Varoitus STS:n pakkovakuutuksesta!!

Vilppiä?

Mikäli olette erehtymässä STS Kielimatkojen vaihto-oppilaaksi, kannattaa lukea tarkoin Vakuutus- ja rahoitusneuvonnan (www.fine.fi) ohjeet "Kuluttaja ulkomaisen vakuutusyhtiön asiakkaana."
Tämä jo kertoo, millaiset riskit on olemassa ja kuinka olematon vakuutusturva kyseisen vakuutuksen myötä on. (Kyseessähän on irlantilaisen yhtiön vakuutus eikä yhtiöllä ole edes sivutoimilupaa Suomessa.)
STS pitää kyseistä, itselleen ja omiin tarpeisiinsa räätälöityä ylihintaista vakuutustaan mm. ehtona Kanadaan ja USA:n lähteville vaihto-oppilaille. Samalla maajohtaja Silvonen on yleisissä valmennustilaisuuksissa kieltänyt muiden vakuutusten pitämisen ko. vakuutuksen rinnalla. STS:n toiminta on tälläkin saralla varsin alhaista, moraalitonta ja laitonta! Kysymys on alaikäisten lasten turvallisuudesta maailmalla!

5

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turha vakuutus?

      Kun lukee ehtoja läpi, niin vakuutusturva on heikko ja korvaussummat pieniä. Vakuutusturvan ulkopuolelle rajataan paljon asioita ja oman vakuutusyhtiön kautta olisin ottanut ehdottomasti paljon paremman vakuutuksen lapselleni. Nythän tätä vaihtoehtoa ei edes sallita ja ilmoitetaan, että vakuutus on pakko ottaa ja USAn ja Kanadan viranomaiset edellyttävät juuri tämän kyseisen vakuutuksen ottamista. Ihmeellistä, että tätä ei edellytetä YFUlta, Rotareilta, EFltä jne..

      • STS valehtelee

        Tässä ihmiset näkevät yhden esimerkin STS:n luotettavuudesta ja rehellisyydestä.
        Jokainen ymmärtää, että perustelut pakkovakuutukselle ovat täyttä valetta!
        Kuinka tyhminä Silvonen & co pitävät kuluttajia?


    • Valinnan vapaus

      Onneksi vaihtoon voi hakeutua muunkin järjestön kautta kuin STS:n.
      Tällöin voitte valita itsellenne mieleisen vakuutuksen!

    • Lopen uupuneet

      Eniten tulette kaipaamana oikeutta ja oikeusturvaa kun vuosi on kuluntu, ja huomaatte että juuri sitä ette saa STS vakuutuksella joten unohtakaa koko STS paska!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      234
      3503
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3112
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      67
      2686
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      36
      2566
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      85
      2155
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1919
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      20
      1897
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1711
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1063
    Aihe