Ekaluokkalaista pelottaa

Toivoton äippä

Hei. Nyt tarvisin apua ja vinkkejä. Meillä on kaksi lasta, 7 vuotias ekaluokkalainen ja 4 vuotias päiväkotilainen. Ollaan ihan tavallinen perhe, asutaan rivitalossa ja molemmat vanhemmat tekevät päivätyötä.

Ongelmana on ekaluokkalaisen poikamme pelot. Hän pelkää erityisesti nukkumista ja yksinjäämistä. Yöt ovat vaikeita ja vaikuttavat jo parisuhteeseen. Poika on pakko ottaa meidän sänkyyn nukkumaan joka yö. Joskus nukahtaa omaan sänkyyn jos on väsynyt mutta herää viimeistään puolen yön aikaan nyyhkyttämään eikä uskalla olla yksin. Pojan sänky on omassa huoneessaan ja kokeiltu on myös pikkuveljen siirtämistä samaan huoneeseen ilman toivottua apua. Pikkuveli nukkuu paremmin eikä hänellä ole pelkoja. Toisinaan kipittää hänkin meidän sänkyymme ja sitten onkin jo niin ahdasta ettei nuku kukaan.
Olemme alkaneet mieheni kanssa vuorotellen nukkumaan pojan sängyssä jotta parivuoteessa olisi tilaa lapsille.

Päivällä pelottaa lähinnä yksin jääminen. Esim. suihkussa ei uskalla käydä yksin. Koulussa menee opettajan mukaan ihan hyvin. Kavereita on ja kiusaamista tms. ei ole raportoitu. Poika harrastaa kaksi kertaa viikossa sählyä ja ymmärtääkseni on aika suosittu koulussa.
Tietokone- ja pleikkaripelien kanssa noudatamme tunti päivässä ruutuaika-sääntöä ja ikärajoituksista pidämme kiinni.

Tuntuu että tilanne vain pahenee. Poika ajaa meidät eri huoneisiin nukkumaan. Patjaa lattialle ollaan seuraavaksi mietitty, mutta onko se todella ainoa oikea ratkaisu kun joskus olisi kiva olla makuuhuoneessa ihan kahdestaankin.

2

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mä varmaan

      siirtäisin samaan huoneeseen pikkuveljen kanssa ja veisin yöllä takaisin omaan sänkyyn selittäen ettei ole mitään pelättävää ja äiti/isä on hetken tässä lähellä.Käytävään kannattaa valo jätää.Tai jos tilanne on todella paha niin ehkä harkitsisin pojan sängyn siirtämistä vanhempien sängyn viereen.Voisi olla hyvä puhua myös terveydenhoitajan kanssa.

    • äiti x 7

      Turvaa, turvaa, rakkautta, hellyyttä kaipaa lapsi. Ota viereen, poukkuun, kainaloon! Ei enää armeijaiässä sinne tule. Nopeasti ne lapset kasvaa. Parhaan perusturvan saa äidin ja isän viekussa! Ja lemmenleikkejä voi harrastaa silloin kun pojilla se tunti ruutuaikaa, makkarin oveen lukko. Tai ennen sitä puoltayötä kun lapset könyää makkariin. Me ollaan saatu alulle 7 lasta, vaikka melkein aina herään vähintään yksi lapsi kainalossa ja toisen varpaat suussani :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1730
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1400
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      79
      1375
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      946
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      943
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      876
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      873
    Aihe