Käydään neidin 7 kk kanssa vauvauinnissa kerran viikkoa. Tyttö on meidän esikoinen. Perheemme tienaa aika normaalisti, itse siis äippälomalla. Pärjäämme taloudellisesti hyvin, ruokaa, vaippoja ja vaatteita saa. Vaatteet ostamme yleensä h&m:ltä tai vastaavista, joissa vaatteet on edullisia. Ostan myös kirppikseltä, josta monesti löytyy hyväkuntoisia vaatteita. Sekä leluja.
Ihmettelenkin erästä äitiä vauvauinnista... Hänen esikoispoika on noin 7 kk myös. Pojan KAIKKI vaatteet on merkkivaatteita, haalari, pipo, bodyt, housut, sukat, uimahousut, pyyhkeetkin yms. Siis kaikki! Okei,jos on rahaa niin saa kai sitä ostaa... Mutta minusta tuntuu että tämä äiti haluaa vaan muiden tietävän että heillä on kalliit vaatteet.. Viimeksi totesi pojalle"laitetaanpa sulle nämä uudet uimahousut, nämä olikin kalliit...". Meidän neidin uikkari maksoi 9 e! Ei lapsi tarvii arvokkaita vaatteita. Rakkautta vain :) en ole kertaakaan nähnyt pojalla esim h&m:n, lindexin tms vaatetta. On esprittiä, burberryä,me&i:ta tms..
Ihmettelenkin erästä äitiä vauvauinnista... Hänen esikoispoika on noin 7 kk myös. Pojan KAIKKI vaatteet on merkkivaatteita, haalari, pipo, bodyt, housut, sukat, uimahousut, pyyhkeetkin yms. Siis kaikki! Okei,jos on rahaa niin saa kai sitä ostaa... Mutta minusta tuntuu että tämä äiti haluaa vaan muiden tietävän että heillä on kalliit vaatteet.. Viimeksi totesi pojalle"laitetaanpa sulle nämä uudet uimahousut, nämä olikin kalliit...". Meidän neidin uikkari maksoi 9 e! Ei lapsi tarvii arvokkaita vaatteita. Rakkautta vain :) en ole kertaakaan nähnyt pojalla esim h&m:n, lindexin tms vaatetta. On esprittiä, burberryä,me&i:ta tms..
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tuntuu että nuo arvokkaat lasten vaatteet yms tarvikkeet on vaan äitejä varten! Halvemmallakin saa yhtä hyviä,ellei parempia. :)
Niin no meitä on joka lähtöön. Joillekin on tärkeää minkä merkkisissä vaatteissa lapsi (vauva) kulkee, vaikka lapsi ei itse vielä varmaan muutamaan vuoteen ymmärrä merkeistä mitään. Ja äitejä vartenhan ne hienot merkkivaatteet on :) Enpä ole yhtäkään yli 20€ maksavaa vaatetta meidän 7kk vauvalle ostanut. Yksi mekko maksoi tuon 20€ mutta kaikki muu on ollut halvempaa.
Niinpä :) täällä sama juttu, ei oo yli 20 euron vaatteita ostettu..
Mitäs se teitä sitten liikuttaa jos ei koske teidän perhettänne nämä "laatumerkit"? Eikös jokainen pue mihin haluaa. Toinen suosii markettivaatteita, toinen näitä ruotsalaisia ketjuja, joku pelkkää retroa ja joku tilaa nettiputiikeista sitä sun tätä merkkiä.
Itse ostan lindexiltä, h&m:lta, po.p:lta, kappahlin newbietä, noa noaa, me&i, moloa, småfolkia jne. Ja en tosiaankaan merkin takia, vaan siksi jos satun pitämään kuosista! Osassa on myös tosi hyvä jälleenmyyntiarvo. Olen myynyt me&i:n bodyt (olleet tosin hyväkuntoisia, huolella pestyjä jne.) liki samalla hinnalla millä ostin. Loppujen lopuksi erotuksen jälkeen hintaa on tullut vähemmän kun joillekin esim. lindexin bodyille! Itsekin ostan osan huuto.netistä, kirppiksiltä jne. käytettyinä. Vaatii tiytysti viitseliäisyyttä sitten laittaa myyntiin. Mutta itse en koe isoksikaan vaivaksi.
Meillä on kyllä paljon juuri näitä "merkkejä", mutta viimeisen vuoden aikana en ole ostanut mitään täyteen hintaan. Esim. Molon haalari (ensi talveksi) oli halvempi alessa kun monet markettirytkyt ja ainakin on meille mieleinen ja hyvän mallinen. Samaten ostin kasan alevaatteita netistä jo kesää ja syksyäsilmällä pitäen. Ei tarvitse sitten täyteen hintaan ostaa silloin. Ja ihania kuoseja ja värejä löytyi =)!
Itse ihmettelen esim. tätä Tuttaa. Kamalan kalliita ja minusta monet niistä vieläpä suorastaan rumia, mutta kukaan ei kuitenkaan miellä niitä merkkivaatteiksi. Ei ne monen mielestä "merkkivaatteet" niin kamalasti kalliimpia ole kun katsoo vähän milloin ja mistä ostaa.
Itselleni tärkeintä on, että vaatteet kestää, on istuvia, kauniita, tyylikkäitä, välillä leikkisiä ja värit mätsää keskenään. Vihaan kaikkia printtikuvia, ysärivaatteen näköisiä ei minkään mallisia lunttuja, erilaisia hilehärpäkkeitä, röyhelöitä ja sellaisia säkin mallisia vaatteita, mitä monet markettivaatteet juuri ovat. Ei kiitos, minusta ne vain ovat suurimmaksi osaksi jotenkin mauttomia ja halvan tusinaluntun näköisiä. Mieluummin maksan sitten hiukan enemmän. Mutta en tee sitä näyttääkseni muille, vaan koska tykkään pukea lapseni niin. Saadaan sitten kivoja vauvakuviakin kun lapsi ei näytä säkkituolilta joka otoksessa ;-)
Haha, tätä just tarkotan! Säkin heti vihjaat, että lapsi näyttää säkiltä halvoissa vaatteissa.. Minusta Lindexin ja kappahlin vaatteissa on tosi kivat kuosit ja vaatteet istuu mainiosti. :)Eikä niissä todellakaan näytä säkiltä!
aika halventavaa sanoa ei itselle sopivia vaatteita halvoiksi tusinaluntun näköisiksi..Ei siis väliä mitä muut käyttää mutta haukumpa silti,sen kuvan kirjoituksesta sai.
Minä taas tykkään tutan vaatteista :) Heilläkin kyllä joitain kuoseja joista en liiemmin tykkää, mutta minusta tutan vaatteet ovat laadukkaita ja monesti niitä ostan kun ovat alennuksessa. Normaalihintaisina monesti turhan kalliita.
Öh, mikä on luetun ymmärtämisen laita sinulla? Arvatenkaan ei ihan kiitettävissä numeroissa. Juurihan kirjoitin, että meillä käytetään lindexin, h&M:n ja kappahlin vaatteita. Ne ovat minusta edullisia ja kivoja, juurikin suurimmalti osin hyvin istuvia ja kuosit raikkaita, lapsekkaita ja myös nykyaikaisia/tyylikkäitä, ei mitään ysärikaapuja. Kappahlin vaatteita käytettäisiin vaikka maksaisi euron kappaleelta, niiden newbie-malliston bodyt ovat meidän laiheliinille parhaan mallisia.
Silti meillä on myös paljon niitä merkkituotteita. Ne ovat myös kauniita ja kivoja ja niistä saa ison osan omistaan pois kun myy eteenpäin. Arvo jopa joissakin halutuissa kuoseissa on joskus noussut. Eli myyn käytetyn vaatteen parempaan hintaan millä uutena ostin :-o, tätä en kyllä voi ymmärtää!
Ja kyllä, minusta ne halvimmat markettirytkyt on pääosin ihan kamalia. Olisivat kamalia vaikka maksaisivat kymmenen kertaa enemmän ja olisivat jotain "merkkiä". Inhoan vain yli kaiken niitä iänikuisia pinki-liila yhdistelmiä tytöille, hileitä, printtikuvia spidermanista jne. Ja fakta on, että ostan osan vaatteista meille merkkivaatteina, koska haluan löytää muita vaatevaihtoehtoja kuoseille ja istuvuudelle kun nämä prisman, cittarin ja lidlin tarjoamat vaatteet. Ja yhtä lailla kun täällä on muilla oikeus halveksia merkkivaatteita, on minulla oikeus sanoa, että pidän useimpia markettirytkyjä mauttomina ja rumina.
sunkaan ymmärtämisen laita ihan tästä maailmasta ole..
Kuinka niin? Vai loppuiko argumentit =D
Siis mitä väliä? Mulle on ihan sama mitä muut pukee lapsilleen, kunhan pukee riittävästi etteivät kylmety. Ei mua haittaa vaikka mun vauvamuskarikollegat pukeutuu merkkivaatteisiin ja mä halpisritkuihin, tai vastaavasti jotku ei osta ollenkaan kirppiksiltä ja mä ostan pääasiassa sieltä lasten vaatteet. Joillekkin merkkaa vaatteet ja niiden laatu ja hinta, toisille jotku muut asiat, luonto ulkoilu, matkailu, mökkeily urheilu muoti, ruoka, elokuvat, musiikki on kaikki asioita joista voi saada sellasia kiksejä että jotku muut asiat jää vähemmälle huomiolle... Sit on taas näitä merkkivaatteita ihan vaan merkkien vuoksi hintaan mihin hyvänsä hankkijoita. Eikä se että on semmoset tai tämmöset vaatteet kerro mitään rakkaudesta tai sen puutteesta lasta kohtaan.
Minäkin tykkään tutan vaatteista. Niitä on monesti tarjouksessa. Nättejä ne on!
Ei kukaan oo väittäny ettei laatumerkkiäidit antais rakkautta lapsilleen.
Minä kyllästyin heittämään rikki menneet halpisvaatteet suroaan roskiin. Jotkut ei edes kestäneet yhden lapsen käyttöikää!! Ja nyt ostan vaan merkkivaatteita, jotka sitten myyn eteenpäin usein erittäin hyvään hintaan. Joskus olen jopa tienannut muutaman roposen hommalla, kun ostan lapselleni aina -50% alesta merkkivaatteita (keväällä esim seuraavan talven talvihaalarin jne) ja sit käytön jälkeen myyn ne eteenpäin.
Meidän esikoispojan vaatteet ostetaan yleensä lindexiltä ja Kappahlista, myös hyväkuntoisena kirpputorilta tai huuto.netistä.Merkkivaatetta (po.p, metsola, småfolk yms) on aina pari per pojan kokoluokka.Talvihaalari on "merkkivaate", tosin alennuksesta ostettu.Vaatteet kierrätetään sitten kuopukselle.Toki kuopuksellekkin ostetaan uusia vaatteita.Esim juhliin, tilaisuuksiin halutaan välillä samanlaiset vaatteet ( mutta pääasiassa perii isoveljensä hyväkuntoiset, pieneksi jääneet)
Vauvan kanssa tämä äitien päättämä vaatetus on vielä tosiaan helppoa. Oottakaapas muutama vuosi... Ja nämä on sitten ihan hyvällä heitetty ;)
- Vauvojen vaatteet kuluvat suhteellisen vähän (ihan minkähintaiset vain), joten merkkivaatteilla on usein HYVÄ JÄLLEENMYYNTIARVO - vertaa esim. 3-6 vuotiaaseen leikki-ikäiseeen. Ja omien lastemme "merkkivaatteet" eivät kestä enää tuon ikäisellä sen kummemmin kuin "halppisvaatteetkaan".
- Vauvojen halppisrytkyt kuluu meidän käytössä samalla lailla; nämä "ennen vanhaan" tehdyt vaatteet kun ovat vieläkin hyviä käyttää (siis aidot retrovaatteet, joita mummumme on joskus ommellut). Nykyään aikuistenkin "halppisvaatteet" kuluvat suht tehokkaasti..Syynä lienee ohuempi kangas, jne. jotta hinta saadaan alemmas ja voitot paremmiksi.
- Mitäs sitten tehdään kun lapsi kasvaa ja väen vängällä haluaa marketista sen kaamean spiderman-painatuksella olevan collegepaidan? "Merkkivaateäiti" voi ratkaista asian tilaamalla samaisella painatuksella olevan paidan vaikka disneyn-putiikista (onpahan sitten laatuvaate, jos kerta se paita juuri pitää saada) tai "halppisäiti" ostaa sen rytkyn sieltä marketista.
- Toki lapsi "oppii" kasvaessaan tietyn tyylin; esim. pitää sellaisista vaatteista kun tällä on pidetty päällä. Ei nyt kuitenkaan kannata järkyttyä, jos oma Calvin Klein- tai Baby Gab- pallero haluaakin sen Niiskuneiti printtipaidan tai muodottomat lökäcollarit prismasta.
- Toinen äiti voi kirpparikierroksella puolestaan huomata kun muksu kitisee "tahtoo, tahtoo" ja puristaa 10-20 euron hintaista (ehkä jo hieman kulahtanutta) Guessin paitaa tiukasti sylissä.
- En nyt tiedä kumpaan kastiin itse kuulun... Meillä kestovaippaillaan ja villahoussuillaan, jotka itse neulon. Kierrätettynä oon ostanut ja saanut vaippoja ja vaatteita; käytössä myös ne mummon neulomat villahaalarit ja frotee pöksyt. Kaapista löytyy myös käytettynä ja uutena SAATUJA Guessin, Calvin Kleinin, Hilfigerin jne. vaatteita, kenkiä, yms.
- Joku voi tietysti ajatella, että on HIRVEÄN epämuodikasta pitää jotain karvaisia lampaanvillapöksyjä ja Gapin mekkoa, mutta OMAPAHAN on asiani. Tai no oikeastaan jo tytön, sillä yrittää itse pukea vaatteita ja tyhjentää vaatelaatikon tuon tuosta :)
- Jos et suoraan kysy, että paljon tulee tiliä kuukaudessa, niin et voi tietää tienaako toinen paljon vai saako kenties vaatteita jostain tai ostaako käytettynä samaan hintaan kuin ns. normaalit kaupan vaatteet uutena.
Ehkä kyseinen rouva käyttää näitä merkkivaatteita vain kerran viikossa uimareissulla ja kotonaa pyykkää cittarista ja prismasta ostettuja "rytkyjä".
- Esikoisen kohdalla monet vanhemmat haluavat "tarjota parasta", oli sitten kyse vaatteista tms. Voi olla, että jäisi Burberryn ostaminen hieman vähemmälle, jos lapsia olisi perheessä viisi kappaletta. Tai sitten ei.... Sitähän en voi tietää eikä se minulle kuulukaan. Ja, jos totta puhutaan, niin EI KYLLÄ KIINNOSTAKAAN ;)
Täytyy vaan ihmetellä niitä, jotka tuhlaa kalliisiin merkkivaatteisiin. Lapsi ei sitä katso, mitä päällä on, kunhan on lämpimät ja mukavat vaatteet. Ja ne kun tuppaa varsinkin vauvoilla jäämään hetkessä pieneksi. Mutta taitaa nämä merkkivaatteet olla hankittu vain egon pitimeksi, että pääsee äidit arvostelemaan.
Meillä kyllä ne merkkivaatteet on hankittu ihan siksi, että ovat minusta kauniita. Ei tietenkään kaikki merkit tai kivojenkaan merkkien kaikki vaatteet, mutta siis ne, mitkä meille on hankittu. Ostan mieluummin vähemmän ja kivempaa, kuin kasatolkulla jotain kompromissikuteita. Typerää on ostaa jotain vain siksi, että on halpaa. Vielä typerämpää olisi ostaa sellaista mistä ei edes pidä. Monet halvemmat vaatteet vain ovat malliltaan tai värityksiltään sellaisia,että en tykkää. Rahalla tai hinnalla ei sen tykkäämisen kanssa ole tekemistä. Ei ole tarvetta osataa vain statuksen vuoksi tai näyttääkseni kenellekään yhtään mitään.
Totta on ettei lapsi tajua mitä hänellä on päällä, ainakaan vauvat. Mutta kun minä kotona ollessani vauvaa katselen ja hänen kanssaan joka päivä olen, niin on MINUSTA mukavaa, että hänen vaatteensa ovat kauniita ja sellaisia, mitä on mukava hänelle pukea. Tärkeää on myös, että ovat vauvalla mukavat päällä. Ja ettei kangas venähdä tms. heti. Ostan paljon esim. po.p:ltä, koska niillä on kivoja selkeitä värejä, raitaa jne. ja meillä ovat kestäneet hyvin. Jos vastaavia on muualla, ostan kyllä tietenkin sieltäkin sitten. Lisäksi laatu ratkaisee paljon. En halua nurkkiin kierimään mitään "tästä vitosella 2 bodya" riepuja. Meillä ovat saumat kiertäneet jo ekan pesun jälkeen ja käyttö jää vähäiseksi. Vähemmän on enemmän =)
Jos joku kauhistelee meidän vaatemerkejä niin siinähän sitten kauhistelevat. Minäkin kauhistelen pikkuteineiksi puettuja vauvoja, niitä disney-kuvioita ja uusretroja. En kuitenkaan sano sitä, koska makuasioista ei voi kiistellä ja kukin tyylillään.
Voihan joku ostaa merkkivaatteita ihan ekologisistakin syistä. Halpisvaatteet valmistetaan järjestäen Kiinassa, lapsityövoimalla, tms. jotta ne ovat mahdollisimman edullisia. Pienet (laatu)merkit taas useimmiten valmistetaan tuotteen kotimaassa (Suomi, Ruotsi, Tanska, jne.) ja kankaat ovat usein laadukkaampia/kestävämpiä ja pitävät värinsä ja kuosinsa paremmin. Eli ne on helpompi myydä eteenpäin. Näin vaatteen kiertokulku on pidempi ja ne ilostuttavat useampaa perhettä. Eikä uuden hintakaan loppupeleissä ole niin suuri, kun siitä saa käytettynäkin hyvin :)
meillä raha tilanne on suht hyvä ja samat esikoisemme 6 kk. ostelemme alennusmyynneistä ja kirppareilta vaatteita. Pää asia on että löydämme sopivia ja hyväntuntuisia vaatteita pikkuisemme päälle. Hinnat vaihtelevat 5-20 euron välillä.
Kun taas kun kaveri jolla kanssa miesystävän kanssa esikoinen 8 kk. niin kaikki merkki vaateita.
Mutta sehän on totta että jokainen saa itse päättää haluaako vauvalleen kalliita vaatteita/tuotteita vai halpoja. On meilläkin kirpparilta ostettuja merkkivaatteita muutama kappale joita olemme saaneet erittäin halvalla hinnalla.
Ostan paljon me&i:n ja po.p:n vaatetta sekä vauvalle että taaperolle. Ovat olleet ainakin meille kotiutuneet versiot hyvää laatua. Myyn vaatteet huuto.netissä ja aina saa hyvän hinnan.Monessa vaatteessa ei oikeasti arvo juuri laske. Loppujen lopuksi hintaa esim. meandin bodylle on tullut 1-10€ sen jälkeen kun sen on myynyt. Pari kertaa on tullut jopa voittoakin kun olen myynyt halutumpia jo loppuunmyytyjä vaatteita eteenpäin. Niissä on vielä tooooosi pitkä käyttöaika kun on käännettävät hihat, joten eipä voi sanoa, että kohtuuton olisi hinta siitä ilosta. Käytämme myös monia ns. halpismerkkejä, mutta niissä pitää ihan tosi tarkkaan katsoa minkälaista ostaa. Monet menevät nopeasti nukkaisiksi, kummallisen mallisiksi ja esim. neppareista lähtee vierestä kangas reikiintymään. Niistä ei saa enää juuri mitään kun myy, joten sama käyttöhinta loppujen lopuksi tulee. kalliimpikin, koska niissä on käyttöaika lyhyempi ainakin meillä. Investointi merkkivaatteissa on iso ostohetkellä, mutta rahansa saa kyllä osittain takaisin 100% varmasti sitten kun myy. Sitä paitsi yleensä kyttään nettikauppojen aleja ja teen tilaukset sieltä. Ei tarvitse raahautua paikan päälle ostamaan lasten kanssa ja alesta löytyy tosi hyvin vaatetta meidän makuun! Jos joutuisin täyteen hintaan kaikki vaatteet ostamaan, niin sitten en raaskisi niin paljon ostella näitä "merkkejä".
