Maksusitoumus

Onkos tää maksusitoumus sellanen että esim jos apteekin lääkereseptiä varten saa sellasen niin se sitoumuslappu näytetään siellä apteekissa henkilökunnalle?
7158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Näkyy sähköisesti sitten sun tiedoissa kun ostat apteekista reseptillä. Ei mitään lappuja erikseen ole =)

Äänestä

Siis mä olen saanut sossusta maksusitoumus lapun apteekkia varten joten kai se täytyy apteekissa sitten näyttää?

Äänestä
  • Sitä ei vain näytetä, vaan se annetaan apteekkiin.

    Äänestä

Annetaan Apteekkiin ja tietyski kaikki näkee jotta sossupummihan siinä:=)

Äänestä

Onko laillista antaa vaateraha pelkästään maksusitoumuksena ja määritellä mistä kaupasta vaatteita saa ostaa? Joku voi kokea sellaisen alentavana ja onkin vähän sellainen fiilis että sossu yrittää vittuilla kun niillä on vuosien varrella ollut jotain minua vastaan vaikka vaan lakisääteisiä etuuksia olen kysellyt ja nyt tunne että ovat joutuneet nöyrtymään tavallista enemmän niin eivät halunneet rahana antaa.
Ystävä ei halunnut tulla tietoiseksi kaikesta paskasta mitä on vuosien varrella tapahtunut minulle, sanoi että hänestä tuntuu pahalle ja taisi olla oikeasti koska itsellekin tuli henkisesti huono olo uusimpia sossun papereita lukiessa.

Äänestä

Kyllä on oikeus ja voivat antaa myös ruokalappuja jos epäilevät että menee vain viinaan ja huumeisiin rahat.Ja tietenkin määrättyyn liikkeeseen sillä kaikilla liikkeillä ei ole sopimusta sossun kanssa.Periaatteessa voi sossu antaa koko toimeentulotuen vain lippuina ja lappuina eli ei käteistä ollenkaan halutessaan.

Äänestä

Kyllä maksusitoumus aina on vähän kyseenalainen menettely. Sen voidaan katsoa mm. loukkaavan henkilön yksityisyyden suojaa. Laillisuusvalvonnassa on kuitenkin jossain määrin asetuttu sille kannalle, että ne ovat ok, mutta kanta ei ole ollut ehdoton. Sama juttu oikeuskäytännössä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jenna______ kirjoitti:

Onkos tää maksusitoumus sellanen että esim jos apteekin lääkereseptiä varten saa sellasen niin se sitoumuslappu näytetään siellä apteekissa henkilökunnalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu