VIRON KORKEIN OIKEUS LINJASI

maassa maan tavalla

Viron korkein oikeus on linjannut, että virolaisyhtiöiden on maksettava Suomeen lähetetämilleen työntekijöille Suomen työehtosopimusten mukaista palkkaa.

Rakennusteollisuus RT:n työmarkkinajohtaja Tapio Kari pitää Viron korkeimman oikeuden tuoretta päätöstä helpottavana. Se kaventaa virolaisyritysten kilpailuetua suomalaiskilpailijoihin verrattuna.


”Periaatteessa tämä on suomalaisten yritysten kannalta hyvä päätös. Se on hyvä myös virolaisille työntekijöille. Virolaisten yritysten kilpailukykyä se vie”, sanoo Kari.

Viron korkein oikeus on linjannut, että virolaisyritysten on maksettava Suomeen lähetettäville työntekijöille Suomen työehtosopimusten mukaista palkkaa. Viron päätöksestä kertoi ensimmäiseksi Yle.

Tähän asti moni virolainen työntekijä ja virolaisyritys on tulkinnut, että palkaksi riittää Viron palkkatason mukainen palkka. Suomalaisyritysten sen sijaan on jo nyt maksettava Suomen sopimusehdot täyttävää palkkaa.

”Kyllä tällä on merkitystä ja se selkiyttää tilannetta”, Kari sanoo.

Pelisäännöt ovat Karin mukaan nyt samat molempien maiden yrityksille.

Perusteena kansainväliset työlait
Lapin yliopiston työoikeuden professori Seppo Koskinen tulkitsee Virosta tulleita tietoja varovaisemmin. Hänen mukaansa Viron päätös juontaa kansainväliseen lainsäädäntöön ja Rooman sopimuksen tulkintaan.

Koskisen mukaan vieraaseen maahan lähettävän työntekijän palkkauksessa voidaan käyttää lähtömaan palkkatasoa, jos kyse on lyhytaikaisista komennuksista.

Lyhytaikaisuutta on Koskisen mukaan vaikea määrittää. Muutaman kuukauden tai puolen vuoden sopimukset voisivat olla sellaisia.

5

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bolse

      Kyllä ne rosvot keksivät kiertotien alta aikayksikön.

      • Tes-Est=50%

        Takaisinperintä tapahtuu sitten Virossa.


    • nähty on

      Nyt kun saadaan nuo virulaiset rosvot pois rakennuksilta niin alkaa aikataulut pitämään ja laatu paranemaan.

      Hyvästi virun rosvot.

    • Oik.yo.

      No, kerrotaanpa, niin tulee tämäkin asia selväksi.

      Tuossa tapauksessa oli kyse lähetetyistä työntekijöistä, eli yksinkertaistettuna siitä, että virolainen firma on tehnyt suomalaisen firman kanssa sopimuksen siitä, että tämä virolainen firma suorittaa tietyn työsuorituksen. Sitten sopimuksen täyttääkseen tämä virolainen firma on lähettänyt omat työntekijänsä suomeen tekemään kyseisen työn, jonka jälkeen työntekijät ovat palanneet Viroon. Työntekijät eivät siis ole olleet työsuhteessa suomalaiseen työnantajaan.

      Ja sitten tulee jackpot: Suomessa on voimassa laki lähetetyistä työntekijöistä (9.12.1999/1146), jonka mukaan Suomessa työskentelevälle lähetetylle työntekijälle on maksettava yleissitovan työehtosopimuksen mukaista palkkaa. Tämä kyseinen laki perustuu EU:n direktiiviin 96/71/EY, joka velvoittaa jäsenvaltioita säätämään tällaisen lain.

      Tähän Viron korkeimman oikeuden tuomio perustuu, eikä se ole mitenkään "yllättävä uusi linjaus". Juuri noin sen pitääkin mennä.

      Ja huomautettakoon vielä, että jos virolaiset heput olisivat suomalaisen työnanatjan palveluksessa heille pitäisi luonnollisesti maksaa TES:n mukaista palkkaa siinäkin tapauksessa.

    • hyvin pelaako ?

      Onko jo asia käytännössä toteutunut ?

      Muhahhahhahh !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      34
      2735
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2581
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2084
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1951
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1732
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1113
    Aihe