Kiinan rahaa

ens viikolla menox

Kävin tänään Forexissa vaihtamassa 800 RMB, maksoi 102€. Laittoi mainoslapun mukaan jossa sanottiin, ettei paikan päällä saa parempaa kurssia sekä varoitteli, että pankissa rahaa vaihtaessa joutuu jonottelemaan pitkään? Mitenkäs Chongqingin kentällä vaihtaminen onnistuu/kannattaa, vai onko koto Suomi paras vaihtopaikka? Kortit on kyllä tietenkin mukana, mutta käteistä pitää olla kuitenkin taskut täys.

4

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • just menox

      Älkää vastatko, olen pilkunviilaaja ja taidan eläää tolla summalla kaikki 3 päivää.
      Silti olisin odottanut jotain palautetta.

    • trvmeno peräst tulla

      Chongqing ei tuttu mutta Pekingin lentokentällä sai hyvin vaihdettua. Taisi olla heti laukkujen keräilyn jälkeen. Kurssi ei paras mutta ok. People's Bank of China vaihtaa aivan ok kurssiin rahaa, mutta jonotus on ainakin kohdallani toiminut numeroilla ja kohtuu ajassa, ei valittamista. Visa ja vaimon op electron toimi sekin pankkiautomaateissa. Turvallisimpia ovat tietenkin pankin sisällä olevat automaatit, useimmin vartijat.

      Toisinaan pankkien ulkopuolella saattaa olla läjä väkeä höpöttämässä länkkärille ja tarjoavat omilla vaihtokursseilla omaa rahaansa. En suosittele, tie mitä saat ja monasti raha vain katoaa näppärin sormin jonnekkin.

    • paikanpäällä

      Täällä ollaan. Vaihdoin sit Suomessa lisää,saa nähdä piisaako. Onhan tossa pankkeja ja automaatteja näkynyt, en ole vielä tarkemmin tutustunut miten homma pelaa. Enklanti on kyllä täällä heikosti porukalla hallussa. Eikä facebookiin pääse, no ehkä pärjää ilmankin.

    • oslw

      Itse nostin Shanghaissa automaatista rahnaa :D
      Jos englanti pelaa ees pikkasen ni hyvin saa rahaa ulos :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe