä ranta,ravintoloita,putiikkeja,muutama tanssipaikkakin vanhemmalle väelle. Pääkaupunki Palmaan hyvä bussiyhteys,n 15 min .välein ja bussi kulkee (jos ei muutoksia) klo. 01.00 asti.

      Kannattaa ostaa "turisti bussikortti" 10 matkaa/10€ ,muutoin matkanhinta on .1,50€ .


      Hotelleja/apartamentoksia löytyy valtavat määrät ja eritasoisia.Meren rannalla/merinäköalasta veloitetaan aina enemmän.

      • don Luis

        Liityn playa de Palman kannattajiin,Can Pastillan (lentokentän)puoleinen pää rauhallisempi kuin toinen,Arenalin suunta,josta sitten löytyy vauhtia,sitä kaipaaville.Erinomaiset yhteydet pääkaupunkiin ja sen ostosmahdollisuuksiin,eikä nuorisojoukkojen meteleitä.Viimeiset Mallorcan matkamme ovat suuntautuneet vain palmanlahdelle,vaikka ennen olimme Alcudia faneja.


    • Huevos con gas

      Suosittelen Palma novaa tai Santa ponsaa. Puhdasta siistiä, paljon hyviä ruokapaikkoja sekä muita ravitsemusliikkeitä, sopivan lähellä Palmaa, Santa ponsasta katetralille noin 28€ ja Palma novasta noin 20€. Itse hieman alle viisikymppisenä viihdyn noissa paikoissa ja kun viime kesänä kävin tutkailemassa Palman lahtea niin ei oikein innostanut, vaikutti hieman rähjäiseltä ja pirusti noita ruskettuneita katukauppiaita. Palman lahden Palman puoleisellasivulla pääsee vielä nauttimaan lentomelusta. Santa Ponsassa on mukava "iso terassi" lavoineen jossa joka ilta esiintyy jokin feikkibandi, Abbaa Queen...

      • don Luis

        Kyselijän ikä varmaan jonkinverran ratkaisee,Palmanlahti on todellakin enemmän varttuneempien paikka,jos puhutaan lentokentän puoleisesta osasta.Lentomelun merkitys on lähes uskomattoman vähäinen.Palmanlahden pikku etu on myöskin se,että siellä hintataso on halvempi kuin turistiryntäyspaikoissa.


    • Mrs Mallorca

      Terrenoon (jos ei rannan tarvitse olla lähellä), on keskustan kupeessa. Calamayorissa rantaa eikä bussilla pitkä matka keskustaan, Porto Pi -ostoskeskuksessa shoppailupaikkoja ravintoloita.

      Magaluf ja Santa Ponsa kaukana keskustasta, Playa de palma sen sijaan jo lähempänä. Alcudia on tosiaan varsin kaukana, mutta vuosien varrella kasvanut ihan mukavaksi olopaikaksi.

      Katselkaa hotelleja esim. Alpharoomista. Sieltä me ainakin löysimme kohtuuhintaisen.

    • Servessa

      Terreno on "kuollut" paikka, Cala mayor mäkinen ja pieni. Jos taksilla ajelee niin Palma nova ja santa ponsa eivät ole kaukana Palmasta ,10 - 20 min. Porto pi ostoskeskus on ostoskeskus jos on kotoisin perähikiältä, kyllä keskustan pääkatujen varrelta paremmin ostosmestoja löytää. Itse en busseilla kulje metriäkään Mallorcalla koska taksilla ajelu on halpaa.

      • Palmu2

        Palman kaupunkialue on mielestäni ehdottomasti paras vaihtoehto jos ei niin hirveästi halua joka päivä rannalle.Löytyy muutakin kuin hotelleja ja turistibaareja.Terrenon alue on tosiaankin aika kuollutta ja todella tylsää.Eikä ne hotellihinnat Palmassa niin paljon kalliimpia ole että siinä' koko lomabudjetti kaatuu,ellei satu olemaan "Juhlamokka,HK:n Sininen,hernekeitto"turisti.Kaikki tietysti makunsa mukaan.Niin tai näin,oikein mukavaa lomaa.


      • Neuvoista kiitos!
        Palmu2 kirjoitti:

        Palman kaupunkialue on mielestäni ehdottomasti paras vaihtoehto jos ei niin hirveästi halua joka päivä rannalle.Löytyy muutakin kuin hotelleja ja turistibaareja.Terrenon alue on tosiaankin aika kuollutta ja todella tylsää.Eikä ne hotellihinnat Palmassa niin paljon kalliimpia ole että siinä' koko lomabudjetti kaatuu,ellei satu olemaan "Juhlamokka,HK:n Sininen,hernekeitto"turisti.Kaikki tietysti makunsa mukaan.Niin tai näin,oikein mukavaa lomaa.

        Kiitos neuvoista oikein paljon. On tosi kivaa, kun ihmiset viitsivät vastata.
        Neuvoista on paljon apua.


    • alcud 2012

      omalla autolla vaikee löytää parkkihallia heti yms
      jätin lähelle porti piitä ilamainen parkkiaj osta hyppäsine kaupunki saissinkibussiin
      kiertoajelulle ja siitä keskustaan ostoksille
      samalla näli kaikki päänähtävyydet

    • melkein varattu

      -----Cala mayor mäkinen ja pieni----

      Olemme suunnittelemssa sitä ensi kesän kohteeksemme ja kysyisin, mitä haittaa on ihan oikeasti kummastakaan asiasta? Sehän on yksinomaan positiivista, että saa lomalla liikuntaa eli mäkisyydestä ei oel haittaa. Pieni? Sehän on kutakuinkin palman esikaupunki. Mitä siis tarkoittaa tässä pieni haittana?

    • Puenos gom cas

      Pieni suhteessa palma novaan, Palman lahteen ja Santa ponsaan.
      Vähemmän ruokapaikkoja ja muuta hälyä. Kun lämpö alkaa oll 35 niin ne samperin mäet alkaa tuntua aika pirullisilta.

      • melkein varattu

        Niin mutta eihän siellä hotelliin mennä. Enin osa kuluu kuitenkin Palman kaupungissa tai mahdollisissa muissa kohteissa. Hotellissa vain nukutaan. Siksi en oikein ymmärrä kysymystä mäkisyydestä. Jos hotellilta lähdetään aamulla (valitettavasti Espanjassa on kauhean myöhään aamiainen) ja sinne tullaan illalla, niin ei kai mäkisyydestä ole haittaa. siinähän vain saa liikuntaa.

        Minusta Cala Mayor näyttäisi siitä hyvältä, että on kutatuinkin Palman kaupungissa ja kuitenkin on mahdollisuus päästä mereen pulahtamaan. Toki varsinaisista kaupunkihotelleistakin pääsee rannoille, mutta jos on rannalla noin puoli tuntia kerrallaan, se tuntuu turhalta vaivalta.


    • Uudestaan

      Oikeastaan ihan sama minne siellä menee, sinne tekee mieli mennä udestaan!

    • Huevos huevos

      Kaikki paikat on hyviä mutta esimerkiksi jos sänkysi on Palma novassa niin aina ei tarvitse lähteä Palmaan koska ympärillä on aika laaja alue kierrellä kaarrella. Cala major on pieni mutta Palma onneksi vieressä, kylläkin palman "huonompi" puoli. Palma novassa on voit kälppiä kävelykatua rannan tuntumassa kolmisen kilometriä ja ruokapaikkoja ja ravintoloita piisaa. Toki Cala majoristakin pääsee kävellen Palman rantakadulle jossamyös ravintoloita piisaa mutta siellä kävelet autoliikenteen vieressä. Olen itse kerran ollut viikon Cala majorissa ja se oli eka reissuni jolloin myös ihastuin Mallorcaan. Sen jälkeen en ole sieltä hotellia ottanut, käynnyt kyllä alueeela. Vuokratkaa auto ja ajakaa vuoristoreitti läpi, aivan mielettömän mahtavat maisemat.

    • melkein varattu

      No en ajatellut jäädä max kax kilometriä hotellilta, en halua pysyä paikallani hetkeäkään. Palmaan pääsee kävellen tai bussilla, enin osa menee varmaankin kaupungilla. Ja Espanjassa on kokemukseni mukaan hyvät julkiset liikenneyhteydet mennä muillekin paikkakunnille, junat ja bussit kulkee. Olen matkustanut paljon mantereella, mutta Mallorcalla en.

      Autonvuokraus on tietysti mahdollista, mutta heinäkuussa on ruuhkia ja pysäköintipaikkaa voi olla vaikea löytää. Olen saanut kyllikseni ruuhkissa ajosta ja parkkipaikan etsinnästä. Ja jos istuu vuodessa kymmeniä tuhansia kilometrejä auton ratissa, niin ei ihan välttämättä halua lomalla ajaa autoa ollenkaan.

      Mielestäni on samantekevää, missä hotelli on, kunhan se on lähellä kaupunkia ja siellä voi nukkua yönsä rauhassa pahemmalta melulta.

      Lähdin ihmettelemään jonkun mainintaa mäkisyydestä, mutta minusta se on vain hyvä, että maisena ei ole kuin Pohjanmaalla.

      Mikä muuten on Palman huonompi puoli, tarkoittaako se, että asutus ja muu rakennuskanta on rähjäistä? Onko siitä sitten jotain haittaa? Sen läpi ei kenties mielellään kävele ja on puikkelehdittava autojen joukossa?

    • Hue hue

      Palman huononmpi puoli tarkoittaa lähinnä vähemmän kivoja katukahviloita/ravintoloita ( huomattavasti halvempia kuin turistirysässä), kadut vähän sellasii laitapuolen kujia mutta löytyy siltä laidalta toki nähtävääkin "pellervon linna" hieno paikka ja mahtava näkymä palman kaupunkiin ja kaiken lisäksi mukava mäki nousta helteellä ylös.No eihä tuolta Terrenon kaupungin osasta ole kuin noin 4 km kävelymatka palman parempaan osaan. Vuoristo reitillä ei ole ruuhkaa eikä parkkipaikkoja tarvitse etsiä. Palmakaan ei ole läheskään niin ruuhkainen kuin Helsinki. Palman liikennesuunnittelua ei selvästikkään hoida paikalliset vihreät. Vaikka Palman kiertävällä kehätiellä on paljon liikennettä se toimii huomattavasti paremmin kuin suomessa. Hitaammat ajaa oikealla toisin kuin suomessa. Mallorca on mahtava paikka ja nähtävää riittää, 15 reissu kesällä

    • Iloa elämään

      Palattiin. Asuttiin Palman kaupungissa. Ihana reissu.

    • Yksin 60 v

      Muutaman päivän päästä Palmaan ja hotelli varattu rannan tuntumasta. Minkä kautta lentokenttäbussi ajaa keskustaan?

      • Lentokenttäbussin

      • Yksin 60 v

      • toinen yksin
        Yksin 60 v kirjoitti:

        Paljon kiitoksia lentokenttäbussin tiedoista !

        kuinka kauan olet...tulen 5.5. Can Pastillaan


    • Luabay

      Viikon reissulta Cala Mayorista palattu. Ei oltu aikaisemmin käyty Mallorcalla ja kohteen valinta tuotti pientä ongelmaa. Haluttiin vähän rantaa, kaupunkia ja shoppailua, siksi sitten päädyttiin tuonne Cala Mayoriin. Se on tosiaan pieni, siis todella pieni ja jollain tavoin "ränsistynyt" paikka. Ruokapaikat olivat epäviihtyisiä tai kaliita. Palvelu oli kyllä joka puolella oikein ystävällistä ja englantia puhuttiin hyvin. Hyvää kohteessa oli se, että ranta oli lähellä (hotellimme Luabay Costa Palma) ja bussipysäkki samoin. Joka päivä tuli käytyä bussilla Palmassa, koska Cala Mayorissa ei kyllä ollut mitään nähtävää. Porto Pi ostari oli käveylmatkan päässä, mutta se nyt ei ollut suuren suuri, eikä kovin kummoinen muutenkaan, mutta yksi hyvä asia sillä sentään oli ja se ravintola El Chato. Eipä luulisi ostarilta löytyvän kivaa ruokapaikkaa, mutta tämä oli sellainen. Suht edullista, hyvää ruokaa, mukava palvelu, kiva paikka.
      Mallorcalle voisin lähteä uudestaan, mutta en enää Cala Mayoriin.

      • don Luis

        Monet kerrat Mallorcalla(useassa kohteessa)käyneenä yritin kyllä suositella Palmanlahtea,mutta kokemusperäisesti tieto menee parhaiten perille,vai mitä?


      • Luabay
        don Luis kirjoitti:

        Monet kerrat Mallorcalla(useassa kohteessa)käyneenä yritin kyllä suositella Palmanlahtea,mutta kokemusperäisesti tieto menee parhaiten perille,vai mitä?

        Juu, kyllä minä tätäkin palstaa yritin lukea ja vinkkejä hakea, mutta haluttiin mahdollisimman lähelle Palmaa ja kuitenkin niin että ranta on lähellä. Silloin tuntui, että Cala Mayor on ihan OK. Kun astuttiin bussista ulos ja katselin ympärilleni, niin ajattelin palanneeni aikakoneella 70 -luvulle. On viime aikoina tullut harrastettua enemmän kaupunkilomia, ja niihin verrattuna se "lähiökatu"(vai miksikä sitä nimittäis) tuntui aika onnettomalta lomanviettopaikalta. Meillä oli kyllä oikein onnistunut ja mukava loma, kunhan alkujärkytyksestä selvittiin.


