Vanhan miehen sänkyjumppa

Usein herään aamuisin omasta mielestäni liian aikaisin ja jotain täytyisi keksiä ajan kuluksi ja niinpä avaan radion ja

1. Käännyn selälleni ja alan kipristellä varpaitani ja saman aikaisesti puristella oiottuja sormiani nyrkkiin. Toistoja tuollainen 50 kertaa.

2. Edelleen selälläni maaten taivuttelen nilkkojani ja ranteitani siinä 50 kertaa.

3. Nostan vuorotellen jalkojani suorana ylös parikymmentä kertaa.

4. Nostan molempia jalkoja yhtä aikaa suorina ylös parikymmentä kertaa.

5. Käännyn vasemmalle kyljelleni ja nostan oikeaa jalkaa ylös parikymmentä kertaa.

6. Käännyn oikealle kyljelleni ja nostan vasenta jalkaani ylös parikymmentä kertaa.

7. Käännyn vatsalleni ja teen polvipunerruksia sen kun jaksan.

8. Käännyn kyljelleni ja laitan silmät kiinni ja nukahdan.

18

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sill'lail

      Olihan hyvä ohjelma aamuverryttelynä. Ainoa mikä ei auennut oli polvipunnerrus? Peppuko alas kantapäihin ja sitten konttausasentoon?

      Tuo onkin varteenotettava tapa alkaa aamu, itse kun ponkasen parin venytyksen jälkeen nopsaan hotelli helppiin.

    • aamun virkku

      Jaa että jos heräät vaikka jo klo neljä, niin tällä konstilla nukahdat uudestaan, kuten sanoit. Pitääpä kokeilla, luulisi että jumppa virkistäisi eikä uni enää tulisikaan.
      Sopii kai naisillekin. Oletko polvipunnerruksessa konttausasennossa ja siinä käsien varassa liikut ylös alas?
      Onhan palstalaisissa näitä aamuyöllä herääjiä, kokeilkaas nyt Jopelin neuvoa.
      Mutta sopiihan tuo ennen ylösnousuakin varmasti virkistävänä.

    • kiitti vaan

      Juu, ihan mukavalta kuullostaakin.

    • pysyy virkeenä ku

      aamuvoistelee ennen yös nousemista.



      Jopelilla sama harrastus kuin meikällä, mä lisään vielä käsien jumpan
      siis kädet pitkin vartaloa, nostan molemmat yhtáikaa taakse ohi pään tätä teen vähintään 20 kertaa,
      tämä liike opettetiin myös ohitusleikkauksen jälkihoidoksi.

    • hevat.

      Minulla on alkuun tapana ,olla vatsallani.JALKA TERÄSTÄ KIINNI KANTAPÄÄ PEPPUUn 10KERTAA VUOROTELLEN,Sit yhdessä muutama kerta ja ylös...
      Seisaallaan tyyli sama ,muutamakerta,en minäkään montakertaa jaksa,mut
      hyväätekee..

    • Lorena*

      Ehdotan ostakaa Juce-boxi, hinta välkkyvaloineen päivineen 99 €, plus CD kaupan päälle. On sitä niin kiva aamulla herätä, pyyhkiä rähmät silmistä, ojennella paljon käytettyjä koipia musan tahdissa.
      Katselin Juce-boxia Mustan Pörssin hyllyssä, ei ole liian kallis, mutta puhdas ääninen musa soi hyvin.

      Saisi boxin avulla Jopelin , hevatin ja monen muun aamujumppaan lisä säyhkettä, aivotoimintakin saisi aamuvoimistelusta osansa, kääntäisi murheet iloksi, näin toivon.

    • SkillaN*

      Melkein sama tapa kuin sinulla Jobel, kertoja vaan vähemmän ja nousen reippaasti ylös heti liikesarjojen jälkeen.

      Olen siinä uskossa, että apua olen jäykkyyteni torjuntaan saanut, tietysti tehokkuutta olisi lisättävä, rohkenen ihan suositelle toisillekin jäykkyydestä kärsiville.

    • Ramoona*

      Herättyä ihan luonnostaankin pitää kiskotella, niin tekee kissa ja koirakin. Syvä haukotus karistaa unisen ilmeen , sitten jäseniä venyttelemään...varmastikin unen aikana lihakset lyhenevät. Nilkkojen ja ranteiden pyöritystä, sitten istualleen ja kädet suorina ylös ja yhteen, siitä varovasti niitä taaksepäin vieden, voi kun makeaa tekee, tuntee kun saa selän jumit laukeamaan. Okapäiden pyörittelyä vielä, sitten niiden rentoina alas pudottamista. Seisaallaan muutama kerta sormia kurotellaan lattiaan suorin polvin...ennenhän sai helposti kämmenetkin. Ihmettelen, jos Jopel tämän jälkeen nukahtaa...toisaalta rentous auttaa siihen ja illalla voi tehdä unilääkkeeksi samat temput.

      Jos olen neulonut, pitää hartioita pyöritellä enemmän ja apukeittiön ovenkarmien välisessä rekkitangossa muistan roikkua rekissä mennen tullen...joskus koetan vetää leukaakin. Selkä pysyy suorana ja ryhti hyvänä, silloin olokin on tomerampi.

    • Polvipunnerrusella

      tarkoitan sitä kevyempää muotoa oikeasta punnerruksesta, jossa vain varpaat koskettavat käsien lisäksi alustaan.
      Polvipunnerruksessa polvet koskettavat alustaan ja käsillä työnnetään suoraa vartaloa ylöspäin.

