Seurakuntatoiminnasta:"Tärkeintä on avoimuus"

Ensin luotte ydinpeheen keskiöksi, jota ette kuitenkaan anna pitää.
Toiminnalla ei ole tarkoitus loukata, hakea loukattavaa tai loukata tunteilla. Tunteilulla on ihan oma aikansa ja paikkansa, mutta päivän ja yön-erojen elämään se ei kuulu.
Valtilla matkalle maailmalle...
367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

1. Mulle ei saa puhua, esim. aattein ja asentein tehdyistä laiminlyönneistä, kuten sijaishuollollisuus, tai muu jäsennelty, hierarkian ja narsismin aikaan saama ryhmä-toiminta, porttous.
2. Mulle ei saa puhua tai kertoa ulkopuolisesta perheestä tai perheen sisäisistä ongelmista.
3. Mulle ei saa puhua siitä, etten ole juuri tästä perheestä.
4. Mulle ei saa traumatisoiden puhua perheestä, tai yrittää aatteellisesti käyttäytyen kosketella sitä.
5. Mulle ei saa yrittää asettaa toista perhettä, tai tunkeutua väkivalloin perheen ytimeen.
6. Mulle ei saa yrittää väkivalloin asennoitua tunkeutumaan perheeni yksityis-elämään.
7. Mulle ei saa yrittää väkivaltaa käyttämällä keskustella perheestä tai sen muodostamasta ydinkeskiöstä, rauhan ja turvallisuudentunteesta. Niitä sisimmällisesti pyrkien vahingiottamaan.

Äänestä

Rakkaus; Hallitseminen, tulevaisuuden omille lapsille elämä ja arki, hyvinvointina,
Tasapainoisuus: Hillitseminen, oma vastuu egoismista, osallistuminen yhteiskuntaan
Inhimillisyys, osallistuminen ympäristöön, ja hyvinvoinnin luomiseen, lähimmäisille.

Äänestä

Anteeksi, en ollut ymmärtänyt, ettei minulla ole ollut "kansainvälisen kaupan palveluita, enkä ymmärtänyt, ettei siellä saa lähestyä.
- Ei mulla on aina ollut oma lastenpsykiatrinen hoitaja.
Henkiparantamisen toimintoja, henkiparantaomisen toiminta
Toiminta: hyvin loukkaavaa.
Hahmoterapia, sen terapian osa-alue
"Tollonkoppina, rakkaus."
Yksityisyys

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Herra, Huun, päivä kirjoitti:

Ensin luotte ydinpeheen keskiöksi, jota ette kuitenkaan anna pitää.
Toiminnalla ei ole tarkoitus loukata, hakea loukattavaa tai loukata tunteilla. Tunteilulla on ihan oma aikansa ja paikkansa, mutta päivän ja yön-erojen elämään se ei kuulu.
Valtilla matkalle maailmalle...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu