Poltinkarvoista.

12312515

Pidän lyhyenä:

Kuinka pitkään potkitut / pudonneet poltinkarvat pitävät "sisunsa" irtoamisen jälkeen, terraariossa ja sen ympäristössä?

2

200

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hämähäkkinainen

      Vuosia. Poltinkarvojen ärsytys on mekaanista - niin kauan kuin kitiini, josta karva muodostuu ei suoranaisesti hajoa/maadu, karva toimii. Kun kulutuksen seurauksena karvan väkäset katkeavat, tai karva maatuu, se ei enää voi tunkeutua ihoon.

      Lintuhämppien urtikoivista karvoista tehtiin aikoinaan pilailuvälineeksi kutkapulveria (en näe kyllä mitä hauskaa siinä on - ainakin omalla kohdallani kutiaminen on ollut todella inhottavaa) ja se säilyi kymmenien vuosien ajan pussissa. Myös tieteellisten kokoelmien lintuhämähäkin nahkojen, kuivattujen tai alkoholiin säilöttyjen yksilöiden poltinkarvat tunkeutuvat ihoon ja aiheuttavat ärsytystä vielä vuosikymmenien säilytyksen jälkeen.

      Imurointi poistaa kyllä karvat.

    • 12312515

      Kovasti kiitoksia vastauksesta!

      Tässä on nyt jotain 7 vuotta pidetty noita pikkusia, enkä ole vielä koskaan saanut käsilleni mitään poltetta. Alkoi vain taannoin kiinnostamaan tuo aihe, juurikin sen takia kun on ollut niin vaivatonta tuo hoitaminen. G. rosea siis kyseessä, niin uros kuin naaraskin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe