Miksi tällaisen: http://img694.imageshack.us/img694/2944/kytkin.jpg kytkimen resistanssi kytkin suljettuna on noin 100 ohmia? Ei siis yleismittarilla piippaa, ja resistanssistakin päätellen voisi olla rikki, mutta toimii kyllä.
Kytkimen resistanssi 100ohm
sata ohmia...
6168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitä väliä, jos toimii. Elektroniikassa ei kytkimen resistanssi tarvii olla 0,01 ohmia.
Suuremmallakin vastusarvolla halutun toiminnon saa aikaiseksi.
Jos on mekaaninen kytkin, niin vois kuvitella, että kärjet likaiset tai palaneet. Mutta siellähän kytkimen sisällä voi olla 100 ohmin virranrajoitusvastus.
Ei tuosta purkamatta tiedä, onko lintu vai kala.
Onko galvaaninen vaiko joku hall?
ei ole kytkin kunnossa ei
Tuollaisissa japsihapankorppurojuissa oli/on ties mitä hiilipaskeita "kytkiminä". Mitä kovempaa painaa, sitä pienempi vastus. Mutta huoli pois, on se paskuus otettu kytkennässä huomioon.
Aivan, hiilikontaktia veikkaan minäkin. Nehän ovat käytössä esim. kaukosäätimissä ja jopa satoja ohmeja näkee kytkentähetkellä syntyvän.
Itse asiassa kun pitäisi tätä kytkintä pystyä käyttämään "etänä", eli pitempien johtimien päähän rinnalle toinen kytkin, niin täytyykö sen olla samanlainen jonka resistanssi suljettuna on 100 ohmia, vai meneeköhän rikki jotain jos sulkee tavallisella kytkimellä jonka resistanssi menee suljettuna lähelle nollaa? Tietysti vastusta väliin, niin saadan sama efekti kuin ko. kytkimellä, mutta onkohan merkitystä?