Velkakierteeseen joutuminen
on verrattavissa onnettomuuteen, siihen joudutaan vahingossa; vastoin omaa tahtoa.
Esim. auto-onnettomuudessa yhteiskunta pyrkii hoitaamaan vahingot,
mutta velkakierteessä PERINTÄTOIMISTOT RYÖSTÄÄ velkakierteeseen joutuneen.
Eli aiheuttaa ylitsepääsemättömiä ongelmia jo ahdingossa olevalle. Ihan sama kun joku tulisi ja myrkyttäisi sairasvuoteella olevan.
Tuliko se nyt selväksi. SAATANA.
Perintä on moraalitonta, vastenmielistä, ala-arvoista, häpeällistä, epäisänmaallista !
Onko sinulla velkaa ?
4
722
Vastaukset
- Huomauttaja
kaikesta huolimatta kuitenkin lain sallimaa liiketoimintaa joten se siitä. Vähän arveluttavalla pinnalla toimimista tietenkin mutta kun kerran on laki puolellaan niin aika turha ottaa stressiä asiasta jolle ei mitään voi.
Yritystoimintahan se on tuokin, toisaalta sen joiltain osin ymmärränkin. Tietenkin käytetyt menetelmät eivät kaikkein mukavimpia välttämättä ole jos hampaisiin joutuu. - Auta itseäs - maksa velkas
Jokainen ottaa itse velkansa, omasta tahdostaan ja riskit tietäen (tai jos ei tiedä niin on vähä tyhmä).
Ei ole kenenkään muun syy jos on itse mennyt pistämään nimen alle paperiin jota myöhemmin katuu. Firma voi mennä konkkaan ja velat kaatua päälle, mutta se riski on yrittäjän tiedostettava kun lainaa hakee.
Velat on maksettava ja perintätoimistot vain hoitavat likaisen työn.
Vai mitä itse? Jos lainaisit jollekin rahaa etkä saisi rahojasi ikinä takaisin? Painaisitko villaisella ja tarjoisit pullakahvit ja unohtaisit velat?
Sitten on tietysti näitä vastuuttomia kulutusmaanikoita jotka ottavat velkaa vain hommatakseen turhantärkeää romua ja etelänmatkoja - ja voivottelevat kun eivät pysty maksamaan takaisin.
Sanotaan että Suomi on holhousyhteiskunta ja holhouksesta olisi päästävä eroon - eli kukin vastatkoon veloistaan omalla persnahallaan, saatana.
PS. Minulla ei ole velkaa, enkä ole rikas - osaan vain hoitaa rahani ja elämäni semmoiselle mallille ettei tartte ruikuttaa paskaa. - ei ymmärrä
pitääkö sitä velkaa ottaa niin ettei pysty maksamaan takaisin????
Toki on niitä tilanteita et tulee jotain suuria elämänmuutoksia et vaan joutuu siihen tilanteeseen mut sit on taas omaa tyhmyyttä ettei hoida niitä aikaisemmin koska mun tietoni mukaan niistä pystyy sopii sen kanssa kelle sitä velkaa on niin ettei tarvii mennä ulosottoihin asti! - jussi
Siis asiahan on näin, että jos otetaan velkaa, se tarkoittaa että on tilanne: juuri nyt ei ole ja tarvitsen välttämättä, mutta hetken päästä on ja sitten palautan.
Jos taas annetaan, se tarkoittaa että ei palauteta.
Jos satun lainaamaan jollekin, kerron heti alkuunsa ehdot.Jos velallinen niistä lipsuu,ensin varoittelen hetken ja sitten toimin.
Tällä kaavalla on toimittu tähän asti ja toimitaan tästä eteenpäinkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä242242Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri281616- 891402
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t231385Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171072- 1191005
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624906Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa234856kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!13704- 10690