Vento -97 1.8 valo ongelma

juppe

Ventossani ei toimi lyhyet valot. Lisäksi pitkät syttyvät kun vivusta vetää, mutta eivät jää päälle. Aiemmin huomasin että lyhyet valot ei ole päällä käynnistyksen jälkeen, mutta pitkiä väläyttämällä valot syttyivät. Mikähän mahtaa olla vikana? Polttimot tarkastettu.

Toinen vika ilmeni samaan syssyyn, en tiiä ovatko kytköksissä toisiinsa. Ei meinaa auto aamuisin käynnistyä. Minuutti pitää startata ja pumppailla kaasua että lähtee. Muuten moottori toimii normaalisti. Oiskohan lämpötila anturi?

4

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viiksi vika

      Vika ilmeisesti siinä viiksessä jota pitää vetää. Vaihto aika helppo, mutta muutama asia huomioitava, ennen kuin irrotat airbagin, pitää odottaa 10 minuuttia akun kaapelin irrottamisesta. Kun airbag on irrotettu, sitä ei saa kääntää ylösalaisin. Ennen kuin irrotat ratin, käännä pyörät suoraan ja merkkaa millä uralla ratti on akselillaan. Loppu onkin pelkkää ruuvien kiertoa ja osan vaihtoa. Tossa vähän juttua, gookleta lisää.
      http://www.ffp.fi/bb/viewtopic.php?p=789506&highlight=#789506

      • neuvoja

        Vähän samaa vikaa ventossa, ei toimi lähivalot, parkit kylläkin ja pitkät, summeri jää rääkymään välillä kun auton sammuttaa, vaihettu kytkin ja polttimot tarkistettu yms...olisko vika sama tuo viiksihomma?


    • juppe
    • digi-info

      Latasin netistä itte pdf tiedostona värikuvana kaikki sähkökaaviot yhessä paketissa, ei ku ettimää schematic diagram vento haulla .... Vaihda ajovalo rele tai viiksikytkimet jos ei relettä ole ... Releen sijainti ja numero selvii kaaviosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45159
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      121
      25963
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      163
      10782
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9311
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7923
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe