Miten tulla energiavampyyriksi?

Pikkunälkä

Ajattelin tulla energiavampyyriksi, onko teillä hyviä neuvoja siihen, kuinka olla ns. Teppo Tulppu?

Koin valaistuksen kun ymmärsin, että kiusa se pienikin kiusa, joten parempi olla se kiusanhenki, eli se "ärsyttävä pikkunälkä" kuin se kiusattu.

Tehän yleensä pyritte keräämään sitä negatiivista energiaa, ja lähettämään muille, niin nyt tiedustelisin, miten tämä prosessi käytännössä toimii?

Tuleeko paremmin energiavampyyriksi jos käyttäytyy ylimielisesti? Minua ei henkilökohtaisesti ärsytä ylimieliset ihmiset, mutta olen tehnyt havainnon, että valtaosa ihmisistä ei voi sietää ylimielisyyttä.

Nyt kysyisinkin teiltä, ylimielisyyden mestarit, että miten saavuttaa se itserakkauden tila joka teillä on päällä 24/7?
Miten luoda tila, jossa kaikki mitä itse teet on oikein ja hyvästä, ja kaikki mitä muut tekevät on pahasta, tai väärin?

Kysyn tätä siksi, koska olen havainnut, että new age tuo mukanaan aivan sanoin kuvaamatonta ylimielisyyttä, ja tarvetta korottaa itsensä jalustalle ns. valaistuneena eli muita paremmin tietävänä.

7

262

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin.

      Ole vain ihan oma itsesi. :)

      • Pikkunälkä

        Sehän siinä juuri onkin vaikeaa, että ihmisen tulee löytää ikäänkuin sisimpänsä ja niin edelleen.. -sieltä löytyy sitä ylimielisyyttä ja joku kollektiivinen loppumaton negatiivinen energia.

        Voisin vaikka lyödä vetoa että sinäkin hengailet kaikki kesät jossain hippien kitararingissä poltellen pilveä ja väittäen että kaikki muut ovat itsekkäitä ja kapitalismi on perseestä.


    • harhaa

      "Miten tulla energiavampyyriksi?"
      Sairastu vaikka masennukseen. Tai ole muuten vain sisimmässäsi salaa onneton, täynnä vihaa, yksinäinen ja tarvitseva. Kuten suurin osa ihmisistä on. Usko automaattisesti, että olosi helpotus piilee jossain näennäisesti sinun ulkopuolellasi, kuten ihmissuhteissa. Ja ole tästä kaikesta täysin tiedostamaton, kävelevä musta aukko. Näin ikään kuin pyrit tietämättäsi imemään energiaa läheisiltä ihmisiltä.

      "Nyt kysyisinkin teiltä, ylimielisyyden mestarit, että miten saavuttaa se itserakkauden tila joka teillä on päällä 24/7?"

      Ylemmyydentunto on vain kolikon kääntöpuoli ja toisella puolella on alemmuudentunto. Ne ovat siis sama asia. Vain jos kokee alemmuutta, on tarve nostaa itseään ylemmäs. Nämä ovat egon ominaisuuksia. Ylemmyydentunto voi johtua huonosta itsetunnosta tai jostain muusta epävarmuudesta, joka pyritään kääntämään päinvastaiseksi ominaisuudeksi, asiaksi, josta voisi olla ylpeä sen sijaan että sitä häpeäisi. Täysin inhimillistä reagointia siis. Toki voi luulla tietävänsä joitakin asioita paremmin kuin muut, mutta mitä sitten. Ei "kukaan" voi valaistua.

      • Pikkunälkä

        Rivien välistä luettuna viestisikin on aika selkeä, uskot sisimmässäsi että valtaosa ihmisistä olisi onnettomia. Et kykene perustelemaan tätä millään tavalla, mutta haluat uskoa niin, käyttäydyt tyypillisen energiavampyyrin tavoin. Herkuttelet sillä mielikuvalla, että muiden elämä olisi onnetonta, sillä sisimmässäsi tunnet nautintoa kun uskottelet itsellesi niin. Muiden(usein kuviteltu) epäonni lisää omaa nautintoasi, koska sisälläsi tunnet suurta kärsimystä. Tämä aihe oikeastaan on sama mistä itsekin kirjoitit.

        Ihmissuhteet eivät tee ketään oikeasti onnelliseksi? Joko yrität uskotella itsellesi että onni ei voi löytyä ihmissuhteista, sillä et ole saanut haluamaasi, tai sitten olet sen verran hyväosainen tämän asian tiimoilta, että et vain kykene arvostamaan ihmissuhteita. Materialismi, ulkonäkö, huumorintaju tai karimaattisuus saattaa olla syynä siihen.

        Miksi onni ei löytyisi ihmissuhteista? Miksi se ei löytyisi rahasta, urheilusta tai vaikkapa työstä? Nämä syyt kuulostavat paljon järkevimmiltä kuin "henkisyyteen" ja uskontoon viittaavat teoriat.

        Valtaosa ihmisistä nauttii aidosti näistä maallisista asioista.
        Miksi nämä asiat ovat sitten mukamas vain paskaa täytettä ja ajanhaaskausta joka estää ihmisen sielua nousemasta korkeammalle värähtelytaajuudelle?

        Ymmärrä silti, että itsesuggestio on myös voimakas työkalu, joten ihminen voi löytää onnen myös mielikuvitusmaailmastaan ja kuvitteellisista kokemuksistaan. Joku voi osata kanavoida tätä voimaa niin hyvin, että muutkin saattavat nauttia kyseisen yksilön hienosta/sairaasta mielikuvituksesta, joko tiedostaen tarinoiden fiktiivisyyden, tai uskoen niihin oikeasti(fiktiiviset uskonnot/kirjallisuus/elokuvat yms) Joku nauttii aidosti jopa kovasta fyysisestä kivusta. Riippuu täysin yksilön persoonasta mistä kukakin nauttii.


    • Necromenthal

      Energiavampyyriksi ei voi tulla, sellaiseksi synnytään.

    • änimöl

      Kyl te ootte hauskoja... Aivan absurdia et joku haluis olla energiavamppyyri.. Näen tuollaiset ihmiset liskoina ja kun ovat päässeet täysiin mittoihin, niin he oikeen nauttivat siitä, kun muut ihmiset heidän ympärillään tuntevat itsensä paskaksi. Meillä on monta mahdollisuutta ja tuo muoto olisi minulle viimeinen... Onneksi siis on monesta mistä valita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      775
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      632
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      561
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    9. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      465
    10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      93
      434
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      401
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    15. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      386
    16. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      32
      376
    18. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    19. 21
      372
    20. Kangasluoman kirjoitus Lapuan Sanomissa

      Ei voi kun nauraa. Nyt tämä henkilö ajaa säästöjä lakkauttamalla kouluja ja sitä myöten tapetaan sivukyliä. Kyseinen h
      Lapua
      49
      365
    Aihe