      Terveisiä uimahallilta
      Meinaa Jopel

    • susmorsian ek.

      Ahah, joitain on samoja minullakin, silloin kun muistan tehdä, mutten sängyssä hillumaan heti herättyäni ala, natisemaanki on ruvennut. Siis sänky, muualta en oo kuullu viel kyllä.Nuo punnerrukset vähän kyl hymmyilyttää, tullee ihan muuta mieleen ko Jopelin "polvipunnerrukset."
      No jumppahetkeen vois lisätä viel hengityksen treenaamisen, että muistas hengittää...kunnolla, samalla ryhtiäki kohentaa. Seisaallaan tämä, lattialla, ei sängyssä. Kädet ylös olkapäitten ohi kämmenpuoli kattoon päin, silmät kiinni näkemässä ittensä korkeempana kuin huone tai mäen laella heilumassa pitkänä. Siitä sit hitaasti kädet olkapäitten tasolle suorina, ja mikä tärkeetä, koko operaation ajan muistaa hengitellä rauhallisesti niin että palleassa asti tuntuu. Sitten kädet vinosti irrallaan ruum....vartalosta alas ja lopuksi selän taakse kämmenet toisistaan kinni. Pää suorana, ei retkotellen, miten sattuu. Voi toistaa usseemman kerran.

    • muuan kai.pai.leva

      Katselin huvikseni mitä vuoi sitten on täällä kirjoiteltu.
      Tämmöinen Jopelin alkama ketju oikein leppoisassa hengessä ja paljon muitakin mukavia ketjuja.
      Jopelia ei ole aikoihin näkynyt palstalla. Katsoin profiillin ja näin että on tänäänkin kirjautunut, joten terveisä vaan. Tule mukaan taas.

      • kuka kaipailee?

        Ajattelin ensin vastata, mutta, mutta, taitaa olla ruuna asialla?


    • Kirjautuminen voi olla vain postissakäyntiä varten, joten saattaa olla ettei Jopel kutsua kuule.

    • hipsu*

      Aamujumppa on hyväksi, se tiedetään.
      Itse en kyllä heti herättyäni ryhdy siihen, en vaan aamutakki päälle
      ja "hotellihelpotuksen" kautta alan nestevajausta täyttämään.

      Juomina mehut, vesi , piimä ja kahvi. Kahvia kolme kupposta, tai oikeastaan mukia.
      Sitten TV:tä katsellen jumppaliikkeitä seisoen.

      Suihkun jälkeen takaisin petiin ja sitten ajetaan pyörää,
      nostetaan alavartaloa ylöspäin, kohti varpaita, myös molemmille sivuille.
      Venyttely, kädet ylös pään taakse, tunnet, että ihan kasvat pituutta!
      Molemmille kyljille kääntö ja jalan nostoa.
      Kaikkia toista niinkauan kuin hyvältä tuntuu.

      Pari tuntia noihin aamuhommeleihin kuluu, mutta ei maksa mitää
      ja hyväolo on sen jälkeen taattu!
      Joskus kun nukun liian pitkään, täytyy tehdä lyhennetty versio.

    • capt. cöpenick

      Ihan pässinä kadehtin teitä, joilla on mahis noin paratiisillisiin aamutoimintoihin.

      Siis aivan hävittömän toista meikällä, jo syntymässä säikähtäneellä. Muistikuva ote tältä aamulta:
      Mitä himskattia, onko kello jo ½-8. Mikä valuutta, maa tai viikonpäivä? Tuleeko maksuhärökirjeitä tänään?

      Sähkökello on jäänyt tietysti vetämättä, se vilkkuu kuin piruillakseen. Siis pumppuhan lyö 180, netto.
      Raahaudun istualleen, sitten tuettuna huterasti tolpilleen. Polvet naksuen liikkeelle. Näen keittiön kalenterista että on lauantai,
      En usko. Haen aamun lehdet. Erkkosanomat eivät valehtele, Alkoivat ilmestymään kun ukkini oli vielä vetreä heppu. On se lauantai.

      Olkoon verryttelyjutut sitten toisena päivänä. Notkeutan jääkaapista löytyvää kaurapuuroa. Oli pakko siirtyä aamupuurolinjalle, vatsan eduksi.

    • kuhnailija

      Kyllä turhaan huolehtii tuo esivalta vanhusten hyvinvoinnista. Kyllä vaan meidän ikäihmiset näköjään huolehtivat kunnostaan. Kaiken tuon kerrotun kun joka aamu tekee, kyllä nivelet säilyy vetreänä ja lihakset kunnossa. Hoitolaitoksia ei tarvita. Yhteiskunnan varat säilyvät.

      Eikä capteeninkaan kannata kademieltä tuntea. Huumorillakin pärjää pitkälle. Murehtimatta turhia on kepeä olo. Miten se nyt kiinalainen sanoikaan, että kevyt askel kantaa kauas. Näin pärjäillään.

    • kasvi se on puukin

      Kiinalaiset sanoivat niin paljon. Jotain että puutarhanhoito se tärkeää on, elämä sitten toisella sijalla. Varmaan sitä wanhaa aikaa.
      Periaatteena tässä pointissa oli se: kun hoidat hyvin puutarhaasi, terveyskin seuraa siinä mukana.

    • hipsu*

      Pieni virhekin eksyi tuohon selostukseeni, kun makaan,niin nostan
      ylävataloa ylöspäin, vatsaliikkeitä nääs! Sorry!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      528
      2000
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      383
      1633
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1452
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1378
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      118
      1047
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      56
      1032
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1006
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      803
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      801
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      11
      784
    Aihe