Lento aamulla klo 6.00

Seija

Olemme perheen kanssa lähdössä seuramatkalle. KOne lähtee klo 06.00. Pitääkö meidän tosiaan olla kentällä jo klo 04.00? Voi olla aika tuskastuttavaa odottaminen. EN nyt sitten kaipaa vastauksia, joissa kehoitetaan jättämään ne kakarat kotiin tai pysymään koko porukka kotona.

8

1970

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mari

      Hei. Olemme muutamaan otteeseen lähteneet etelään myös aamukoneella. Muutamia viikkoja sitten lähdimme Kreetalle ja kone lähti klo 6.10, kentällä kehoitettiin olemaan klo 5.00.
      Herääminen ei tuottanut tuskaa, kummasti lapsikin jaksoi herätä keskellä yötä kun tiesi pääsevänsä lentokoneeseen.
      Hyvää matkaa.

    • Ismo

      Kannattaa olla kentällä hyvissä ajoin, siis reippaasti yli tuntia ennen koneen lähtöä lähtöselvityksessä, sillä siinä joutuu aina seuramatkoilla jonottamaan jonkin aikaa. Lisäksi turvatarkastuksissa saattaa joutua jonottamaan, varsinkin arkiaamuisin. Ja mikäli haluaa vielä käydä kentällä porttialueella myymälöissä ostamassa lukemista tms., niin se vie tietysti myös aikaa. Ja koneeseennousuhan alkaa sitten n. 30 min. ennen arvioitua lähtöaikaa.

      Seuramatkoille istumapaikat koneessa on jo mitä todennäköisimmin jaettu etukäteen, eli niihin ei kentällä enää voi vaikuttaa, mutta muut toiminnot kentällä vievät aikaa, joten kyllä suosittelen paikalla olemista mahdollisimman aikaisin - varsinkin kun on lasten kanssa liikkeellä. On varmasti helpompaa koko perheelle edetä rauhallisesti mutta varmasti paikasta toiseen kentällä, kuin juosta kuin sokea kana eteenpäin lasten kanssa. Mukavampi lomanalku kaikille, aikaisesta herätyksestä huolimatta. Ja onko sillä enää niin paljoa eroa, onko kentällä 04:00 vai 04:30? Aikaisin sitä joutuu heräämään kuitenkin.

    • Sähkäri

      jos kone lähtee 06:00 menen pasiintarkastukseen 15 vaille kuusi. Älkää tosin ottako oppia, vallankaan lapsiperheet on hyvä olla tuntia nennen, kyllä se nykyisin riittää. Jos olette kauempaa kannattaa olla jossakin lentohotelleissa yötä, ei tarvitse nassikoiden kanssa ajaa silmät ristissä puolilta öin. Lentohotelleista on ilmainen kuljetus kentälle ja moneen saa matkatoimistolta alennuksia.

      • sähläri

        Minä bruukaan olla tsekkauksessa viim. 15 min. ennen lähtöä, psykologinen myöhästelijä joo mutta aina on kyytiin ehditty (eikä meikäläistä edes koskaan tarvinnut kuulutella)


      • Sähkärille

        Itse olin kerran vielä 12 min ennen lähtöä
        check-inissä, kone lähti ajallaan ja
        minä ehdin.
        Yleensä saavun kyllä kentälle vajaa
        pari tuntia ennen lähtöä.


      • pihlaja
        Sähkärille kirjoitti:

        Itse olin kerran vielä 12 min ennen lähtöä
        check-inissä, kone lähti ajallaan ja
        minä ehdin.
        Yleensä saavun kyllä kentälle vajaa
        pari tuntia ennen lähtöä.

        Jos check in järjestelmä on lyöty kiinni niin ei ole mitään merkitystä vaikka pystyisitte juoksemaan mm-vauhtia koneelle (mielestänne ajoissa tietenkin, konekin siellä vielä seisoo..) rannalle jäätte kuin nallit kalliolle!


      • myöhästelijä
        pihlaja kirjoitti:

        Jos check in järjestelmä on lyöty kiinni niin ei ole mitään merkitystä vaikka pystyisitte juoksemaan mm-vauhtia koneelle (mielestänne ajoissa tietenkin, konekin siellä vielä seisoo..) rannalle jäätte kuin nallit kalliolle!

        Checkin järjestelmä oli lyoty kiinni mutta
        se avattiin uudelleen ja Finnairin täti soitti
        jonnekin matkatavarapuolelle kun olin "hivenen"
        myöhässä ;)
        ÄLKÄÄ OTTAKO OPPIA! ;)


    • Eskimo

      Mistä päin Suomea tulette? Jos tulette lentäen, niin laukut voi suoraan bookata eteenpäin lähtökentällä, tämä kylläkin onnistuu vain Finnairin lomalennoille. Monesti olemme lentäneet illalla Helsinkiin ja bookanneet matkatavarat eteenpäin ja menneet yöksi hotelliin ja aamulla sitten päässeet turvatarkastukseen ja eteenpäin.

      Jos tulette Etelä-Suomesta on vain orientoiduttava nousemaan ajoissa ja tulemaan ajoissa kentälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9140
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7873
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5547
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2334
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2079
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1729
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1664
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1413
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1348
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1206
    Aihe