MItä 3vuotiaanne osaavat? Laskea,värejä,kirjoittaa? Mitä ja miten hyvin? Onko vaippaa? Jääkö joku kirjain sanomatta ym? Ei ole tarkoitus vertailla sillä että lapseni on parempi kuin muut- tyylillä, vaan ihan mielenkiinnosta. Pelataanko pleikkarilla,koneella, jos niin mitä? :)
n.3 vuotiaat
6
235
Vastaukset
- Esikoiseni
Meidän 3-vuotiaan uusin taito oli saksilla leikkaaminen. Tyttö osaa kirjoittaa nimensä (vain 3 kirjainta nimessä), laskee noin 20:een (viitsimisestä riippuen), muistaa perusvärit ja joitakin välivärejä, vaippaa ei ole käyttänyt vuoteen, osaa luistella ja hiihtää (pysyy pystyssä) ja pelaa tasoloikkatyylisiä lastenpelejä.
Ei osaa vielä R-kirjainta, mutta on puhunut jo noin 1½ vuotta. Kaveri (6 v) käy jo ovella kysymässä "voiko *** olla! :O - 3vpoika
Meidän juuri 3v täyttänyt poika puhuu, mutta useita kirjaimia puuttuu vielä. Oppi puhumaan vasta reilu 2v. Kertoo pitkiä taroinoita ja muistaa asioita yli vuoden takaa.
Laskee kymmeneen, osaa perusvärit, ei käytä vaippaa.
Emme ole koskaan edes yrittäneet leikata saksilla - pitäisikö jo opetella.
Poika hiihtää hyvin, hiihti jo viime talvena, osaa myös laskea melko isojakin mäkiä. Ei osaa luistella ( ei uskalla), pari kertaa kokeiltu.
Osaa käyttää Ipadia, ja pelaa Angry Birdsiä.
Ei osaa pitää kynää oikein, eikä erityisemmin kiinnostu piirtämisestä. Piirtää ympyrän ja viivan kuten neuvolassa testattiin. - vähän ihmetyttää
3,5v poika, ei osaa laskea kuin viiteen, sekin nyt vasta ihan viime aikona "pakotettu" oppimaan, ei muista päivästä riippuen perusvärjeä, ei esim erota vihreää, sinistä, harmaat tai ruskeaa (toisistaan tai erikseen). Alkaa vähän kuumottamaan kun ei saa tuota poikaa innostumaan oppimaan näitä juttuja, aina alkaa venkoilemaan jos pitäisi yrittää laskea numeroita yms. Onk normaalia, epänormaalia vai jotain muuta?
- pomppiduu1
Meillä poika 3,5v. Osaa laskea kolmeen, osaa aika hyvin värejä (välillä menee sekaisin). Pitäisikö tämänb iskäisen osata jo laskea? Ei olla kokeiltu kuin kerran luistelua (ei onnistunut lainkaan). Hiihtämistä ei olla yritetty. Kakkaa vielä vaippaan, muuten on ilman. Puhumaan oppi myöhään, päälle 2v. Häneltä puuttuu keskittymiskykyä, hermo menee heti jos pitää keskittyä.
Minulla myös ongelmana, kun kaksi pientä lasta ja yksin, niin esim. hiihtoa ei pysty harjoittelemaan kun kumpikin tarvitsee pystyssä pitäjän :) - adgjlö
Meidän 3,5-vuotias poika osaa hiihtää, tietää kaikki kirjaimet, osaa numerot 1-10 ja isompia numeroitakin tunnistaa, tunnistaa joitakin muotoja (esim.neliö, kolmio), osaa paljon värejä. Pelataan muistipelejä ja lautapelejä, tietokonepeleihin ei ole tutustuttu. Viime kesänä oppi ajamaan polkupyörällä (apupyörät käytössä) mutta ei osaa jarruttaa ja ohjaamisessakin on parannettavaa.
Puhumaan oppi vasta yli 2-vuotiaana ja jotkut sanat on edelleen epäselvästi sanottuja. Ei osaa piirtää kuin viivoja ja ympyröitä. Joskus on piirtänyt meidän perheen ja ihmishahmot on melko erikoisen näköisiä. Ei osaa leikkiä vieraitten lasten kanssa. Tai ei uskalla, koska on erittäin ujo. Lähes vuoden ikäisen pikkuveljen kanssa kyllä tykkää leikkiä. - öuöupö7
Meidän tyttö täyttää huhtikuussa 3v. Ei ole käyttänyt vaippaa yli vuoteen.
Osaa -hiihtää, laskea kymmeneen, laulaa, tunnistaa värit ja muodot. Tunnistaa kaupat logon perusteella esim. sanoo tuolla on citymarket, tuolla taas prisma ym.
Muistaa tapahtumat mitä oli eilen, toissapäivänä ja tiettyjä erikoisia esim viime kesältä, viime joulusta. Tunnistaa kappaleita ja tv-ohjelmia mitä on joskus nähnyt ja näkee jossain uudestaan.
Mutta ei osaa syödä. Haaveilee vain. Tiettyjä ruokia syö itse, mutta esim puuroa ei osaa syödä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1494473Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1842994Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis192721Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi872707Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1262357Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu531966Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos321908En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131805Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat101553Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381069