Onko sinulla velkaa ?

auttaja

Velkakierteeseen joutuminen
on verrattavissa onnettomuuteen, siihen joudutaan vahingossa; vastoin omaa tahtoa.

Esim. auto-onnettomuudessa yhteiskunta pyrkii hoitaamaan vahingot,
mutta velkakierteessä PERINTÄTOIMISTOT RYÖSTÄÄ velkakierteeseen joutuneen.

Eli aiheuttaa ylitsepääsemättömiä ongelmia jo ahdingossa olevalle. Ihan sama kun joku tulisi ja myrkyttäisi sairasvuoteella olevan.

Tuliko se nyt selväksi. SAATANA.

Perintä on moraalitonta, vastenmielistä, ala-arvoista, häpeällistä, epäisänmaallista !

4

722

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomauttaja

      kaikesta huolimatta kuitenkin lain sallimaa liiketoimintaa joten se siitä. Vähän arveluttavalla pinnalla toimimista tietenkin mutta kun kerran on laki puolellaan niin aika turha ottaa stressiä asiasta jolle ei mitään voi.

      Yritystoimintahan se on tuokin, toisaalta sen joiltain osin ymmärränkin. Tietenkin käytetyt menetelmät eivät kaikkein mukavimpia välttämättä ole jos hampaisiin joutuu.

    • Auta itseäs - maksa velkas

      Jokainen ottaa itse velkansa, omasta tahdostaan ja riskit tietäen (tai jos ei tiedä niin on vähä tyhmä).

      Ei ole kenenkään muun syy jos on itse mennyt pistämään nimen alle paperiin jota myöhemmin katuu. Firma voi mennä konkkaan ja velat kaatua päälle, mutta se riski on yrittäjän tiedostettava kun lainaa hakee.

      Velat on maksettava ja perintätoimistot vain hoitavat likaisen työn.

      Vai mitä itse? Jos lainaisit jollekin rahaa etkä saisi rahojasi ikinä takaisin? Painaisitko villaisella ja tarjoisit pullakahvit ja unohtaisit velat?

      Sitten on tietysti näitä vastuuttomia kulutusmaanikoita jotka ottavat velkaa vain hommatakseen turhantärkeää romua ja etelänmatkoja - ja voivottelevat kun eivät pysty maksamaan takaisin.

      Sanotaan että Suomi on holhousyhteiskunta ja holhouksesta olisi päästävä eroon - eli kukin vastatkoon veloistaan omalla persnahallaan, saatana.

      PS. Minulla ei ole velkaa, enkä ole rikas - osaan vain hoitaa rahani ja elämäni semmoiselle mallille ettei tartte ruikuttaa paskaa.

    • ei ymmärrä

      pitääkö sitä velkaa ottaa niin ettei pysty maksamaan takaisin????
      Toki on niitä tilanteita et tulee jotain suuria elämänmuutoksia et vaan joutuu siihen tilanteeseen mut sit on taas omaa tyhmyyttä ettei hoida niitä aikaisemmin koska mun tietoni mukaan niistä pystyy sopii sen kanssa kelle sitä velkaa on niin ettei tarvii mennä ulosottoihin asti!

    • jussi

      Siis asiahan on näin, että jos otetaan velkaa, se tarkoittaa että on tilanne: juuri nyt ei ole ja tarvitsen välttämättä, mutta hetken päästä on ja sitten palautan.
      Jos taas annetaan, se tarkoittaa että ei palauteta.
      Jos satun lainaamaan jollekin, kerron heti alkuunsa ehdot.Jos velallinen niistä lipsuu,ensin varoittelen hetken ja sitten toimin.
      Tällä kaavalla on toimittu tähän asti ja toimitaan tästä eteenpäinkin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2242
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1616
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1402
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      23
      1385
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      119
      1005
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      13
      704
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      690
    Aihe