    • huevos

      Myös Palmalahti on aika "ränsistynyt" verrattuna Palma novaan tai Santa ponsaan. Noissa paikoissa hyvät rannat ja Palma aikas lähellä jos taksilla kulkee ja taksillahan kannattaa jo mennä jos on neljän hengen porukka. Palman lahdella en ole vielä "asustellut" mutta viime kesänä pörrättiin autolla alueella. Paljon näkyi olevan noita afrikkalaisia kauppiaita, uimaranta aika tuulinen eikä lähellekkään niin viihtyisä kuin Santa ponsassa. Parkkipaikat olivat "kiven alla". Mutta ehkä vielä tuoltakin itsensä vielä löytää hotellissa löhöilemässä. Koko saari on jo kierretty moneen kertaan ja aina vaan löytyy nähtävää. Itse olemme tykästyneet pitämään "asemapaikkana" Santa ponsaa tai Palma novaa koska tuolta käsin on hyvä lähteä suuntaan jos toiseen. Santa ponsankin lähellä sijaitsee vaikka mitä paikkoja

      • don Luis

        Paljonkin Palmanlahdella asustelleena(jo vuodesta 1975)sanoisin,että tämän lahden "alkupää"Can Pastilla mukaan lukien on kuin jäänne vanhasta rantaelämästä.N.S.Arenalin puoleinen tienoo täyttyy keskikesällä Saksalaisista ja on kovemman menon aluetta.Rannan alkupään alueella meno on rauhallista ja hinnatkin ovat"jääneet jälkeen"varsinaisista turistien ykköspaikoista.Santa Ponsa on mielestäni turhan kaukana pääkaupungista,kun taas lentokentän puolelta Palma on hyvien ja nopeiden bussiyhteyksien vuoksi mukavasti käsillä.Parkkipaikoista sen verran ,etten ole aikoihin yrittänyt Palmaan henkilöautolla.Tosin aikoinaan ,kun niin tuli tehtyä menimme lähes aina Plaza Mayorin parkkihalliin ja kuljimme lopun päivää jalkaisin.


    • paseo maritimo

      Onko ketään yksin matkustavia Palmassa viikkoina 26- 27?

      • kestää

        Kun en saa uutta aihetta aloitettua, niin sitten tähän. Mitenköhän kauan postikortit tulevat Mallorcalta kun ei yhdetkään meidän seurueen kortit ole tulleet :( ?


      • Postikortteja
        kestää kirjoitti:

        Kun en saa uutta aihetta aloitettua, niin sitten tähän. Mitenköhän kauan postikortit tulevat Mallorcalta kun ei yhdetkään meidän seurueen kortit ole tulleet :( ?

        Normaalisti kortit pitäisi olla perillä 7-8 päivän aikana.Mihin kortit pistit..kadulla olevaan postilaatikkoon,hotellin postilaatikkoon,monet hotellit saattavat usein odottaa että laatikko täyttyy ja vasta sitten vievät ne eteenpäin.

        Varsinkin rantakaduilla on myös halvemmalla myyty kortteja/merkkejä jotka eivät ole "virallisia" ,nämä kortit taitavat jäädä tulematta perille.


      • kestää
        Postikortteja kirjoitti:

        Normaalisti kortit pitäisi olla perillä 7-8 päivän aikana.Mihin kortit pistit..kadulla olevaan postilaatikkoon,hotellin postilaatikkoon,monet hotellit saattavat usein odottaa että laatikko täyttyy ja vasta sitten vievät ne eteenpäin.

        Varsinkin rantakaduilla on myös halvemmalla myyty kortteja/merkkejä jotka eivät ole "virallisia" ,nämä kortit taitavat jäädä tulematta perille.

        Hotellin postilaatikkoon varuilta respan ohjeistamana laitettiin. Nyt 3 vkoa odotettu :(


    • kestää

      20.5. lähetetyt kortit tänään 8.7. viimein saapuneet Suomeen :D

      • Ei kiirettä!

        "20.5. lähetetyt kortit tänään 8.7. viimein saapuneet Suomeen :D"

        Eihän tuo nyt mitään! Lähetin kerran postikortteja helmikuun puolivälissä Gran Canarian Puerto Ricosta, oikein postitoimistosta ostetuin merkein varustettuina ja postitoimiston postilaatikkoon pantuina. Perille ne tulivat sopivasti juhannukseksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      19
      2635
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1291
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      947
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      138
      925
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      871
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      842
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      806
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      795
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      165
      766
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      134
      725
    Aihe