Pääsiäinen saksassa?

Osaako joku kertoa miten pääsiäisen vietto saksassa menee??
Eli matka varattu Trieniin pääsiäiseksi 5 pv.
Onko jollakin kokemusta sieltä pääsiäisen vietosta? Onko mitkään kaupat /
ravintolat auki edes viikonloppuna? Entä nähtävyydet, pääseekö museoihin sisälle??
Kiitos etukäteen vastauksesta!!
55040
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pääsiäisen aikana monet liikkeet ovat kiinni kokoajan.

Mutta siis kiirastorstaina yleisestiottaen kaikkim ovat auki.
Pitkänä Perjantaina kaikki on kiinni, myös suurin osa ravintoloista, ja kapakoista.
Lanka lauantaina kaikki kaupat ovat normaalisti auki, mutta katolilaisilla alueilla, kuten Trierissä, illalla, eli pääsiäisyönä monet kapakat ovat kiinni, ei kaikki.

1. ja 2. pääsiäispäivänä kaupat ovat kiinni, ravintolat ja kapakat yleisesti ottaen auki noudattaen sunnuntaiaukioloaikoja.

Käsittääkseni Trierin tärkeimmät nähtävyydet ovat auki kokoajan, joskaan Pitkän Perjantain suhteen en ole varma.

Äänestä

Kiitos suuri sinulle, joka vastasit!!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Trier on mielestäni kiva kaupunki, tuli parisen vuotta sitten käytyä ja kuljettua
tuota keskustaa sekä hieman reunamia. Tuollahan on tuo Karl Marxin syntymäkoti, josta on laatta seinässä. Aivan tuossa keskustan ytimessä oli tuo. Sitten ainakin nuo roomalaiset muistomerkit keskustassa ja amfiteatteri sivummalla (jossa kävin). Luxemburgissa kannattaa myös käydä jos Trieriin menee!

Äänestä
  • Maa on luterilainen joten siitä voi päätellä miten kaupat ovat auki. Juhlapyhinä eivät ole, kiirastorstaina varmaan kyllä. Ehkä myös pääsiäislauantaina, sinä päivänä oltiin Tsekin puolella.

    Äänestä

  • böömissä ollut kirjoitti:

    Maa on luterilainen joten siitä voi päätellä miten kaupat ovat auki. Juhlapyhinä eivät ole, kiirastorstaina varmaan kyllä. Ehkä myös pääsiäislauantaina, sinä päivänä oltiin Tsekin puolella.

    Karkeasti ottaen etelä-Saksa on katolinen ja pohjoinen on luterilainen..., siihen sitten itäpuolen omat mausteet.
    Täällä Saksan sivuilla oli linkki eri osavaltioiden paikallisiin pyhiin ja vapaisiin,

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


christmascanaria kirjoitti:

Osaako joku kertoa miten pääsiäisen vietto saksassa menee??
Eli matka varattu Trieniin pääsiäiseksi 5 pv.
Onko jollakin kokemusta sieltä pääsiäisen vietosta? Onko mitkään kaupat /
ravintolat auki edes viikonloppuna? Entä nähtävyydet, pääseekö museoihin sisälle??
Kiitos etukäteen vastauksesta!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu