Jyväskylän

Palaute !!!

kaupungin virallisilla sivuille voi antaa palutetta omashoitajien sortamisesta.Antakaa palaa ja ottakaa kantaa!

12

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tänne näin
    • I.Loinen

      Antakaa palaa myös peruspalveluministerille. Hän torppasi omaishoidon tuen maksun Kelalta "asiakkaille". Tämä kädenojennus olisi nostanut omaishoitajat samalle viivalle. Osasyy Marian päätökseen lienee ollut se, että Kelan pääjohtaja on "vihollisen leiristä" Liisa Hyssälä?
      Tuosta "kädenojennuksesta" olisi syntynyt n. 200 milj. euron "lovi" valtion kassaan, joka tosin olisi tullut mutkan kautta takaisin kotimaisen kysynnän kasvun muodossa. Siis 200 miljoonaa lisää työllistämiseen? Työministeri Ihalainen SD hänkin olisi ollut päätöksestä iloinen?

    • kuntoulu

      Kela suunnittelee tukien yhdistämistä,esim. eläkkeensaajanhoitotuki ja omaishoidontuki yhdistettäisiin mitkä ovat kaksi eri asiaa eläkkeenhoitotuki on verotonta mitenkä sitten kävisi verolle vaan,tämän takia kelalle meno omaishoidontuesta on vastatuulessa.

    • Nettiadressi
    • Siiri-Ellen

      Tein molemmat. Laitoin nimeni adressiin ja lähetin Jyväskylän kaupungille tiedustelun siitä, mitä kaupunki aikoo tarjota omaishoitajille nyt irtisanotun omaishoitajatuen tilalle. Muistutin kaupunkia siitä, että se säästää vuosien mittaan kymmeniä tuhansia euroja, kun omaishoitajat hoivat läheisensä kotona saaden palkakseen lähinnä muodollista tukea, josta siitäkin melkein puolet palautuu kaupungille veroina takaisin.

    • kankaalla

      Aivan turhaa. Kokoomusherrat ovat päätöksensä tehneet, oikeistodemareiden kannustamana, eikä sitä muuteta. Kaikenlainen "palaute" on täysin turhaa.

      Rahaa tarvitaan Kankaan alueen puhdistamiseen.

    • ......

      Kyllä siiri ellen on oikeassa, jos tyydytään hiljaa kohtaloomme, ei ainakaan muutosta saada aikaan. Nyt vain kannustamaan mahdollisimman moni allekirjoittamaan ardessi.

    • naapurin flikka

      Nyt on halukkailla mahdollisuus puhua suunsa puhtaaksi! Toimittajat etsivät omaishoitajia haastateltaviksi, kertoo Omaishoitajat ja Läheiset -liiton Facebook-päivitys. Siitä vain ottamaan yhteyttä liittoon niin pääsette kertomaan mitä mieltä olette Jyväskylän ratkaisusta ja siitä miten omaishoitajia kohdellaan!

    • ,m,m,

      Kiva kuulla että Omaishoitajat ja Läheiset -liitolla on facebook sivut. Pitääkin mennä katsomaan.

    • Loistavaa tekstiä !
    • Palautetta joka paikkaan

      Samoin YLEn keskisuomen aluetoimitukseen kannattaa lähettää pyyntöjä, että ottaisivat asian esille ja asianomaiset päättäjät haastatteluun niin monta kertaa, että saamme vastauksia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1329
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1095
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      965
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      43
      923
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      66
      765
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      739
    7. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      736
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      116
      717
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      666
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      645
    Aihe