Jyväskylän

Palaute !!!

kaupungin virallisilla sivuille voi antaa palutetta omashoitajien sortamisesta.Antakaa palaa ja ottakaa kantaa!

12

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tänne näin
    • I.Loinen

      Antakaa palaa myös peruspalveluministerille. Hän torppasi omaishoidon tuen maksun Kelalta "asiakkaille". Tämä kädenojennus olisi nostanut omaishoitajat samalle viivalle. Osasyy Marian päätökseen lienee ollut se, että Kelan pääjohtaja on "vihollisen leiristä" Liisa Hyssälä?
      Tuosta "kädenojennuksesta" olisi syntynyt n. 200 milj. euron "lovi" valtion kassaan, joka tosin olisi tullut mutkan kautta takaisin kotimaisen kysynnän kasvun muodossa. Siis 200 miljoonaa lisää työllistämiseen? Työministeri Ihalainen SD hänkin olisi ollut päätöksestä iloinen?

    • kuntoulu

      Kela suunnittelee tukien yhdistämistä,esim. eläkkeensaajanhoitotuki ja omaishoidontuki yhdistettäisiin mitkä ovat kaksi eri asiaa eläkkeenhoitotuki on verotonta mitenkä sitten kävisi verolle vaan,tämän takia kelalle meno omaishoidontuesta on vastatuulessa.

    • Nettiadressi
    • Siiri-Ellen

      Tein molemmat. Laitoin nimeni adressiin ja lähetin Jyväskylän kaupungille tiedustelun siitä, mitä kaupunki aikoo tarjota omaishoitajille nyt irtisanotun omaishoitajatuen tilalle. Muistutin kaupunkia siitä, että se säästää vuosien mittaan kymmeniä tuhansia euroja, kun omaishoitajat hoivat läheisensä kotona saaden palkakseen lähinnä muodollista tukea, josta siitäkin melkein puolet palautuu kaupungille veroina takaisin.

    • kankaalla

      Aivan turhaa. Kokoomusherrat ovat päätöksensä tehneet, oikeistodemareiden kannustamana, eikä sitä muuteta. Kaikenlainen "palaute" on täysin turhaa.

      Rahaa tarvitaan Kankaan alueen puhdistamiseen.

    • ......

      Kyllä siiri ellen on oikeassa, jos tyydytään hiljaa kohtaloomme, ei ainakaan muutosta saada aikaan. Nyt vain kannustamaan mahdollisimman moni allekirjoittamaan ardessi.

    • naapurin flikka

      Nyt on halukkailla mahdollisuus puhua suunsa puhtaaksi! Toimittajat etsivät omaishoitajia haastateltaviksi, kertoo Omaishoitajat ja Läheiset -liiton Facebook-päivitys. Siitä vain ottamaan yhteyttä liittoon niin pääsette kertomaan mitä mieltä olette Jyväskylän ratkaisusta ja siitä miten omaishoitajia kohdellaan!

    • ,m,m,

      Kiva kuulla että Omaishoitajat ja Läheiset -liitolla on facebook sivut. Pitääkin mennä katsomaan.

    • Loistavaa tekstiä !
    • Palautetta joka paikkaan

      Samoin YLEn keskisuomen aluetoimitukseen kannattaa lähettää pyyntöjä, että ottaisivat asian esille ja asianomaiset päättäjät haastatteluun niin monta kertaa, että saamme vastauksia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      73
      1279
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      748
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      118
      696
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    7. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe