Liittyykö kuukautiskierron puolivälissä toistuva päänsärky (2-3 päivää kestävä) jotenkin kohonneeseen verenpaineeseen ja käytössä olevaan hormonikorvaushoitoon? Ja onko kyseessä tavallinenkin vaiva?
Jatkuvana lääkityksenä on yksi pumppaus Estrenaa ja Lugesteronia 200mg.
Päänsärky tosin alkaa ennen kuin aloitan Lugesteronin enkä ole verenpainetta edes mitannut mutta ilmeisesti nenäonteloissa ja otsassa tuntuva jomotus on seurausta kohonneesta verenpaineesta...?
Pitäisi varmaan varata aika gynelle, olo on muuten kuitenkin ok.
Jatkuvana lääkityksenä on yksi pumppaus Estrenaa ja Lugesteronia 200mg.
Päänsärky tosin alkaa ennen kuin aloitan Lugesteronin enkä ole verenpainetta edes mitannut mutta ilmeisesti nenäonteloissa ja otsassa tuntuva jomotus on seurausta kohonneesta verenpaineesta...?
Pitäisi varmaan varata aika gynelle, olo on muuten kuitenkin ok.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.