Traktorin jarrut

Millaisia jarru-systeemejä on vanhoissa traktoreissa ollut ?
Katselin vanhaa Internationalia ja siinä ei ollu etupyörissä jarruja, ja ei löytynyt takapyörien navoistakaan. Jarrupoljin oli kyllä, mutta kai siinä joku "kardaani- jarru " tms, on ???

Katsoin myös IH cupcadet pienoistraktoria ja siinäkään ei ollut pyörissä jarruja,
- missähän tuollaisen ruohonleikkurin jarru on ja miten se toimii ?
63880
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuulehan , näissä missä ei näy jarruja, niin pökätään kapula pinnan/puolan, tms:en väliin/paikkaan lennosta. Ja jos kardaanin nivelristikko näkyy, niin rautatappi nivelhaarukan läpi vauhdista, kyllä pysähtyy. Että ihan yksinkertaista kun käyttää mielikuvitusta. Ja jos sattuu olemaan savikaivo tai suonsilmä, niin sinne vaan ,kyllä pysähtyy.

Äänestä
  • tyhmä....

    Äänestä

  • tyhmä.... kirjoitti:

    tyhmä....

    Et sitten voinut vastata aloittajalle, ilmoitit vain olevasi tyhmä. Onko se muuten ristimänimi, vai oletko itse vaihtanut vastaamaan ominaisuuksiasi?

    Äänestä

  • Vallu-Jallu kirjoitti:

    Et sitten voinut vastata aloittajalle, ilmoitit vain olevasi tyhmä. Onko se muuten ristimänimi, vai oletko itse vaihtanut vastaamaan ominaisuuksiasi?

    On ollut monelaisia systeemejä. Yleensä eivät ole suoraan näkyvillä jotta eivät multaannu suossa.

    Mm. taka-akseliputken tyven sisällä, siis heti tasauspyörästön kahta puolta. Vanhemmissa kuivat kenkäjarrut tai vannejarrut. Öljykylpyisiä levyjarrujakin on ollut jo 1960-luvulta lähtien.

    Tai sitten eri akselilla tasauspyörästön kahta puolta.

    Tai pyörännavan sisällä planeettaalennusvaihteen tai portaalialennusvaihteen yhteydessä.

    Yleensä jarrun paikka akselistossa pyörii paljon nopeammin kuin takapyörä niin kuin myös tasauspyörästö, jolloin jarruihin saadaa enemmän tehoa.

    Etupyörien jarrut harvinaisia. Uusissa 4-vedoissakin etupyörien jarrutus yleensä perustuu siihen, että kun takapyöriä jarruttaa, jarrutus menee kardaania pitkin etu-akselille saakka.

    Kirjastossa saattaisi olla punaruskea liki 10-osainen autotekniikan käsikirjasarja, jonka maatalouskoneosassa eri traktorimerkkien jarrumekanismeja kuvaillaan hyvin.

    Äänestä

joo noist jarruist.voihan sitä katseella seurata,mihin polkimesta menevät systeemit pysähtyvät.Eiköhän sillä laatikon kyljessä mahda olla sellaiset pyöreät rummut.Jotain 160mm halkaisijalla.Jossa sisällä jarruttimet

Äänestä

Eipä taida kunnon jarruja olla kuin Samessa ja Lamborghinis, eli SDF ryhmän traktoreis.
Niissä kun on öljykylpy jarrut joka pyöräs

Äänestä

Kommentoi aloitusta


IH ilman jarruja kirjoitti:

Millaisia jarru-systeemejä on vanhoissa traktoreissa ollut ?
Katselin vanhaa Internationalia ja siinä ei ollu etupyörissä jarruja, ja ei löytynyt takapyörien navoistakaan. Jarrupoljin oli kyllä, mutta kai siinä joku "kardaani- jarru " tms, on ???

Katsoin myös IH cupcadet pienoistraktoria ja siinäkään ei ollut pyörissä jarruja,
- missähän tuollaisen ruohonleikkurin jarru on ja miten se toimii ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu