Asensin tänään lemmikit-lisäosan. Aloitin pelaamisen uudessa muokatussa kaupungissa, jossa lemmikkejä ei vielä kellään ole. Kuinka voin tässä kaupungissa hankkia lemmikkejä, kun puhelin-vaihtoehdossa ei pysty hommaamaan lemmikkiä (sanoo jotain, että kaupungissa ei ole tällä hetkellä vapaita lemmikkejä). Onko kaupunkiin mahdollista hommata jokin lemmikkikauppa? Yritin etsiä, mutta silmään ei osunut.. :(
Lemmikkien hankinta
7
2425
Vastaukset
- AlSimhara
Lemmikkikauppa tuli vain Limited Edition versiossa, eikä tuossa kaupassa muutenkaan myydä eläimiä vaan pelkästään tarvikkeita. Lemmikin voi adoptoida ja se hoituu joko lehden, tietokoneen tai puhelimen kautta. Hevosen voi käydä hankkimassa myös suoraan ratsastuskeskuksesta. Lemmikin voi adoptoida myös naapurilta, jos sellainen ilmoitus tulee tai löytöeläinkeskuksesta. Myös kulkukissoja ja -koiria voi ottaa lemmikiksi. Samoin useimpia villieläimiä ja hyönteisiä.
Odota pari simipäivää ja yritä sitten uudelleen. Joskus tulee tuo ilmoitus mutta se menee yleensä ohi parissa päivässä. Jos ongelma ei edelleen häviä, niin testaa ilmeneekö sitä esim. toisessa naapurustossa tai toisessa perheessä. - rimpula
Onko löytöeläinkeskusta mahdollista luoda naapurustoon? Kahdessa naapurustossa on jo ollut sama ongelma, että ei ainakaan puhelimen kautta voi hommata lemmikkiä. Mutta voihan se olla, että parin päivän kuluttua puhelimen kautta lemmikin voi jo hommata.. Sitä odotellessa :)
- BunnyEars
Tossa lemmikin adoptoimisessa on se huono puoli ettet pääse valitsemaan lemmikkisi luonteenpiirteitä tai rotua. Jos haluat luoda itse lemmikin, niin mene siminluontiin ja tee pelkkä lemmikki. Et tarvitse ollenkaan simejä lemmikin kaveriksi eli voit luoda talouden, jossa on pelkkä lemmikki. Yksinäistä lemmikkiä ei voi asuttaa naapurustoon itsekseen, mutta voit "sijoita kopio" -toimintoa käyttämällä liittää tekemäsi lemmikin haluamaasi perheeseen. Tämä on tietääkseni ainoa tapa luoda itse lemmikki simeille, joilla ei sellaista vielä ole. Toivottavasti auttoi! :)
- AlSimhara
Peli luo löytöeläinkeskuksen yleensä automaattisesti. Onko sinulla pelissä käytössä mitään modeja ja muistitko asentamisen jälkeen poistaa Sims 3 kansiosta ne 4 cache tiedostoa? Ne varaavat pelitietoja ja voivat myös blokata muita tiedostoja.
CasPartCache.package
compositorCache.package
scriptCache.package
simCompositorCache.package
- rimpula
Käytössä on modeja. Voinko vain huoletta poistaa cache tiedostot?
- AlSimhara
Kyllä voit, koska peli luo ne aina uudelleen. On suositeltavaa että aina kun peliin lisää ladattuja, nuo tiedostot poistetaan. Jotkin ladatut eivät edes välttämättä toimi tai näy pelissä, jos niitä ei poisteta.
Koska pelissäsi on modeja, kannattaa muistaa ne saattavat estää tai vaikuttaa tiettyihin asioihin. Voi olla että jokin niistä vaikuttaa/blokkaa adoption, eli kannattaa kokeilla ilmankin. Myös aina kun poistaa modeja, niin kannattaa poistaa samalla cache tiedostot, koska ne sisältävät kuitenkin tietoja noista modeista vaikkei ne olisikaan enää pelissä.
Monet peliongelmat liittyvät usein modeihin jotka ovat ristiriidassa keskenään, päivittämättömiä tai eivät sovi yhteen esim. uuden lisäosan kanssa. Kannattaa siksi aina tarkistaa niiden lataussivulta minkä kanssa ne sopivat käytettäviksi ja mille pelipäivitysversiolle ne käyvät sekä onko muut pelaajat mahdollisesti raportoineet ilmenneistä ongelmista. Myös vaikka modit olisivatkin päivitetty, niin kannattaa muistaa ettei käynn.sovellutus aina päivitä peliosia vaikka se niin väittäisikin. Joten peliosien päivitysversiotkin kannattaa tarkistaa. :) - Anonyymi
En tiiäääääääääääääääääää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2772509Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001344- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831221Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi921155- 441022
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67927Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22880- 33787