Kyllä lindexin, hm ja kappahlin vaatteet on musta tosi kivoja. Mutta tykkään että on vaihteluakin. Tuntuu, että kaikilla saman ikäluokan vauvoilla on ne ihan samat bodyt ja housut ainakin meillä päin. Siksi on kiva välillä ostaa muualtakin rahatilanteen salliessa.
Tykkään myös katsoa vauvan vaatteet sopimaan keskenään, esim. sukat sävysävyyn bodyn kanssa ja housut väriltään sellaisiksi,että asu on kaunis. Hullua varmaan monen mielestä =D. Mutta musta on ihanaa pukea vauva kauniisti. Siihen ei kyllä niitä merkkivaatteita tarvita, vähän vaan värisilmää ja melkein mistä vaan vaatteista saa kivan kokonaisuuden. Ja rakastan ottaa valokuvia ja niistä tulee heti paljon kauniimpia kun on vaatteetkin kivat. Musta on kivaa kun lapsella on isona paljon kuvia itsestään ja että ne on sellaisia ettei kaikissa ole joku jätti-iso kauheella kasvuvaralla ostettu body rutussa ja valkoisesta harmaaksi kulahtaneet housut, missä on aina jotain iänikuisia nalleja virnistelemässä. En itsekään kulje rumissa tai sekalaisissa asuissa niin en halua että lapsikaan.
Minusta yhtä oikeaa tapaa pukea lapsiaan ei ole. Tänä päivänä on ihmeellistä kuulla, että enemmän morkataan ihmisiä joilla on varaa, kuin niitä joilla on vain esimerkiksi päivärahat tuloina. Ei sillä, ei minua kiinnosta arvostella kumpaakaan tapaa elää ja olla. Toinen voi saada päivärahoillaan kaikki onnistumaan nappiin, toinen voi olla hyvä palkkaisessa työssä ja ostaa kaiken lisäksi vielä vähän lisää, mitä sitten. Sehän on aivan oma asia, miten elämänsä haluaa elää ja kuinka paljon on valmis tekemään töitä. Meillä on 10kk ikäinen poika, ja kyllä, lähes kaikki vaatteet ovat merkkivaatteita. Ne ovat kestäviä ja hyvistä kankaista tehtyjä, eli miellyttäviä päällä. Ja tietysti ainakin minun silmääni hyvännäköisiä. Ja ei, minulle ei ainakaan ole tullut tarvetta ostaa merkkivaatteita sen takia että voisin muille osoittaa pystyväni ostamaan merkkivaatteita. Millä tavalla se minun ongelmani on jos joku haluaa niin seurata, mitä vaatteita lapselleni puen ja ottaa siitä itseensä? Tasapuolisuuden vuoksi voin kertoa, että minulla on monta ystävää jotka pukevat lapsensa h&m, lindex jne vaatteisiin, eikä siinä ole mitään ihmeellistä. Meillä täällä maalla ei ainakaan jakseta tuommoisista ottaa kamalaa päänvaivaa kun on isompiakin asioita. Jos joku niillä haluaa päätään vaivata, niin siitä vain, mutta lapsellista valittaa ihmisistä jotka haluavat laittaa lapsiensa vaatteisiin enemmän rahaa kuin toiset.
Kyllä, olen täysin samaa mieltä kuin äiti maalta. Mitä väliä on miten kukin lapsensa pukee? Meiltä löytyy merkkivaatteita, lindexin,hm yms vaatteita. Jos joku äiti käyttää itse pelkkiä merkkivaatteita niin kyllä hän luultavasti ostaa lapsellensakin saman merkin vaatteita.
Itse jätän ihan puhtaasti ulkonäkösyistä kauppaan nämä oikeat merkkivaatteet, koska ne ovat mielestäni käsittämättömän rumia.
Me&i, smäfolk jne eivät varsinaisesti ole "merkkivaatteita", mutta rumiahan nekin ovat. Olen todella kyllästynyt niiden kuoseihin ja malleihin. :(
Saataisiinpa jotenkin yhdistettyä halpisvaatteiden tyyli ja kalliiden merkkivaatteiden laatu, niin johan olisi ostajia.
Joo siis nuo kyseiset "merkkivaatteet" on järkyttävän rumia! Tästä syystä ei tule niitä ostettua.